Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 22 września 2021, 06:20


Strefa czasowa: UTC + 1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 12:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Tym postem chciałbym otworzyć dyskusję o dodatkowym finansowaniu PTE i wspomaganiem jego działalności. Mam nadzieję, że będzie w miarę merytorycznie, bez wycieczek w inny zakres tematyczny i zwykłego ględzenia o niczym. Zatem jeśli ktoś nie ma nic do dodania, jakichś pomysłów czy wniosów w temacie proszony jest o powstrzymanie się od pisania. Przepraszam za szczerość ale nie chciałbym, żeby ważny temat stoczył się w wąwóz batalii słownych.

Możemy pokrótce zreasumować zakres prac PTE na podstawie postów z wątku o zamknięciu biblioteki PTE i lektury sprawozdań:

- wydawanie PPE i WE
- wydawanie Kluczy...
- utrzymanie biblioteki
- wysyłka wydawnictw w ramach wymian
- wysyłka prenumeraty
- wysyłka zamówień na "Klucze..."
- wypożyczenia literatury z biblioteki (?)
- działalność ogólna Zarządu (narady, zebrania, organizacja zjazdów, koszty bankowe, sprawozdawczość...)
- działalność sekretariatu PTE (korespondencja, lista członków, kontrola składek...)

Składka członkowska 85 zł. przy około 600 członkach PTE - dałaby rocznie nieco ponad 50 tys. zł. Nie wiem ilu członków obecnie liczy PTE (wcześniejsze dane mówiły o ok. 400).

(zadanie 1) - zaktywizować dodatkowe 200 osób do członkostwa w PTE. Pomoc merytoryczna, przykłady prac, dyskusja - mogłaby spowodować wzrost zainteresowania publikacjami i w rezultacie zwiększyć popularność WE i samego członkostwa. Jak sądzę materiałów na kilka shortów ma każdy z nas. Odstrasza długi lub wręcz niemożliwy do określenia czas publikacji.

Jeśli realizacja statutowych zadań Towarzystwa wymaga kwoty ok. 100 tys. brakujące 50 tys. trzeba pozyskać z finansowania zewnętrznego. Ponieważ drobne darowizny są łatwe do zrealizowania - można zacząć od ich pozyskania w ramach posiadanej puli członków. Roczna darowizna na poziomie kilkudziesięciu złotych (jednorazowo lub w kilku mniejszych kwotach) jak sądzę nie obciążyła by zbytnio budżetów osób pracujących.
Gdyby 200 członków "darowało" po ok. 50 zł. mamy dodatkowe 10 tys. A gdyby darowało 400 ?? Zakładam, że studentów i nie pracujących nie można psychicznie obciążać takim obowiązkiem.

Wprawdzie PTE nie może prowadzić działalności "stricte" handlowej i czerpać z tego korzyści ale można to bez problemu obejść na wiele sposobów i uzyskać dodatkowe profity. Jak duże - nie wiem, ale gdyby członkowie PTE zaopatrywały się chociaż w szpilki - to dodatkowo mielibyśmy sporą sumę.
Można też spróbować "obciążyć" zjazdy sekcji tematycznych (zwykle raz do roku) drobną opłatą np. 5 zł. do wpisowego - jako wkład na rzecz PTE.
Jeśli uda się pozyskanie dofinansowania na działalność wydawniczą - w obecnej postaci, to nawet przy obcięciu dotacji na inne cele - budżet da się "spiąć" i spokojnie funkcjonować.

(zadanie 2) Pewnym pomysłem może być utworzenie przy PTE małego zespołu doradców biznesowych, którzy wspomogą nieprzygotowane "ciało" naukowe w podejmowaniu decyzji biznesowych do działań umożliwiających generowanie jakiegoś finansowania.
Każda próba jest dobra !

(zadanie 3) Wydawanie niskonakładowych i niewielkich objętościowo "Kluczy..." w drukarniach jest nieopłacalne. Moim zdaniem, lepszym wyjściem jest druk cyfrowy niewielkich ilości i ewentualny szybki dodruk w razie potrzeb. Nie ma wtedy żadnych problemów z (kosztownym) drukiem w kolorze oraz kosztów składowania "nieskonsumowanych" egzemplarzy. Można też zarabiać na zamówieniach druku wydanych już kluczy w wersjach papierowych (bindowanych). Z punktu widzenia biznesowego (i tylko biznesowego) udostępnienie wersji PDF (klucze, WE i PPE) było błędem i zmniejszyło zainteresowanie członkostwem w PTE bo wcześniej łatwy dostęp do tych wydawnictw był zastrzeżony dla członków PTE.

Myślę, że świadomość potrzeb PTE, udział w samej organizacji i zjazdach znalazłby pozytywny odbiór bez specjalnych skojarzeń, że płacimy jakiś rodzaj obowiązkowego podatku. Dyskusja o tym jak ma wyglądać przepływ informacji pomiędzy PTE a jego członkami pozostaje otwarta.

Warto przeczytać (sprawozdania ZG PTE za poszczególne lata):
http://pte.au.poznan.pl/we/2008/14_kronika.pdf
http://pte.au.poznan.pl/we/2009/06_kronika.pdf
http://pte.au.poznan.pl/we/2010/18_kronika.pdf
http://pte.au.poznan.pl/we/2011/19_kronika.pdf
http://pte.au.poznan.pl/we/2012/07_kronika_1.pdf


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 13:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 13:50
Posty: 3205
Lokalizacja: Łódź
Jeżeli jest to zaczątek jakiegoś programu dla PTE, to sposobem na jego realizację jest wystawienie kandydatury do władz i z pozycji zarządu realizacja takiego programu. Realizacja własnych pomysłów cudzymi rękoma jest zawsze problematyczna (czytaj: nieskuteczna).
Ilu jest członków PTE opłacających składki? To powinno być ogólnie dostępne w sprawozdaniach ZG. Darowizny na rzecz PTE nigdy nie były zabronione. Inna drogą jest podniesienie składek dla wszystkich członków. Co do wydawania WE i udostępnienia kluczy w pdf-ach, to z jednej strony były (chyba?) wymagania ministerstwa (dotacja na WE ze środków publicznych !), z drugiej strony klucze były wydane często wiele lat temu i nakłady zostały wyczerpane.
Jeżeli chodzi o zawarte w propozycji Grzegorza sposoby finansowania, to trochę dużo tu sięganie lewą ręką do prawej kieszeni, czyli finansowania jednych działań poprzez dociążanie innych.
Podsumowując, żeby ponownie ktoś nie próbował sugerować, że z mojego postu nic nie wynika, ponownie proponuję osobą chcącym wykazać się aktywnością w usprawnianiu działania PTE, powrócić do dobrze sprawdzonych metod. Pierwsza to wejść do ciał wybieralnych z przygotowanym programem, poprzez uzyskanie większość w czasie wyborów, a następnie ten program zrealizować. Druga, to wskazać konkretne działanie, które chce dana osoba lub grupa zrealizować, uzyskać zgodę odpowiednich ciał PTE na realizację opisanego przedsięwzięcia i zrealizować je.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2012, 14:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Jacek Kalisiak napisał(a):
Realizacja własnych pomysłów cudzymi rękoma jest zawsze problematyczna (czytaj: nieskuteczna).

Tak już jest w organizacjach z dobrowolnym udziałem. Ktoś ma pomysł, ktoś się wypowiada przedstawiając jakieś orgementy (konkretne) i albo pomaga albo nie. Najbardziej na działanie wpływa zniechęcanie.
Jacek Kalisiak napisał(a):
Ilu jest członków PTE opłacających składki? To powinno być ogólnie dostępne w sprawozdaniach ZG.

Nie mam takich danych. Jeśli masz - to proszę przedstaw je tutaj.
Jacek Kalisiak napisał(a):
Darowizny na rzecz PTE nigdy nie były zabronione. Inna drogą jest podniesienie składek dla wszystkich członków.

Darowizny oczywiście tak, warto jednak dawać na konkretne cele, wtedy łatwiej podjąć decyzję o przelewie. Podniesienie składek (dla każdego) jest jak podniesienie podatków - część odchodzi w "szarą" strefę. Nie tędy droga. Wiele osób nie pracuje i podwyżka może spowodować, że po prostu nie będzie ich stać należeć do PTE.
Jacek Kalisiak napisał(a):
Jeżeli chodzi o zawarte w propozycji Grzegorza sposoby finansowania, to trochę dużo tu sięganie lewą ręką do prawej kieszeni, czyli finansowania jednych działań poprzez dociążanie innych.

Pieniądze nie rosną na drzewach ani nie spadają z nieba - trzeba je jakoś zdobyć i proponuję sposoby stosunkowo mało "bolesne". Może się okazać, że w przyszłym roku nie będzie dotacji nawet na wydawnictwa bo okaże się, że zabraknie na emerytury - i co wtedy ?Działalność organizacji finansują (wspomagają) jej członkowie, zwłaszcza w trudnych chwilach. Nic na siłę. Jeśli kogoś nie stać - nie płaci.
Jacek Kalisiak napisał(a):
Podsumowując, żeby ponownie ktoś nie próbował sugerować, że z mojego postu nic nie wynika, ponownie proponuję osobą chcącym wykazać się aktywnością w usprawnianiu działania PTE, powrócić do dobrze sprawdzonych metod. Pierwsza to wejść do ciał wybieralnych z przygotowanym programem, poprzez uzyskanie większość w czasie wyborów, a następnie ten program zrealizować.

Propozycja abstrakcyjna. W skład Zarządu powinni wchodzić ludzie nauki - bo towarzystwo promuje naukę. Wspomagać może każdy w miarę wiedzy i możliwości. To nie jest polityka. Chcesz, pomagasz, nie chcesz - nie pomagasz.
Jacek Kalisiak napisał(a):
Druga, to wskazać konkretne działanie, które chce dana osoba lub grupa zrealizować, uzyskać zgodę odpowiednich ciał PTE na realizację opisanego przedsięwzięcia i zrealizować je.

... technika "korporacyjna" bez końca debatować, ustalać, rozmyślać, naradzać się, rozmydlać odpowiedzialność, mieć zgody ... w rezultacie wypić kawę i podłubać w nosie. Unikanie pracy to też ciężka praca.

Tu może chodzić o być albo nie być. Robić coś (co ?) czy leżeć do góry brzuchem i czekać aż wystąpią wydarzenia, które trudno będzie odwrócić. Ja nie proponuję tu rozwiązań trudnych czy kosztownych.

Chciałbym przeczytać zdanie innych - czy te propozycje "zabolą" ich finansowo, czy mogą przeznaczyć 2 czy 4 zł. miesięcznie na darowiznę dla PTE ? Czy mogą np. zapłacić 1-2 zł. drożej za szpilki, żeby tę kwotę firma sprzedająca przekazała PTE ?
Niech napiszą studenci/uczniowie i pracujący - jakoś trzeba się odnieść do propozycji. Może ktoś ma lepsze pomysły ? Może ktoś zna mechanizmy finansowania z urzędów ochrony środowiska i innych podobnych...

Oczywiście jeszcze nie rozmawiamy o tym jakie korzyści mogliby mieć w przyszłości członkowie PTE z przynależności, bo tu też jest pole do manewru, jednak w tym momencie jest za wcześnie na takie rozmowy. Ale... warto zapytać (i sprawdzić) jak działają organizacje entomologiczne w innych krajach, jak się finansują ? Dlaczego hiszpańskie, fińskie, austriackie czy niemieckie organizacje działają sprawnie ? Gdzie tkwi nasz błąd ? Dlaczego z takim wysiłkiem organizowane ŁWE na początku miały tak dużą frekwencję (czyli było mocne zainteresowanie) a z czasem było gorzej ? (do tej pory żałuję, że już ich nie ma). Dlaczego niektóre zjazdy sekcyjne cieszą się dużą frekwencją i są mocno merytoryczne a inne ograniczają się w znacznej mierze do picia piwa ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: poniedziałek, 30 lipca 2012, 02:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Popieram Jacka Kalisiaka w całej rozciągłości. Zewnętrzne żródła finansowania muszą być zewnętrzne, jesli zas miałyby pochodzić z darowizn członków, ktorzy mieliby placić podwyzszone i tak składki to jest to właśnie sieganie drugą rękądo tej samej kieszeni. Również uwazam że najlepiej byłoby realizować takie zadania z pozycji członka ZG PTE, osoby mającej dostęp do całej problematyki PTE. I tu uważam Grzegorz, że masz dobry pomysł, żeby pomóc PTE zbiorowo, bo to jest nasza organizacja i "dla nas" i nikt lepiej jej nie urządzi dla nas niż my sami. Żeby tak się jednak stało potrzebny jest aktywny udział amatorów, którzy mają entuzjazm i chęć pomocy PTE. To jest rzecz bezcenna.

Zadanie 2 -  :tak:  :okok:  Trzecie też  :ok:


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: poniedziałek, 30 lipca 2012, 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Wygląda jednak na to, że ludzie "z dołu" są zainteresowani a "góra" nie ma nam nic do powiedzenia.

W sumie mechanizmy działania - może się mylę - nie zmieniły się od wielu lat (po lekturze sprawozdań rocznych widać to wyjątkowo klarownie), natomiast sytuacja gospodarcza i ekonomiczna zmieniły się radykalnie. Moim zdaniem warto przy okazji następnego zjazdu dokonać zmian w statucie albo podjąć uchwały, które będą zmuszały Zarząd do okresowego informowania o sytuacji, o zadaniach do wykonania, o ich wykonaniu i finansowaniu. Tylko takie mechanizmy umożliwią wgląd w sytuację Towarzystwa szeregowym członkom. I nie chodzi tu o to, żeby kogoś piętnować i ustawiać pod pręgierz ale żeby móc reagować na zagrożenia zanim one wystąpią.

Bo jeśli Zarząd będzie dla zarządu a członkowie do płacenia składek - to nie wróżę nic dobrego. Być może są to dość mocne słowa - ale jest to raczej obiektywna ocena sytuacji. W obecnym kształcie PTE nie ma absolutnie żadnych szans na jakikolwiek rozwój a bieżąca działalność będzie nastawiona raczej na przetrwanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Posty: 1320
W pełni Cię Grzegorzu popieram.
A czy można przekazywać 1% podatku na rzecz PTEnt.? W zasadzie jest obojętne, gdzie przekażę, a chciałbym np. na PTEnt. Myślę, że mogłoby trochę poprawić finanse. Uważam jednak podobnie jak Jacek Kurzawa, że ZG powinien utworzyć funkcję angażującą amatora/ów bezpośrednio w swoje prace. Przecież to nic nie kosztuje, trzeba tylko zmienić statut. Mamy w obrębie ZG Sąd polubowny, Komisję rewizyjną, 6 osobowe ciało członkowskie Zarządu Głównego, to i jakieś stanowisko ds. Koordynacji Badań Amatorskich pewnie by przeszło. 2-3 osoby włączone w prace ZG z pewnością by pomogły, zwłaszcza jeżeli jedna z nich byłaby zaangażowana w pozyskiwanie funduszy. Podoba mi się pomysł ,,cegiełek" np. w postaci szpilek entomologicznych kosztujących powiedzmy 2-3 złote więcej z nadrukiem iż zakup wspomaga pracę PTEnt. Dalekosiężnie a zapewne z obopólna korzyścią można by skolaboraować jakieś sklepy entomologiczne do współpracy. A do płacenia składek trzeba zachęcać. Można by np. poprzez upusty (ale bardziej znaczne) w kwestii opłat za sympozja, zastosować bonifikaty na zakupy materiałów etc. no ale to wymaga większych operacji logistycznych. By uzyskać fundusze można nawet zamówić koszulki z logo towarzystwa (albo o tematyce entomologicznej) i rozprowadzać, można zamówić oznaki PTEnt. i również w ramach cegiełek sprzedawać. Pomysłów sporo, tylko hmmm właśnie - nikt z ,,góry" się nie odzywa...


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 10:56 
Offline

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 13:36
Posty: 1120
Przemek Zięba napisał(a):
A czy można przekazywać 1% podatku na rzecz PTEnt.?

nie mozna bo pte nie ma statusu OPP - czemu???? Swego czasu jako przewodniczący sekcji zgłaszałem to - niestety spotkało się co z grymasem i pytaniem a po co??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 10:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Przemek ja od 21 lat prowadzę własną firmę i wiem, że pieniądze nie rosną na drzewach ani nie leżą na ulicy a prawdziwi sponsorzy wyginęli wraz z dinozaurami. Teraz sponsoring jest mocno wykalkulowany. Tym nie mniej określenie o sięganiu lewą ręką do prawej kieszeni zabrzmiało zniechęcająco. Bo w sumie czy do naszej czy do sponsorskiej kieszeni i tak trzeba sięgać. Jeśli organizacja ma istnieć to trzeba ją finansować. Oczekiwanie że "oni" czyli ktokolwiek inny da kasę odeszło w niepamięc jak czasy Gomułki, tylko Gomułkowska duma pozostała i klient (członek) jest w zasadzie niepotrzebnym petentem. Bo przecież to nie do pomyślenia, żeby czegoś chciał... i zawracał głowę.

Nie wiem czy jest do sprawdzenia status wniosku o dofinansowanie wydawnictw. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że decyzje nie zostały jeszcze podjęte bo budżety klarowały się w marcu a decyzje wykonawcze obowiązywały od kwietnia/maja (wtedy właśnie było wiadomo o braku dotacji na bibliotekę). Z drugiej strony jest ściana milczenia i bicie głową w mur też mija się z celem. Jeśli na najbliższym Walnym członkowie nie wstrząsną porządnie Zarządem to nie wiem czy nie należy pisać tekstów pożegnalnych bo za rok czy dwa nie będzie już czego ratować.

Aaaa... i poczytajcie to:  http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/ak ... naukowych/

Była spora kasa do wyjęcia, znajome Uniwersytety skorzystały. Pozostawiam bez komentarza. Wymowna jest pierwsza nazwa instytucji z listy: "Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 11:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Cytuj:
Na konkurs wpłynęło 357 wniosków.... Do finansowania wyłoniono już 88 prpojektów z sumą dofinansowania 5 mln.


Może jednak PTE było w tej grupie, która składała wnioski, bo jeśli nas tam nie ma to .... straszne gdzie My z tą entomologią jesteśmy w świecie nauki? A może nam nie są potrzebne dodatkowe finanse w PTE? Tylko że z lektury tego wątku i nie tylko wynika wprost przeciwnie, że sytuacja finansowa jest dramatyczna....


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 12:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Posty: 1320
Taaa, wygląda, że na funkcjonowaniu i to prawidłowym i wyciąganiu PTE z zapaści najbardziej zależy amatorom, paradoks....a orkiestra gra dalej jak na Titanicu..


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:13
Posty: 7057
Lokalizacja: Młoszowa
UTM: CA-95
...pewnie nie powinienem się wypowiadać ,bo członkiem PTE nie jestem i nigdy nie byłem, alechciałem zwrócić uwagę na pewną sprawę ,która wynika z kontekstu wypowiedzi...Nie wydaje Wam się ,że współczesna instytucja ,firma czy jak tam zwał potrzebuje najzwyklejszego profesjonalnego menadżera?Kolesia ,który ogarnia po trosze prawo ,możliwości zdobywania finansów itd.Bez tego w tym i tak pokręconym systemie; ni to komuny, ni demokracji ,tylko w ten sposób mozna coś zdziałać...
Pisać i wymyślać plany na forum sobie można ,tylko że nic z tego nie wyniknie ,bo Zarząd jak za dawnych "dobrych" lat jako "ramię urzędu " może odnieść sie do oficjalnego pisma w tej sprawie ,albo w ogóle się nie zainteresować bazgraniną (choćby nie wiem jak mądrą ,inteligentną i cool  :ok: )na forum ...Fajne to, że ktoś się tym przejmuje, ale nie wiem czy to coś zmieni...
ech... :birra:
Pozdrawiam
Rafał
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=RRHMP_mR ... re=related
8)


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Rafał, w moim pierwszym poście "zadanie 2" :)
To jest oczywiste, że biolog nie ma pojęcia o biznesie. Podobna sytuacja zarządzania szpitalami przez lekarzy doprowadziła do katastrofalnej sytuacji szpitale (między innymi oczywiście). Wtedy kiedy tzw. Państwo dawało kasę i trzeba było tylko robić dobre miny to się sprawdzało. W obecnej rzeczywistości - niestety już nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 16:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:13
Posty: 7057
Lokalizacja: Młoszowa
UTM: CA-95
Grzegorz Banasiak napisał(a):
Rafał, w moim pierwszym poście "zadanie 2"

...no i ok :ok:  .Teraz oficjalne pismo do "krainy pieczątkowców" z postulatami,krótkie oczekiwanie na zaopiniowanie,czas ustawowy na odpowiedź ,chwila radości że coś się ruszy,amnezja ,depresja i jak w pewnym tekście "życie kończy kwik"  :P ...Lepiej robić swoje i pomysleć nad sfinansowaniem swojego zaplecza do badań ,hobby itp...niestety z mojej perspektywy tak na to patrzę...
Pozdrawiam
Rafał
:birra:


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 kwietnia 2007, 20:55
Posty: 1391
Lokalizacja: Łosice
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Grzegorz??
Zadań było trzy to mam pytanie numer cztery - o co Ci chodzi ??
PTE ma się dobrze i nie rozumiem Twojej inicjatywy.
PTE to nie bar mleczny który ma na siebie zarobić.
Jest Zarząd odpowiedzialny za działania i rozwój i to jest ich "broszka". Jeżęli uważasz, że jest tak żle i trzeba wspomóc finansowo to napisz to wyrażnie. Jeżeli uważasz, że jest dobrze ale może być jeszcze lepiej to też to napisz a wtedy zrozumiem Twoje intencje. Jeżeli ktoś komuś na siłę chce zrobić "dobrze" to zaczynają się różne domysły.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 23:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Dispar napisał(a):
...PTE ma się dobrze i nie rozumiem Twojej inicjatywy.
PTE to nie bar mleczny który ma na siebie zarobić.
Jest Zarząd odpowiedzialny za działania i rozwój i to jest ich "broszka"...

A na jakiej podstawie uważasz, że jest dobrze ? Biblioteka została zamknięta bo nie ma kasy, Bibliotekarki zwolnione. Myślisz, że Prezes będzie rozsyłał prenumeraty i naklejał znaczki ? A co z wymianą międzynarodową ? Komunikat na stronie PTE, który pojawił się po rozwinięciu na forum wątku o zamknięciu biblioteki (to nie przypadek, jednak czytają forum :-) ) w uspokajającym tonie obnaża jednak sytuację: "w związku ze wstrzymaniem przez Ministerstwo Nauki dotacji na działalność biblioteki" - jeśli ktoś zna tryb administracyjny wie co oznacza i z jakiego powodu używa się słowa "wstrzymanie". "Wysyłka prenumeraty i wymiana zagraniczna będą prowadzone w normalnym trybie." A kto będzie odbierał paczki adresowane do Biblioteki i niby na jakiej podstawie ? Kto będzie odpowiadał za ich zawartość i je ewiedencjonował ? Co z katalogiem bibliotecznym ? Kto będzie dysponował bazą adresową podlegającą pewnym prawnym ograniczeniom... wydruki rozda się studentom, żeby adresowali koperty ?

Czasy są takie, że działanie PTE nie odbiega zbytnio od działania baru mlecznego. Albo zdobędzie kasę (klientów/członków/sponsorów) i będzie działał albo nie. Czasy dawania lekką ręką nieodwracalnie minęły. To se ne vrati ! (pewne zwroty są ponadczasowe :) ).

Różnica w naszej ocenie sytuacji polega na tym, że ja czując nadciągającą biegunkę wcześniej próbuję znaleźć i zażyć leki. Ale z koniem kopał się nie będę, niech się dzieje wola nieba. Wiem, że jeśli ktoś chce coś robić to od razu wydaje się to dziwne i "zaczynają się różne domysły". To niesamowite, że ktokolwiek widzi więcej niż czubek własnego nosa, prawda ? To się w pale nie mieści !?!

Odpuszczam. Zażywam stoperan i poobserwuję z boku. Trzymałbym kciuki ale nie mam pojęcia za kogo... a i to może się wydać podejrzane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2012, 23:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Dispar napisał(a):
Jest Zarząd odpowiedzialny za działania i rozwój i to jest ich "broszka".

I są też kwiaty i są piękne. Pytanie jest takie: czy kwiaty są po to, żeby były piękne, czy żeby pszczólki miały co jeść, czy może po to, żeby były owoce....
;)


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2012, 09:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 kwietnia 2007, 20:55
Posty: 1391
Lokalizacja: Łosice
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Kwiat – organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania.
Wikipedia :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2012, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Czyli jest jakaś POTRZEBA dla tej rośliny która ma te piękne kwiaty  :D  Dla każdego PTE jest czymś innym, ale trzeba się zastanowić dlaczego i dla kogo jest PTE (sięgnąć do historii i statutu) i przede wszystkim odpowiedzieć sobie na te podstawowe pytania. I zarządzać trzeba wg tej potrzeby. Jeśli zaś te "kwiaty" zamierają (czytaj: brak funduszy, przewlekły stan chorobowy, zamykanie Biblioteki i czarny scenariusz na przyszłość) to z medycznego punktu widzenia mamy tu objawy jakiejś choroby.... Leczyć czy nie leczyć? Może ogrodzić i poczekać jak wszystko wymrze  - są też i takie metody...

Uważam, że PTE powoli dochodzi do takiego punktu, że przestaje być potrzebne entomologom, tak więc oddźwięk dyskusji też nie będzie zbyt duży (wiele czytających osób pewne usmiecha się do siebie teraz mając satysfakcję, że już dawno się z tego "bajzlu" wypisali. Niech sobie ZG porówna listy członków sprzed lat np 20, 10 i obecne i zobaczy jacy ludzie odpływają z szeregów PTE i będzie miała odpowiedź o czym tu piszemy. Ja znam parę naprawdę MOCNYCH entomologów, dla których PTE w obecnej może nie istnieć i wypisali się nie widząc najmniejszego sensu płacenia składek i przynależności do fikcyjnej organizacji. A i nowych członków trudno raczej pozyskać z taką ofertą, ale tu mogę się mylić. Może na tym ma polegać elitarność tego Towarzystwa?

I jeszcze do Darka i nie tylko:

Dispar napisał(a):
1. PTE ma się dobrze i nie rozumiem Twojej inicjatywy.
2. PTE to nie bar mleczny który ma na siebie zarobić.
3. Jest Zarząd odpowiedzialny za działania i rozwój i to jest ich "broszka".


Widzę to zupełnie odwrotnie:
1. Raczej nie jest dobrze - jest źle.

2. PTE ma mieć na siebie czyli na swoje działania statutowe. Wydawnictwa i całą działalność wiąże się z kosztami i te koszty trzeba pokryć. Matematyka i bilans gospodarczy są nieubłagane. Jeśli w PTE sąfinanse - nie musi być barem mlecznym, jeśli są problemy finansowe to właśnie to jest to - musi te finanse pozyskiwać, albo z dotacji, albo ze składek albo jeszcze inaczej. A porównanie z barem mlecznym jest trafione - one też nie były nastawione na zysk tylko odgrywały pewną ważną rolę w społeczeństwie. O ile dobrze pamiętam były państwowe czyli dotowane.

3. Kierowca autobusu jest odpowiedzialny za jazdę i to jest jego broszka? A co z pasażerami?


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2012, 14:12 
Offline

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 13:36
Posty: 1120
Dispar napisał(a):
Kwiat – organ roślin nasiennych

Zapomniałeś dodac ze dosc szybko zdycha jak jest bez korzeni i łodygi  :wink:
Jacek Kurzawa napisał(a):
Uważam, że PTE powoli dochodzi do takiego punktu

i znów bedzie "sztandar wyprowadzić"  8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2012, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
Posty: 239
Lokalizacja: Łask
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Czyżby znów miały paść słowa: w dniu takim a takim skończyły się w Polsce czasy PTE, do tego to ma zmierzać? Nie jestem członkiem PTE choć kiedyś bardzo ale to bardzo chciałem nim zostać, chciałem.....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2012, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 10 kwietnia 2007, 22:29
Posty: 773
Lokalizacja: Reda
Specjalność: Syrphidae
Traktuję PTE jako organizację prestiżową,tzn. taką, która działa bardzo długo i której członkami było wiele osób zajmujących się krajową entomologią.
I głównie z tego powodu (prestiż) się zapisałem (od początku tego roku jestem członkiem PTE). Zwyczajnie stwierdziłem, że to hobby (entomologia nie ma nic wspólnego z moim zawodem) dosyć mocno mnie absorbuje i że po paru latach zabawy "dorosłem" już do tego żeby się z tymi wszystkimi ludźmi (obecnymi i dawnymi) zacząć formalnie utożsamiać.  8)

Przeczytałem ten wątek o zamknięciu biblioteki (rozumiem, że chodzi tylko o czasowe zawieszenie tzn. do otrzymania dotacji w przyszłości - bo zbiór chyba nie wyparuje). jest jakieś poczucie czegoś utraconego, ale z drugie strony to pytanie czy sama biblioteka i gromadzenie tak dużej ilości tytułów jest nam aż tak potrzebne? Ktoś korzystał intensywnie? ;) Sam uzbierałem prywatnie przez parę lat dosyć pokaźny zbiór książek entomologicznych - kupowane z różnych źródeł - głównie na allegro lub od innych entomologów i przyznam, że prawie wszystkie te książki które do mnie różnymi drogami trafiły nie noszą w większości śladów używania! Niektóre starsze po tych kilkunastu latach mają nieporozcinane kartki, niektóre mają oryginalne dedykacje autorów (chyba jakieś podarunki), niektóre mają poprzekreślane pieczątki (wycofane z różnych bibliotek i czytelni w całym kraju) a nawet zakładki z pieczątkami wypożyczeń (pieczątka raz na rok-dwa). Nie rozpaczałbym - ta część działalności PTE (biblioteka) aż taka potrzebna nie jest - dla przykładu mnie trudno byłoby mi się wybrać na południe kraju coś wypożyczyć. Też jestem ciekaw jak zorganizowana zostanie rozsyłka prenumerat (to robiła chyba biblioteka) ale to osobna sprawa jest od czystej działalności biblioteki/wypożyczalni i pewnie jakoś zostanie rozwiązana.

Prowadzenie wydawnictw, czyli stworzenie możliwości publikowania, to już dużo ważniejsza sprawa dla nas wszystkich. Przykro byłoby gdyby na przykład wydawanie czasopism zostało zawieszone, bo to zamknęłoby pewną drogę rozwoju środowiska entomologicznego, także amatorom. Ale przecież nikt nie napisał, że coś jest nie tak w tym obszarze, prawda? Nie było też żadnej oficjalnej prośby o pomoc finansową, stąd zakładam wszystko (poza czasowym zamknięciem biblioteki do czasu uzyskania jakiegoś źródła finansowania) jest bez zmian...   :no:

Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: czwartek, 1 września 2016, 09:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Odpowiedź na viewtopic.php?p=230381#p230381

Z mojej strony kilka uwag (niestety, nie mogę być nawet 1 dzień na Zjeździe, obowiązki zawodowe):

PTE powinno być potrzebne w jakiś sposób swoim członkom czyli oferować im coś potrzebnego dla nich.
Kiedyś było to "coś":
- pomoc w zdobyciu szpilek (z importu), dziś temat nieaktualny,
- Biblioteka PTE - możliwość wypożyczenia literatury - temat umarł?
- legitymacja członkowska uprawniająca do prowadzenia badań. Kiedyś była formułka, która w sumie do niczego nie uprawniała, ale wyglądało to chociaż interesująco. Przydałoby się coś, właśnie amatorom, którzy mogliby się nią wylegitymować przy okazji kontroli terenowych
- warsztaty entomologiczne - działalność edukacyjna prowadzona przez PTE
- wydawanie kluczy

W tej chwili przynależność do PTE bardzo niewiele daje, da się to pokazać na stratach - o co jest stratny entomolog, nie należący do PTE? W tej chwili trudno mówić o stracie czegokolwiek, raczej o zysku niewpłaconej składki. Gdyby jednak PTE dawało korzyści z przynależności (warto byłoby te korzyści wypisać), to członków byłoby więcej i zapewne sytuacja finansowa uległaby poprawie.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: piątek, 2 września 2016, 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
Posty: 239
Lokalizacja: Łask
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Jacku, tego o czym napisałeś od lat oczekuję od PTE. Dzisiaj to szkoda nawet składki płacić.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: piątek, 2 września 2016, 19:09 
Dopóki PTE będzie funkcjonowało jako towarzystwo przy jakiejkolwiek uczelni, na zmiany nie będzie się zanosiło ...  :cry: .


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Czy po dwóch latach od naszej dyskusji sytuacja poprawiła si w jakimś stopniu?

Zauważyłem, że strona PTE działa prężnie, zasługa to webmastera (Paweł T.) i podziękować mu trzeba. :okok:  :brawo:

WE są dostępne ON-Line, to też na plus.

We wrześniu 2019 będzie kolejny Zjazd PTE w Urszulinie . Będzie okazja na jakieś zmiany. Może z niej skorzystać?

Pomysły?

    Legitymacja z jakimś tekstem uprawniającym/wyjaśniającym (dwujęzyczna!) do posługiwania się nią w świecie.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
- dofinansować stronę, żeby Paweł nie robił tego społecznie
- bardziej zintegrować się z forum entomo.pl które skupia setki/tysiące amatorów i wielu profesjonalistów
- określić potrzeby (nawet takie jak papier, koperty, pieczątki, segregatory itp.)
- przedyskutować budżet, określić realne i zasadne potrzeby
- pomyśleć o potencjalnych sponsorach, ekologia i ochrona jest w modzie
- postawić na komunikację z członkami
- dawać więcej informacji, sprawy bieżące, problemy, zmiany...
- pomyśleć czego mogą potrzebować członkowie, rozmawiać o tym (nie chodzi o dobra materialne ale np. metodykę, pomoc, organizację, literaturę)
- co z Biblioteką ?
- publikacje w PPE/WE, dlaczego to tak długo trwa, może odpalić wariant wydawniczy ŚTE ?
- zarabiać poprzez sprzedaż książek, sprzętu, na reklamowaniu firm handlujących sprzętem entomologicznym
Żeby PTE działało dobrze, członkowie muszą czuć potrzebę uczestniczenia w tej organizacji i widzieć w tym potencjalne korzyści (niematerialne). Jak każda organizacja niepielęgnowana - z czasem "zakurzy się", traci atrakcyjność i popularność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 15:23 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2019, 17:49
Posty: 564
Lokalizacja: Wrocław
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Drogi Grzegorzu,

chwalebne Twe apele ale nie czas chyba na integrację PTE z forum... skoro Admin pracuje nad Regulaminem]  to poczekajmy na ten regulamin ...
Paweł T.  prowadzi stronę Dipteronu i też z tego profitów nie ma.
Publikowanie w PPE jest/było płatne. WE zaś płatne dla nie członków. Dobrze byłoby sie wywiedzieć (zapewne na Zjeździe), czy będzie wersja wyłącznie elektroniczna  dla Wiadomości Entomologicznych (http://pte.au.poznan.pl/pdf/PTEnt_2019.pdf).
Za opublikowanie prac odpowiadają autorzy i redakcja. To są pewne procesy edytorskie... I wersja papierowa kwartalna te procesy zapewne opóźnia.
Co do ekologii i monitoringu to moda modą ale np. taka ogólna tematyka zjazdów, jak i w tym roku zaproponowano (o charakterze gleboznawczym) nie leży...
Nie za bardzo na czasie są te głosy/propoycje. Jesteśmy (zawodowcy) u progu wielikiej reformy NiSW ... i nikt nie wie , co przyszłość przyniesie a mamy niejednokrotnie rodziny na utrzymaniu...
Bedę na Walnym Zjeździe, to na pewno zabiorę głos i się wypowiem  :smiech: .


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 8768
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
AndrzejJW napisał(a):
Nie za bardzo na czasie są te głosy/propoycje. Jesteśmy (zawodowcy) u progu wielikiej reformy NiSW ... i nikt nie wie , co przyszłość przyniesie a mamy niejednokrotnie rodziny na utrzymaniu....

A mógłbyś przybliżyć, na czym polega dramat nadchodzących reform?

Integracja PTE z Forum jest (to jest ten dział) ale mogłaby być lepsza. Na przykład tym działem mogłoby zarządzać PTE. Z inej strony RODO nakład obowiązki i odpowiedzialność i zarządzanie członkami PTE online jest obecnie utrudnione. No i podstawowe pytanie - co jest potrzebne? Jakie potrzeby mają entomolodzy, potencjalni członkowie PTE - Ci obecni (może są już na wylocie) i Ci niedoszli, którzy nie widzą powodu do wstępowania w szeregi tego Towarzystwa PTE. Komu obecnie zależy na rozwoju PTE? To chyba najważniejsze pytanie. A komu zależy na niedorozwoju PTE? Kto ugra więcej na tym, że:
w PTE są składki 85zł
w PTE proces wydawniczy trwa tak długo

Gołym okiem widać, że w kwestii publikowania znacznie łatwiej zrobić to np w ŚTE (tanie składki, szybki cykl wydawniczy) lub w Dipteronie (ale to tylko dla wąskiej grupy osób) bo to i szybciej, i taniej. I jeśli przynależność do PTE miałaby na celu jedynie bezpłatne publikowanie, to PTE ma tak silną konkurencję w tym zakresie, że ten argument odpada.

To jeśli nie dla bezpłatnego publikowania w WE w PTE to jakie mogą być powody do opłacania składek PTE? Kilka lat temu była Bilioteka, ale teraz .. no właśnie, co z Bilioteką PTE?
Tu też jest dyskutowany temat o PTE  Biblioteka PTE została zamknięta
i jest nakreślona sytuacja finansowa.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 17:14 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2019, 17:49
Posty: 564
Lokalizacja: Wrocław
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
A po co Wam przybliżać? Parę osób już pożegnało się z uczelniami i nie dlatego, że nie chcieli i nie pracowali ku chwale pracodawcy...
IMHO, jeżeli mówi się np. w reformie o powiązaniu nauki z gospodarką czy wpływem nauki na gospodarkę, budowaniu i pracy w zespołach, to badania podstawowe typu faunistyka i taksonomia mają znikomą rację bytu w Polsce... Przykładem osoby, która pracuje poza zespołowo i w systematyce jestem ja. Ten przykład znam najlepiej i wiem, czym to się je...

Zadałeś jedno podstawowe zapytanie: Komu obecnie zależy na rozwoju PTE? . I to jest clue wszystkiego. Zadam inne podobne: Komu zależy na rozwoju nauki w Polsce? Zarówno Kościół, jak i inne Instytucje tworzą nie budynki a ludzie/jednostki. O tym głośno mówię. O tych maluczkich w reformie obecnej szkolnictwa wyższego raczej zapomniano. Z tym, że niektórzy z tych "maluczkich" pamiętają jeszcze co to propaganda sukcesu (np. ja) ... i do czego może ona doprowadzić ...

Jacku, korespondowaliśmy wiele razy na temat nauki i szkolnictwa wyższego i jakoś moje argumenty nie przekonały Ciebie... Nie mam zamiaru nikogo na forum  przekonywać, że jest tak albo inaczej...

Zacytuję wczorajsze powiedzonko kolegi nie-entomologa ale naukowca (takie entomologiczne):
Powinniśmy być wszyscy jak żuczki. Codziennie cieszyć się byle g...m  :no: .

Zakończę bardziej niebiańsko i "optymistycznie":

Powołując się na skromną pokojówkę malarza pre-impresjonistycznego J.M.W. Turnera) zamiast : Dzień Dobry!
proponuję iną formę przywitania: "Słońce" wzeszło w swojej chwale!
:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 17:31 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2019, 17:49
Posty: 564
Lokalizacja: Wrocław
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Siada mi myszka w kompie :-( (prywatna i używana na prywatnym w laptopie w pracy, bo na nowy komputer w pracy nie ma szans...).
... To tak a propos nowej reformy ... :uciekam: .
Idę do much i milknę!  :papa: .


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
AndrzejJW napisał(a):
Drogi Grzegorzu,
chwalebne Twe apele ale nie czas chyba na integrację PTE z forum... skoro Admin pracuje nad Regulaminem]  to poczekajmy na ten regulamin ...
Paweł T.  prowadzi stronę Dipteronu i też z tego profitów nie ma.

I to jest bardzo złe. Paweł powinien za to otrzymywać wynagrodzenie. No chyba, że się zrzekł z powodu nadmiaru gotówki i wolnego czasu :D
AndrzejJW napisał(a):
Nie za bardzo na czasie są te głosy/propoycje. Jesteśmy (zawodowcy) u progu wielikiej reformy NiSW ... i nikt nie wie , co przyszłość przyniesie a mamy niejednokrotnie rodziny na utrzymaniu...

Ja przeżyłem dziesiątki różnych reform i też mam rodzinę na utrzymaniu... tzn. tylko psa, bo żona pracuje, ja też a córka od dawna usamodzielniona  :D ... tylko pies nie pracuje :D.
Komfort uprawiania nauki (czy jakkolwiek nazwie się działalność amatorską) jest tak duży, że działanie samo w sobie jest bardzo przyjemne, wolne od ograniczeń i zależności. Nikt mnie z tej pracy nie wyrzuci, nie zreformuje, nie rozliczy, nie narzuci tematów, nie żąda punktów. Pełen luz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 20:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4267
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
AndrzejJW napisał(a):
Siada mi myszka w kompie :-( (prywatna i używana na prywatnym w laptopie w pracy, bo na nowy komputer w pracy nie ma szans...).
... To tak a propos nowej reformy ... :uciekam: .
Idę do much i milknę!  :papa: .

Pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci narzędzia pracy, przynoszenie prywatnego laptopa do pracy jest co najmniej niepoważne. Zarządzający uczelnią za to, żeby sprawnie mogła funkcjonować pobierają odpowiednie wynagrodzenie i to oni mają znaleźć pieniądze na to co potrzebne do pracy. Przynosząc prywatny laptop do pracy zwalniasz ich z tego obowiązku - zupełnie niepotrzebnie. Zabierz go do domu jak najszybciej i zgłoś na piśmie, że nie masz czym pracować. I dla pracodawcy nie ma żadnego wytłumaczenia, że nie ma na to pieniędzy. Po prostu wydaje je nie tam gdzie trzeba.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 22:18 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2019, 17:49
Posty: 564
Lokalizacja: Wrocław
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Drogi Grzegorzu,

wybacz, że się odzywam ale ja to wszystko wiem, prawo pracy znam! I co z tego... Dlatego o tym napisałem, bo większość wie ale przepisy ma w dupie - dosłownie!
Dobrze, ze zabrałeś głos a propos Pawla! Ale zapytaj poszkodowanego, kto do Niego "wyciągnął" dłoń i jaką traumę przeżył...
I na ile inne osoby mogły mu pomóc... Ja siebie i swych wypowiedzi (w tym tych szczerych na tym forum)  się nie wstydzę.
I nie chcę się chwalić, co robię i zrobiłem - nie tylko w zakresie kolegi ...
Staram się być człowiekiem, choć zapewne mogłem zrobić więcej... ale: mojej deprechy nikt nie wyleczy!
Nawet nie zdajesz sobie sprawy, czego doświadczyłem i ile wycierpiała ma małżonka i dzieci... Sprawy związae z dążeniem do prawdy - taka winna być misja nauko/a/wca.
Mój serdeczny Kolega z pracy ("kręgowiec") stwierdził, że to co przeżyłem się nadaje na ksiażkę - sensacyjno-kryminalną (dokumentacja to ok. 600 stron).
I mu tu mamy dyskutować np. w Prima Aprilis o jakimś regulaminie forum??? Doprawdy, dobrze, że żyję (bo chyba mam dla kogo...).
A póki żyję, to będę tępił głupotę i egoizm i sarkazm!
                 :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2019, 22:47 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2019, 17:49
Posty: 564
Lokalizacja: Wrocław
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Te ok. 600 stron to tylko sam "papier". Są jeszcze i maile ...

Jak dożyję emerytury, to chyba napiszę kilka tomów swych przemyśleń albo sagę:  

part 1. brak powszechnej lustracji przyczyną wielu uczciwych Polaków frustracji..,
part 2. nie ma abolicji bez politycznej prohibicji..,
... part 3. pornoziomal w krainie dreszczowców.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2019, 17:19 
Offline

Dołączył(a): sobota, 31 października 2009, 11:00
Posty: 3618
Lokalizacja: słubice -lubuskie
Witam.Może to nie do konca na temat ale juz kiedys myślałem nad tym żeby specjalisci którzy oznaczają poszczególne rzedy otrzymywali jakies gratyfikacje.Takie cos funkcjonuje w atlasie roślin .Jesli chce sie mieć dostep do rozmieszczenia i zdjec poszzcególnych gatunków trzeba wykupic abonament.
Na pewno czas poswiecony na oznaczanie otrzymanych gatunków i tych ze zdjęc tez pochłania wolny czas osób znających sie na rzeczy.
Taki przkładowo kilkudzieięczno zł abonament mógłby isc po czesci na forum a po czesci na konto oznaczajacych.
Problematyczne by było kilka rzeczy .W sumie to forum także ciężko było by to ująć w ramy jakieś.Kto będzie oznaczał jaki będzie podział  kto zostanie dopuszczony itd. ale myślę że nikogo by to nie zraziło.Coś za coś ktoś poswieca swoją wiedze i czas i to w jaki sposób jest gratyfikowane.
To co napisałem jest proste ale wszelkie inne zawiłosci prawne i personalne z tym związane nie są łatwe do rozwiązania ale w atlasie roślin to funkcjonuje.Nie wiem jak by to wpływało na statut forum to luzna propozycja.
Poza tym to mogła by być zbiórka na jakies badania lub prace.
Płacą laicy jak ja ,profesjonalisci udostępniają swoją wiedze.Chodzi mi tylko o dział foto oznaczanie.
Mam nadzieje że nikt nie pogniewa się za zasmiecanie tematu ale to jest do przemyslenia.I na pewno nie idzie to w strone komercjalizacji.
Dostęp do wiedzy można odwzajemnić -nie z każdym entomologiem można wyjść na piwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2019, 19:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 marca 2005, 00:14
Posty: 819
Lokalizacja: Warszawa
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
inne zainteresowania: Fotograf
Taki ruch (z płatnym oznaczaniem) ma jedną zaletę (?), zniknęłoby oznaczanie "domowych robaczków". Ruch oznaczania przeniósłby się w inne miejsca w sieci, np. na fejsa. Z drugiej strony, Aneta mogłaby się szybko wzbogacić  :laugh:  ;-)

Pewnym pomysłem na jakieś dochody, byłoby ściągnięcie sponsorów na wydarzenia organizowane przez PTE. Doktoranci, organizujący różne konferencje, rozsyłają często maile po firmach. Czasem coś do nas dociera. Tu też można coś wycisnąć ;)

Po przeczytaniu posta o zjeździe, uruchomiłem sznurki w firmie i najpewniej wpadam ze stoiskiem z mikroskopami do Urszulina ;)


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2019, 19:50 
Offline

Dołączył(a): sobota, 31 października 2009, 11:00
Posty: 3618
Lokalizacja: słubice -lubuskie
No tak Aneta jest najszybsza i biegla we wszystkim he he.Na pewno nigdzie nikt by sie nie przeniosl za duzo rzedow owadow skumulowanych w jednym miejscu za duzo kompetentnych osob na raz do tego jeden drugiego weryfikuje zaleta forum.
Ten pomysl nie przejdzie nawet na mnie amatora  jak slepie sie nad jakims owadem ludzie patrza jak na czubka.To nie bielik.

Rzad sie nie dolozy obywatel tez nie tylko fanatyk ,fascynat.
Ciekawi mnie jedna rzecz jak ta instytucja prosperowala w czasach komuny?Widac teraz jest gorzej.Wieksze naklady byly?Woekszosc wyksztalcila sie w tamtych czasach lub na przelomie lat 90 tych.
zobacz jaka potega wiedzy u tych ludzi.
Ciekawe jak to teraz wyglada z mojego rocznika prawie wszyscy chcieli na managment isc.Masakra.Kazdy chce dowodzic pstro w glowie pracowac nie ma kto.
Jeszcze jedno za moich czasow szkola wyzsza sie zdewaluowala w moim przypadku tez.
Kiedys trzeba bylo byc mocnym teraz juz nie.
Tym wiekszy szacunek dla specow.Podejrzewam ze ludzie uciekaja w inne kierunki ,prostsze ,dochodowe lub robione dla satysfakcji.
Szczerze powiem ze na zadnym forum nie poznalem tylu wspanialych ludzi.Z klasa wiedza tak cietym poczuciem humoru.
.I mam nadzieje ze Grzegorz mnie nie przeklnie za to ze mu watek emocjami swoimi zasmiecilem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły na dodatkowe finansowanie PTE i wspomaganie jego działania w inny sposób
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2019, 21:07 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2019, 17:49
Posty: 564
Lokalizacja: Wrocław
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Mam niejeden pomysł, aby przynosić dochody albo założyć firmę z oddziaływaniem na gospodarkę... Wg zaleceń mi.n. Pana Gowina.
Mam też b. bogate doświadczenie przedkładania propozycji przynoszenia zysków firmie państwowej... (a raczej ich braku, z "braku" woli logicznych działań ze strony tej firmy...).
To doświadczenie mam udokumentowane mi.n. w tych papierach, o których wspominałem wcześniej (te podane w skrócie ok. 600 stron).
Póki ci żyję to mam odwagę o wielu sprawach mówić (licząc na wyrozumiałość z Waszej strony a propos enigmatycznych mych wypowiedzi na forum)
ale mnie boli egoizm - tj. rani me uczucia, tak jak rani mnie głupota wykształconych w pewnych profesjach ludzi...
Z doświadczenia wiem, że "dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło". Tylko, że diabeł tkwi w szczegółach...
Do realizacji pomysłów potrzeba nie tylko pieniędzy ale przede wszystkim ludzi (na tzw. start-upy są w UE przewidziane finanse...).
Mój pomysł miał szansę na rozwój w takiej instytucji, jaką powinna być uczelnia...

Póki co PTE ma się tak, jak ma ... Tylko jak?
... oto jest pytanie!


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


Protected by Anti-Spam ACPPowered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Na skróty: Motyle i Chrząszcze - Strona Główna | Checklist Coleoptera of Poland 2014 On-Line | Mapa | Linki | Cerambycidae | Buprestidae | Carabidae | Chrząszcze wodne | Chemia owadów | efotogaleria | Tacki entomologiczne - SKLEP |

 

Platformę hostingową zapewnia TITTLE.pl