Zmienność zabarwienia poczwarek rusałki pawika (Inachis io)

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Zmienność zabarwienia poczwarek rusałki pawika (Inachis io)

Post autor: Jarosław Bury »

Poczwarki motyli dziennych mogą mieć przeróżne zabarwienie, zmieniają je również w zależności od wieku; tuż po przepoczwarczeniu wyglądają inaczej, niż tuż przed wyjściem imago - zamieszczam dwie skrajne formy barwne poczwarki rusałki pawika, z pewnością istnieją inne...
Załączniki
Poczwarka Inachis io - jasna f. barwna.
Poczwarka Inachis io - jasna f. barwna.
DSC_2318a(8x6)09b.jpg (49.25 KiB) Przejrzano 3363 razy
Poczwarka Inachis io - zielona f. barwna.
Poczwarka Inachis io - zielona f. barwna.
DSC_7706a(8x6)06a.jpg (63.79 KiB) Przejrzano 3367 razy
KlaudiuszK
Posty: 208
Rejestracja: środa, 3 czerwca 2009, 22:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: KlaudiuszK »

Ostatnio hodowałem je i kolor poczwarek był też odmienny od tych tutaj :wink: niektóre ciagle jasno żółte a niektóre pomarańczowe z lekkimi ciemnymi plamkami, a motyle wszystkie wyszły idealne :wink: .Tak więc zmienność tych poczwarek różna
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

CO do poczwarek I. io to dzisiaj znalazłem poczwarke z ADHD. I ciekawy jestem czy macie jakies teornie na to, ze poczwarka zwisająca swobodnie od 12 godzin pozostaje w ciagłym ruchu (wygina sie i kręci). Czegos takiego jeszcze nie widziałem a przez moje ręce pzrewinały sie tysiace poczwarek roznych gatunków.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Post autor: Wojtek M »

Ostatnio hodowałem krewnego I.io - A.urticae. Gąsienice z jednej pokrzywy, przepoczwarczenie masowe dosłownie jednej nocy a formy barwne poczwarek od żółtej do brunatnej (fota niżej).
robertryba_2005 pisze:CO do poczwarek I. io to dzisiaj znalazłem poczwarke z ADHD. I ciekawy jestem czy macie jakies teornie na to, ze poczwarka zwisająca swobodnie od 12 godzin pozostaje w ciagłym ruchu (wygina sie i kręci). Czegos takiego jeszcze nie widziałem a przez moje ręce pzrewinały sie tysiace poczwarek roznych gatunków.
Miałem jedną taką, wprawdzie nie kręciła odwłokiem non stop, ale bez bodźców zewnętrznych co rusz sie szarpała. Jakieś uszkodzenia systemu nerwowego chyba za tym stoją, w moim przypadku to był pasożyt w środku ;)
Załączniki
IMG_2192xx.jpg
IMG_2192xx.jpg (83.22 KiB) Przejrzano 3376 razy
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Poczwarka uspokoiła się po 2 dniu. A na dzien dzisiejszy wygląda i zachowuje sie juz normalnie.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

to jeszcze coś z nocnych apropos zmienności barw poczwarek - M. tiliae zaraz po przepoczwarzeniu i forma typowa
Załączniki
Mimas tiliae.jpg
Mimas tiliae.jpg (47.99 KiB) Przejrzano 3370 razy
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Rzeczywiście, poczwarka tuż po przepoczwarczeniu jest zielona, ale to nie jest nic nadzwyczajnego. Można to zauważyć u większości gatunków motyli. O formie mogła by być mowa, gdyby poczwarka pozostała zielona przez dłuższy czas po wyschnięciu...
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Wojtku czytaj ze zrozumieniem :roll:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

czy kolor nie zależy trochę od podłoża? zielone na liśiach, brazow gdzie indziej?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Nie zawsze - kiedyś obserwowałem w naturze zupełnie zielone formy poczwarek P. machaon na gałazkach sosny, wśród brunatnego, zeschłego igliwia - ich zabarwienie nie ulegało zmianie, mimo, że były doskonale widoczne...
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: Paweł Walkiewicz »

jaho pisze:Wojtku czytaj ze zrozumieniem :roll:
Przeczytał. Ty za to przeczytaj na czym polega zmienność :smile:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Pomylono po prostu zmienność ze zmianą. Niby to samo, a wychodzą potem takie właśnie historie :) Zaskakujące możliwości języka!
pozdrawiam
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Post autor: Wojtek M »

Dzisiaj trafiłem na pokaźne stado wyrośniętych io na pokrzywach. Jutro je zbiorę, zobaczymy jakie kolory wyjdą ;)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Post autor: Wojtek M »

No i już po. Jasna odmiana z pierwszego posta nie wystąpiła, dominowały zielone. Poczwarek wyszło grubo ponad 200, poniżej uzyskane różne formy barwne.
Załączniki
IMG_2313x.jpg
IMG_2313x.jpg (149.73 KiB) Przejrzano 3370 razy
IMG_2319x.jpg
IMG_2319x.jpg (149.68 KiB) Przejrzano 3371 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

To się nazywa zmienność w ubarwieniu poczwarki :!:

Może "odkrywam Amerykę", ale przypuszczam, że istnieje tu jakaś prawidłowość rządząca ubarwieniem poczwarki w zależności od warunków panujących w otoczeniu (może poczwarki najbardziej reagują na wilgotność i nasłonecznienie???), ale gdyby nawet dokonywało się to zupełnie przypadkowo zawsze, któraś ma szansę doskonale zgrać się z kolorystyką podłoża...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”