nadmorskie rusałki

Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

nadmorskie rusałki

Post autor: Roman »

Witam

Chciałbym opisać pewne zjawisko. Przez kilka dni przebywałem nad Bałtykiem. Pewnego upalnego dnia zaobserwowałem jak w promieniach popołudniowego słońca setki (nie chcę przesadzać z liczbami) rusałek (głównie pawików, pokrzywników i osetników) unosiło się nad brzegiem morza. Niektóre szybowały naprawdę wysoko. Widok był niesamowity. Później, zmęczone lotem motyle, przysiadały na piasku. Wiele z nich sprawiało wrażenie zupełnie wyczerpanych takim intensywnym szybowaniem. Można było przejść się po plaży i zbierać je bez końca. Były wśród nich osobniki zlatane, ale zdarzały się również całkiem "świeżutkie". Dla wielu z nich był to ostatni lot (skalnik semele na zdjęciu). Rzadko bywam nad morzem, ale przyznam się szczerze - zaskoczyło mnie to zjawisko. Na 5 możliwie ciepłych i słonecznych dni zjawisko to miało miejsce tylko raz.
Załączniki
rusałki1.jpg
rusałki1.jpg (68.59 KiB) Przejrzano 1571 razy
rusałki2.jpg
rusałki2.jpg (68.89 KiB) Przejrzano 1571 razy
osetek.jpg
osetek.jpg (98.96 KiB) Przejrzano 1571 razy
H. semele.jpg
H. semele.jpg (119.39 KiB) Przejrzano 1571 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: nadmorskie rusałki

Post autor: Robert Zoralski »

Rusałki Pawika jest w tym roku nad Bałtykiem zatrzęsienie i takie ilości jak opisujesz obserwowałem, ale pożywiające się na ostach.
Z ciekawości spytam czy to było nad pełnym morzem czy od strony Zatoki Gdańskiej?

Pozdr.
Robert
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: nadmorskie rusałki

Post autor: Roman »

plaże w okolicach wydm Słowińskiego Parku Narodowego. Nie jestem w stanie określić czy motyle latały nad pełnym morzem, ale gdy kąpałem się, to widziałem martwe, utopione osobniki. Też nie było ich mało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”