Pontia sp.

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Pontia sp.

Post autor: Tawulec »

Byćmoże umknął mi ten temat, więc pytam. Co się stało, że niedawno Pontia daplidice został nagle zmieniony na Pontia eduse? Na mapce Europy (ze strony Motyle Europy) wynika, że edusa występuje na południu kontynentu i w Polsce, a daplidice wszędzie oprócz Polski. Czy wynika to z braku przeprowadzanych badań nad kopulatorami motyli z rodzaju Pontia?
Pozdrawiam i przepraszam za ignorancję w tej sprawie :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Odmienność między edusa a daplidice nie opiera się na budowie kopulatorów, a na różnicach biochemicznych (wykrywalnych za pomocą elektroforezy), i nie jest to nowa sprawa, ponieważ praca, w której to wykazano (Geyger i Scholl) pochodzi z r. 1982. Nie mam pojęcia natomiast czemu tak późno zostało to zaakceptowane (i na dodatek nie przez wszystkich, bo na mapkach z Fauna Europaea rozmieszczenie daplidice nadal obejmuje wsch.-centr. Europę :???: ).
Na mapce Europy (ze strony Motyle Europy) wynika, że edusa występuje na południu kontynentu i w Polsce, a daplidice wszędzie oprócz Polski.
To akurat jest dziwne, bo z tego co wiem, zasięg daplidice to płd.-zach. Europa (Francja Hiszpania, Portugalia, trochę płn. Afryki), natomiast edusy - pozostała część Europy i Bliski Wschód, mniej więcej tak jak na tych mapkach.
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Gąsienicy i poczwarki z tych stron to chyba jednak biochemicznie nie przebadano:)

Przy okazji strony Motyle Europy, czy zatem można założyć, że u nas występuje jedynie Pontia edusa ? Zaś wszystkie zgłoszenia Pontia daplidice należy potraktować jako Pontia edusa ? Tak wynikałoby z tych mapek.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

wszystkie zgłoszenia Pontia daplidice należy potraktować jako Pontia edusa
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Dzięki wielkie za wyjaśnienie :) A więc mam Pontia edusa w zbiorze.
Pozdrawiam
Tymek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:40
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Pontia sp.

Post autor: Tymek »

Byłem ostatnio na Malcie i tam latało zatrzęsienie... no właśnie, czego? Fachowej literatury nie mam, a różne spisy znalezione w sieci raczej wskazują na P. daplidice. Z drugiej strony mapy zasięgów, jak się wydaje, pokrywają się na tym obszarze. Może ktoś ma jakieś dane na ten temat?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Pontia sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Literatura tego faktycznie nie precyzuje. P.daplidice występuje w płn Afryce, na Korsyce i Sardynii, natomiast P. edusa we Włoszech i na Sycylii.
Natomiast wykazy motyli dziennych dla Malty podają P. daplidice:
http://maltalepidoptera.net/MaltaLepido ... flies.html
Tymek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:40
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Pontia sp.

Post autor: Tymek »

Widziałem wcześnie ten spis, ale zastanawiałem się na ile oddaje od stan rzeczywisty i czy przypadkiem nie ma takiego zamieszania jak np. jakiś czas temu u nas.
W każdym razie dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieridae”