Fotografia V. cardui

Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Fotografia V. cardui

Post autor: Dispar »

Wczoraj odwiedziłem kolegę leśnika który zaczął się zajmować fotografowaniem motyli dziennych i tak sobie ględząc o nich oglądaliśmy jego zdjęcia. Pokazał mi stronę zaprzyjażnionego fotografa a w nich zdjęcie które postanowiłem Wam pokazać:
http://www.garnek.pl/andr2ej/6116635/ru ... inna-forma
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Ufff... bardzo fajne :shock:
Swoją drogą czemu jest motyl taki ostry jakoś tak dziwnie pasuje do otoczenia ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Kamil Mazur, łącznie zmieniany 1 raz.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Trzeba przyznać że niezły ten osetnik
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Tą fotke widziałem już kilka razy. Piękny osobnik.
jon

Post autor: jon »

Przedziwne zmiany i przepiękny okaz. Szok!. Nigdy nic takiego nie widziałem w naturze ani w żadnym zbiorze czy to muzealnym czy prywatnym. Owszem namiastką tego jest okaz z mojego zbioru który załączam, ale to tylko nikły procent tych zmian. Myślę, że to ekstremalna granica zmian, które można uzyskać również w hodowli eksperymentalnej z fosforomolidbenem.
Bardzo ładne zdjęcia robi ten pan. Obejrzałem cały zestaw. Mógłby dołączyć do współautorstwa albumu z fotografiami motyli w naturze w przyszłości.
Załączniki
cardui_forma_spod.jpg
cardui_forma_spod.jpg (148.18 KiB) Przejrzano 3735 razy
cardui_forma.jpg
cardui_forma.jpg (149.44 KiB) Przejrzano 3736 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez jon, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Osetnik świetny, fajne zdjęcia. Wszystkich nie przejrzałem, ale na jednym z nich zauważyłem błąd w oznaczeniu - Kraśnik pięcioplamek to Zygaena viciae
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Piękne fotografie :shock:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marcin Kutera »

Piękny osobnik, bardzo nietypowy. Myślę że na takie ubarwienie skrzydeł miała wpływ dieta pokarmowa gąsienicy. Może przebywała w trudnych warunkach środowiskowych (w najbliższym otoczeniu mogło być brak klasycznych roślin żywicielskich) i zdeterminowana próbowała "żreć przeróżne paskudztwa", co w konsekwencji mogło wpłynąć na wszelkie przemiany biochemiczne (podczas przeobrazenia się gąsienicy w poczwarkę i wreszcie wyklucie się z poczwarki motyla z takim oto ciekawym ubarwieniem.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 października 2009, 14:55 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W moim przekonaniu takie zmiany barwne nie są efektem konsumpcji nietypowych roślin w stadium gąsienicy, ale nietypowych warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność) w okresie tuż po przepoczwarczeniu. Nie można też wykluczyć ingerencji człowieka (manipulacje chemiczne na poczwarce) - taki okaz też można sfotografować w naturze - ale nie chciałbym nikogo bezpodstawnie oskarżać bo nie mam dowodów (żadne to zresztą przestępstwo :grin: , a zdjęcie ładne)
Ostatnio zmieniony sobota, 24 października 2009, 19:57 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

Kamil Mazur pisze:Ufff... bardzo fajne :shock:
Swoją drogą czemu jest motyl taki ostry jakoś tak dziwnie pasuje do otoczenia ;)
Dzięki programom do obróbki zdjęć można dokładnie wyblurować tło zostawiając główny obiekt ostry albo jeszcze dodatkowo podostrzając go . Niestety przesada daje efekt "wklejenia", bardzo nienaturalny wygląd budzący zawsze :razz: pytania - czy to nie jest fotomontaż. Wiem o czym mówię, bo kilka razy zdarzyło mi się tak zrobić :razz:

A co do ubarwienia, to może zachodzi związek między aktualnymi warunkami pogodowymi a ilością barwnika w skrzydłach. Tak jak wpływa na wygląd plam u Modraszka ikara. W tym roku , po okresie deszczowych dni majowych, widziałam często zniekształcenia ( z reguły rozciągnięcia lub rozlania ) plamek na skrzydłach. Potem, gdy pogoda się ustabilizowała i było ciepło i sucho, występowanie takich plam ustało.
Ale to są tylko moje obserwacje - amatora fotografa :razz: .
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Almandyn pisze:[pytania - czy to nie jest fotomontaż. Wiem o czym mówię, bo kilka razy zdarzyło mi się tak zrobić :razz:
Nie sądzę aby był to fotomontaż. Kiedy ten człowiek go sfotografował, nie miał pojęcia co to może być za gatunek i prosił o identyfikacje na jednym z for internetowych.
Almandyn pisze:A co do ubarwienia, to może zachodzi związek między aktualnymi warunkami pogodowymi a ilością barwnika w skrzydłach. Tak jak wpływa na wygląd plam u Modraszka ikara.
Oj nie, nie wpływa. Barwy skrzydeł są stałe, motyl co najwyżej, z czasem może stawać się bledszy, ale to efekt zlatania (straty łusek), a nie żadnej zmiany barwy.
Napisano z resztą wyżej skąd się bierze takie ubarwienie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 października 2009, 00:10 przez Paweł Walkiewicz, łącznie zmieniany 4 razy.
jon

Post autor: jon »

Almandyn pisze: Dzięki programom do obróbki zdjęć można dokładnie wyblurować tło zostawiając główny obiekt ostry albo jeszcze dodatkowo podostrzając go . Niestety przesada daje efekt "wklejenia", bardzo nienaturalny wygląd budzący zawsze :razz: pytania - czy to nie jest fotomontaż. Wiem o czym mówię, bo kilka razy zdarzyło mi się tak zrobić :razz:
.
Zgadza się, okaz wyjątkowy i można snuć różne domysły, ale trochę ufności w ludzi :) Wątpię w celowość takiego działania. Szkoda tylko, że go nie złowił. To byłby chyba jedyny taki okaz w kraju, a tak jest jedyne takie zdjęcie...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

bardzo sympatyczna stronka i "ciepłe" opisy zdjęć. Widac, że człowiek lubi motyle.

ale co się tam jeszcze ciekawego znalazło:
http://www.garnek.pl/andr2ej/6372678/strzepotek-titonus
ciekawe czy z Polski?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

PawełB pisze:ale co się tam jeszcze ciekawego znalazło:
http://www.garnek.pl/andr2ej/6372678/strzepotek-titonus
ciekawe czy z Polski?
To okaz z Niemiec, tu fota była pierwszy raz wrzucana:
http://forum.przyroda.org/topics63/moty ... 3,1335.htm
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

W opisie jest podane, że dostał go jako prezent od Paszki a wpisując ,,Paszka" w wyszukiwarkę na Garnku pokazują się te zdjęcia:
http://www.garnek.pl/paszka/a/?p=2
Moim zdaniem andr2ej robi piękne zdjęcia oraz pięknie je opisuje. Jedo zdjęcia mają duże zainteresowanie co widać po ilości komentarzy. Widać, że kocha motyle i kocha robić im zdjęcia :mrgreen: . Ja przynajmniej jestem pełen podziwu dla niego.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Osetnik piękny, jedna z niewielu fotek, które naprawdę wzbudzają pozytywne emocje we mnie. A na drugie takie zdjęcie natknąłem się dzisiaj: http://portalwiedzy.onet.pl/133315,5,1, ... media.html
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

jon pisze:
Almandyn pisze: Dzięki programom do obróbki zdjęć można dokładnie wyblurować tło zostawiając główny obiekt ostry albo jeszcze dodatkowo podostrzając go . Niestety przesada daje efekt "wklejenia", bardzo nienaturalny wygląd budzący zawsze :razz: pytania - czy to nie jest fotomontaż. Wiem o czym mówię, bo kilka razy zdarzyło mi się tak zrobić :razz:
.
Zgadza się, okaz wyjątkowy i można snuć różne domysły, ale trochę ufności w ludzi :) Wątpię w celowość takiego działania. Szkoda tylko, że go nie złowił. To byłby chyba jedyny taki okaz w kraju, a tak jest jedyne takie zdjęcie...
Nie wątpię w autentyczność zdjęcia, tylko tłumaczę skąd biorą się pytania typu :"coś tu jest nie tak"
Sama czasami 'poprawiam' tło aby pozbyć się bałaganu na zdjęciu. To nie przestępstwo. I o to w mojej wypowiedzi mi chodziło. Żadnej nieufności... :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”