Dostojka dafne - rozwój

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Dostojka dafne - rozwój

Post autor: PawełB »

Udało mi się w ubiegłym roku trafić na obfity pojaw dafne nad jeziorem Jeziorak i wypatrzyć trochę jajeczek. Dla mnie to bardzo atrakcyjny motylek, bo muszę zawsze gdzieś jechać aby go zobaczyć.....

Jak zwykle z takimi dostojkami trzeba przezimować jaja i dostarczyć pokarmu od najwcześniejszej wiosny. Zdecydowałem się na donice z maliną pod izolatorem w ogródku, mimo mrozów szczęśliwie malina przeżyła (bywa że roślinka w donicy łatwiej przemarza i jest kłopot). Dochowałem się 5 gąsienic, które fotografuję. Obecnie pierwsze się już przepoczwarczają.
Załączniki
Dafne były już dość zniszczone, był to zapewne koniec pojawu
Dafne były już dość zniszczone, był to zapewne koniec pojawu
dostojka dafne imago.JPG (145.34 KiB) Przejrzano 2956 razy
składanie jaja
składanie jaja
dafne_jajo.JPG (145.9 KiB) Przejrzano 2956 razy
jajo chwilę po złożeniu - potem blednie i ciemniej na czubku
jajo chwilę po złożeniu - potem blednie i ciemniej na czubku
dafne-jajo.JPG (142.77 KiB) Przejrzano 2956 razy
początkowo wydawało mi się że nic nie wyszło z hodowli, nie mogłem znaleźć gąsienic ani śladów żerowania. Dopiero zaglądanie nocą pozwoliło znaleźć taką oto larwę. To jest najmłodsza, jaką udało mi się znaleźć.
początkowo wydawało mi się że nic nie wyszło z hodowli, nie mogłem znaleźć gąsienic ani śladów żerowania. Dopiero zaglądanie nocą pozwoliło znaleźć taką oto larwę. To jest najmłodsza, jaką udało mi się znaleźć.
dafne_larwa1.JPG (148.5 KiB) Przejrzano 2956 razy
Dość trudno o zdjęcia wczesnych stadiów -  Młode larwy na dzień kryją się w ściółce i to dosyć skutecznie.
Dość trudno o zdjęcia wczesnych stadiów - Młode larwy na dzień kryją się w ściółce i to dosyć skutecznie.
dafne_larwa2.JPG (137.55 KiB) Przejrzano 2956 razy
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: Wojtek Guzik »

Świetna sprawa, fajny gatunek i hodowla :)
Znalazłem ostatnio poczwarkę dostojki Brenthis na liściu jeżyny. Mógłbyś pokazać fotki swoich poczwarek, bo nie mam pewności czy ta moja to daphne czy ino (obydwa gatunki tam latają)?
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: Jarosław Wenta »

Super! Gratuluję fajnej hodowli i ... czekam na kolejne zdjęcia. :brawo:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: PawełB »

obawiam się ze poczwarki ino i dafne są praktycznie nierozróżnialne. Rozstaw "haków", kształt, kolor, "pozłota". Może dafne nieco większe. Larwy też bardzo łatwo pomylić - przy porównywaniu kilku egzemplarz obu gatunków "atlasowe" różnice w wyrazistości pasów się zamazują. Wydaje mi się że wyrośnięta gąsienica dafne ma wyraźniejsze rożki na głowie.

cdn :-)
Załączniki
Następne stadium już bardziej przypomina "dostojkę' - pojawiają sie wyraźniejsze pasy i czerwień na wyrostkach
Następne stadium już bardziej przypomina "dostojkę' - pojawiają sie wyraźniejsze pasy i czerwień na wyrostkach
dafne_larwa3.JPG (147.14 KiB) Przejrzano 2823 razy
Gąsienica ostatniego stadium (pod liściem inna przygotowująca się do ostatniej wylinki). Duże gąsienice żerują też w dzień i wygrzewają się na słońcu.
Gąsienica ostatniego stadium (pod liściem inna przygotowująca się do ostatniej wylinki). Duże gąsienice żerują też w dzień i wygrzewają się na słońcu.
dafne_larwa4.JPG (146.46 KiB) Przejrzano 2823 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję - fajne zdjęcia :!:
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: Adam Warecki »

Witam !

Pięknie to wygląda... gratulacje :brawo:
Jajo jest b.dobrze "uchwycone"- widać charakterystyczne dla rodzaju Brenthis szczególy budowy.
Odnośnie larw, to rzeczywiście podobieństwo do krewniaka B.ino jest bliskie.
Tak jak napisał Paweł larwy B.daphne mają większe różki przy opuszce głowowej i wg mojego spostrzeżenia jednak dłuższe kolce na grzbiecie, szczególnie to widać po ostatnim linieniu.
Poczwarki są zmienne kolorystycznie , w zależności od miejsca przepoczwarczenia...
Dla Wojtka informacja: w Beskidzie Niskim znalezienie larw B.daphne wygrzewających się w godzinach rannych i przedpołudniowych na liściach Rubus sp. jest pięknym widokiem. I tak jak Paweł nadmienił , żerujących w dzień ( wg mnie intensywniejszy żer w godzinach dopołudniowych i popołudniowych ).
Na liściu jeżyny może być tylko poczwarka B.daphne no chyba ,że w pobliżu jest łąka z Filipendula ulmaria.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: PawełB »

ciąg dalszy "dafne-story". Metamorfozy
Załączniki
zestawienie larw przedostatniego i ostatniego stadium
zestawienie larw przedostatniego i ostatniego stadium
dafne_DSC1005.JPG (131.61 KiB) Przejrzano 2677 razy
Po zakończeniu zerowania gąsienica wyraźnie blednie i zaczyna się przygotowywać do najważniejszej przemiany.....
Po zakończeniu zerowania gąsienica wyraźnie blednie i zaczyna się przygotowywać do najważniejszej przemiany.....
dafne_DSC02198.JPG (149.24 KiB) Przejrzano 2677 razy
Jak widać mrówki nie interesują sę "tłustym kąskiem" to dość zastanawiające jeśli idzie o gąsienice rusałki. Fotka z hodowlanego izolatora - jak to zwykle bywa mimo moich prób (podstawka z wodą) mrówki założyły sobie gniazdo......
Jak widać mrówki nie interesują sę "tłustym kąskiem" to dość zastanawiające jeśli idzie o gąsienice rusałki. Fotka z hodowlanego izolatora - jak to zwykle bywa mimo moich prób (podstawka z wodą) mrówki założyły sobie gniazdo......
dafne_DSC2717.JPG (143.52 KiB) Przejrzano 2677 razy
"wisi" głową w dół gdzieś tak ze dwa dni, przebudowując w tym czasie całe ciało. Jak się dobrze przyjrzeć nad 2 i 3 parą odnóży widać zawiązki skrzydeł.
"wisi" głową w dół gdzieś tak ze dwa dni, przebudowując w tym czasie całe ciało. Jak się dobrze przyjrzeć nad 2 i 3 parą odnóży widać zawiązki skrzydeł.
dafne_DSC2377.JPG (123.01 KiB) Przejrzano 2677 razy
w ostatniej fazie rozprostowuje ciało i na grzbiecie, za głową, zaczyna pękać skóra gąsienicy........
w ostatniej fazie rozprostowuje ciało i na grzbiecie, za głową, zaczyna pękać skóra gąsienicy........
dafne_DSC2391.JPG (103.5 KiB) Przejrzano 2677 razy
....i ukazuje się jej "rogata dusza" ukryta do tej pory wewnątrz..........
....i ukazuje się jej "rogata dusza" ukryta do tej pory wewnątrz..........
dafne_DSC2397.JPG (103.63 KiB) Przejrzano 2677 razy
...świeżo powstała poczwarka na razie niezbyt przypomina finalną formę...
...świeżo powstała poczwarka na razie niezbyt przypomina finalną formę...
dafne_DSC2414.JPG (91.4 KiB) Przejrzano 2677 razy
....po kilku godzinach nabiera już właściwego, znanego nam  kształtu....
....po kilku godzinach nabiera już właściwego, znanego nam kształtu....
dafne_DSC2417.JPG (94.01 KiB) Przejrzano 2677 razy
ale potrzeba jeszcze więcej czasu aby ściemniała i nabrała złotych plam. Takiego dzieła nie powstydził by się jubiler. (inny osobnik, gdzieś mi się zapodziała fotka "tej" poczwarki z pozłotą)
ale potrzeba jeszcze więcej czasu aby ściemniała i nabrała złotych plam. Takiego dzieła nie powstydził by się jubiler. (inny osobnik, gdzieś mi się zapodziała fotka "tej" poczwarki z pozłotą)
dafne_DSC02253.JPG (107.15 KiB) Przejrzano 2677 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Dostojka dafne - rozwój

Post autor: Jarosław Wenta »

No! To fotorelacja z prawdziwego zdarzenia! Rzetelnie wykonana robota! Z całego serca gratuluję! :brawo:

A tak na marginesie: długo czatowałeś na moment przepoczwarczenia? Jakie oświetlenie dodatkowe stosowałeś do zdjęć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”