Hipparchia fagi, H.hermione

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Hipparchia fagi, H.hermione

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak jest z występowaniem H.fagi i H.alcyone w Polsce?

Tknęło mnie po znalezieniu dzisiaj http://www.lepidoptera.eu/GalleryPicSho ... C_5718.JPG
Tym bardziej, że w rozmieszczeniu tych gatunków na mapkach juz nie ma H.fagi w Polsce.

PS. W Atlasie Buszko Maslowski 2008 jasno stoi, ze H..fagi w Polsce brak, tak więc podpis fotki jest po prostu błędem?

Zdziwiony też jestem niewielka ilością rekordów H.alcyone (=H.hermione) w Polsce. W okolicach Tomaszowa Maz. spotykalem ten gatunek w kilku miejscach, ostatnio nie zaglądałem tam a widzę, ze warto byloby przeprowadzic monitoring pod kątem występowania tego i kilku innych gatunkow (np. L.bellargus, poszukać M.dryas, był stwierdzony w okolicach Radzic)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Aktualne dane sugerują, że w Polsce występuje tylko Hipparchia hermione. Jego odpowiednikiem na południu jest H. syriaca. Natomiast Hipparchia fagi jest gatunkiem bardziej południowym - występuje od południowych Moraw i płd. Słowacji. Zamieszanie w nazewnictwie owszem jest, bo część literatury zamiast H. hermione używa nazwy H. alcyone (H. aelia), traktując nazwę gatunkową hermione jako synonim fagi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”