Prośba o oznacznie Coliasa

Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Prośba o oznacznie Coliasa

Post autor: Tomasz Świderski »

Witam, jak w temacie- ostatnia biała samiczka z prawej. Motyl złapany w Chorwacji, nie wygląda na typowego C. croceus....a może takie są tylko źle mi się wydaje? Dla porównania zamieściłem też zdjęcia okazów z kraju.
Załączniki
porownanie_m_.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.09 KiB)
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Prośba o oznacznie Coliasa

Post autor: domino »

Jak dla mnie to chyba samica C. crocea. Zastanawia mnie ta pomarańczowa plamka na dolnym skrzydle, ona powinna być bledsza. Jednak inne gatunki z rodzaju Colias jakoś mi tu nie pasują.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Prośba o oznacznie Coliasa

Post autor: Tomasz Świderski »

Nie, to nie jest kwestia intensywności pomarańczowej plamki. Zdjęcie dobrze tego nie oddaje, ale ogólnie czarna przepaska zewnętrzna jest węższa niż u innych osobników jasne plamy przy wierzchołku przedniego skrzydła wyraźniejsze, jasne plamy przy przepasce na tylnym szydle mniej rozmyte i wyraźniej zaznaczone..
Być może ktoś ma większą serię samic tego gatunku i może porównać....
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Prośba o oznacznie Coliasa

Post autor: Łukasz »

Cześć Tomek, nie mam akurat dostępu do swoich zbiorów ale mam z Chorwacji i Włoch podobne samice. Może kwestia tego że cieplej i motyle są jaśniejsze/bardziej rozmyte, owszem te nasze polskie białe samiczki są takie kontrastowe i wyraziste. Łowilem ich dużo na południu, zmienne ogólne są.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Prośba o oznacznie Coliasa

Post autor: Tomasz Świderski »

Cześć, no...być może.. ona po prostu tak trochę chyba bardziej wizualnie pod erate podchodzi...ale tego gat. tam wg. literatury nie ma....
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Prośba o oznacznie Coliasa

Post autor: Łukasz »

może to nie dowód, bardziej ciekawostka...
na samym południu Chorwacji obserwowałem dość sporo croceusów, większość samic biała, ale za to ilościowo samice=samce. Wszystko croceusy, na pewno wypatrzyłbym żółtego szlaczkonia ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pieridae”