Hyale i croceus.

Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

Proszę o weryfikację moich oznaczeń gatunku i płci. Środek wakacji.
Załączniki
C.croceus samiec.jpg
C.croceus samiec.jpg (77.37 KiB) Przejrzano 8528 razy
C.hyale samiec.jpg
C.hyale samiec.jpg (85.35 KiB) Przejrzano 8528 razy
C.hyale samica.jpg
C.hyale samica.jpg (89.65 KiB) Przejrzano 8528 razy
C.croceus samiec.jpg
C.croceus samiec.jpg (63.01 KiB) Przejrzano 8528 razy
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

Poproszę o weryfikację gatunkową ostatniego osobnika - przy nim mam największą niepewność.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Dispar »

Możesz spróbować drogą eliminacji - to też dobry sposób na oznaczanie :D .
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hyale i croceus.

Post autor: PawełB »

tiktaalik pisze:Poproszę o weryfikację gatunkową ostatniego osobnika - przy nim mam największą niepewność.

Rosa canina
Witas

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Witas »

tiktaalik pisze:Proszę o weryfikację moich oznaczeń gatunku i płci. Środek wakacji.
Czegoś tu nie rozumiem! Czepiamy się o prośby typu "Ratunku, co to?"
Co do autora tego postu, mam też zastrzeżenia w innych tematach, ale w tym prosi o weryfikację! Przy każdym zdjęciu jest oznaczenie! A, że może złe!? Ale jest!
Może szanowne grono zastanowi się co pisze, albo zacznie czytać... z rozumieniem
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Dispar »

A może "szacowne grono" samo oznaczy tego coliasa i nie robi problemu :wink: .
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Wojtek Guzik »

Wg mnie zdj. 2, 3, 4 od góry są dobrze oznaczone, co do pierwszego mam wątpliwości.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

Skorzystałem z porównywarki motyli, jak radzono w innym temacie i jestem prawie pewien, że oznaczyłem prawidłowo. Dziękuję za sugestie i uwagi, po raz kolejny uczę się tu pokory - a sądziłem, ze już mam jej w sobie sporo. Po raz kolejny informuję, że nie ma obowiązku udzielania pomocy przy oznaczaniu moich zdjęć, a ja się nie obrażę, jeśli prośba pozostanie bez echa.

Wojtku, zmotywowany Twoją opinią skupiłem się szczególnie przy osobniku nr 1. Dla lepszego rozeznania przejrzałem fotografie z tamtego dnia i niespodziewanie natrafilem na zdjecie tego samego osobnika, ktore zdaje się rozwiewać wątpliwości. Było przeznaczone do kasacji ze względu na niezadowalającą nawet mnie jakość, stąd przeoczyłem je wcześniej.
Załączniki
C.croceus.jpg
C.croceus.jpg (56.37 KiB) Przejrzano 8245 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Dispar »

Z całym szacunkiem kolego tiktaalik ale moja intencja była taka, że czasami droga wykluczania gatunków podobnych jest łatwiejsza w oznaczaniu. Tu mogły być tylko dwa gatunki - C. myrmidone lub C. croceus -jeśli zasugerujemy się tym, że zdjęcia robione były gdzieś w okolicy Łodzi to można od razu wykluczyć ten pierwszy gatunek.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

OK, rozumiem i dziękuję ponownie za radę. Poprzednie podziękowanie także było pozbawione podtekstów. Drogą eliminacji wykluczyłem na przykład C.myrmidone (zasięg). A i dalej posługiwalem się Twoją metodą, jakby się zastanowić. Pewności jednak nie mialem.
Witas

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Witas »

Dispar pisze:Tu mogły być tylko dwa gatunki - C. myrmidone lub C. croceus -jeśli zasugerujemy się tym, że zdjęcia robione były gdzieś w okolicy Łodzi to można od razu wykluczyć ten pierwszy gatunek.
Z całym szacunkiem dla wiedzy Szanownego kolegi. Dlaczego tak upraszczasz sprawę.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, pewnie pamiętasz posty o Xylomoia graminea w
viewtopic.php?f=86&t=10882&hilit=+Xylom ... &start=160
Tu też należałoby wykluczyć jej występowanie, bo gdzie Rzym, a gdzie Krym?
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Tomasz Blaik »

Co ma dać "oznaczanie" koliasów wyłącznie na podstawie spodu skrzydeł ze zdjęcia? Tiktaalik chcesz mieć pewność, czy prawie pewność co do gatunku? W tym rodzaju kłopoty są nawet z okazami na szpilkach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9504
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dispar pisze: C. myrmidone lub C. croceus -jeśli zasugerujemy się tym, że zdjęcia robione były gdzieś w okolicy Łodzi to można od razu wykluczyć ten pierwszy gatunek.
Różne metody się sprawdzają, byle prowadziły do dobrego wyniku :D

Jednak C.myrmidone podawał Z.Śliwiński z okolic Radzic, jest to południowa część Wyżyny Łódzkiej, łódzkie, pow.opoczynski, 70 km od centrum Łodzi. Jego prawdopodobieństwo spotkania jest znikome, ale wykluczyc nie można.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

plasticonoband pisze:Co ma dać "oznaczanie" koliasów wyłącznie na podstawie spodu skrzydeł ze zdjęcia? Tiktaalik chcesz mieć pewność, czy prawie pewność co do gatunku? W tym rodzaju kłopoty są nawet z okazami na szpilkach.
Nie wiedziałem, że oznaczanie szlaczkoni na podstawie spodu skrzydeł jest trochę jak ruletka. Odwrotnie, byłem przekonany, ze dla speców to buka z masłem i tylko dla mnie to tak skomplikowane.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Dispar »

Jacku - nie wątpie, że kiedyś C. myrmidone na tym stanowisku był. W ostanim dwudziestoleciu mieliśmy go u nas na 5 stanowiskach i na wszystkich wyginął (nie na wszystkich bo dwa lata temu jeden okaz pojawił się na Mielniku po 12 latach przerwy). Moim zdaniem trzeba tu być realistą i nie pozostawiać znaku zapytania bo może to stanowić w przyszłości zagrożenie błędnego wykazania gatunku.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9504
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie jestem aż takim sceptykiem, jesli chodzi o występowanie motyli dziennych, wolę wierzyć, że gatunki utrzymaly się i nadejdą lata, gdy się cudownie znów pojawią. A mapa rozmieszczenia ma być tylko wskazówką a nie powodem oznaczenia. Poza tym wystepowanie C.myrmidone nie wiąże się z jakąś wyraźną granicą zasięgu i nie można go wykluczać w centralnej Polsce. A że szanse na jego niepodziewane spotkanie są niemal równe zeru.. to fakt.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Antek Kwiczala † »

oznaczanie szlaczkoni na podstawie spodu skrzydeł jest trochę jak ruletka
Dokładnie tak. Brak jednoznacznych cech taksonomicznych. Czasem prześwieca wierzch skrzydeł, ale to żadna metoda.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Dispar »

A ten okaz ze zdjęcia nr. 2 i 3 C. hylae da się oznaczyć tak od razu ? :D.
Jest przecież drugi podobny gatunek :D .
Wspólczuje teraz koledze tiktaalikowi - to mu się dopiero narobiło :D .
Potraktujcie to wszystko w formie żartu.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

Akurat w moim regionie inne gatunki nie wchodzą w rachubę.
Nie chcę zakładać nowego tematu dla jednego pytania, więc skorzystam z niniejszego, choć dotyczy nie tytulowych gatunków, a Coliasa palaeno. Czy znane są jego stanowiska z województwa łódzkiego, za wyjątkiem rezerwatu Wolbórki, gdzie probowałem go czterokrotnie odnaleźć, za każdym razem bezskutecznie? Proszę o podpowiedzi - chyba, ze to sekret.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Dispar »

Na Twoim miejscu nie przekreslał bym tego rezerwatu.
Kilka lat temu byłem dośc długo w delegacji ( V-X) w bardzo atrykcyjnym entomologicznie miejscu na składnicy drewna w Sadownym. Brzeg składnicy dochodził do boru bagiennego z łochynią, bagnem zwycz, żurawiną. W okresie lotu C. palaeno byłem tak kilka razy dziennie w poszukiwaniu tego gatunku i nie stwierdziłem ani jedengo okazu. Rok póżniej 6 czerwca zorganizowano nam na tej składnicy naradę robocza połączoną z obchodami Dnia Leśnika. Poszedłem z kolegą na mały spacerek po obrzeżach składnicy i natkneliśmy się na dwa piękne samce tego gatunku siedzące na kwiatach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9504
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Hyale i croceus.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie slyszalem i mimo wielu lat rozgladania się za tym gatunkiem nie spotkałem go w Puszczy Pilickiej. Zanikł on juz w latach 80-tych na skutek osuszania lasów i kopania rowów melioracyjnych (okolice Koła, Lubiaszow oraz Radzice). Sytuacja poprawiła się nieco od tamtego czasu, w lasach miejscami jest mokro a borowka bagienna w kilku miejscach ma się calkiem dobrze. Znalezienie Colias paleno w łódzkiem obecnie byloby dużym wydarzeniem.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Hyale i croceus.

Post autor: tiktaalik »

W rezerwacie Wolbórki borówka bagienna porasta bujnie, więc zgodnie z sugestią Dispara jeszcze nie zrezygnuję. Tym razem skupię się także na poszukiwaniu gąsienic. Choc komary tną tam bardziej niż gdzie indziej. Jeśli zaś prawdą jest, Jacku, że C.palaeno w naszym regionie wyginął, a jednocześnie można znaleźć odpowiednie dla jego rozwoju biotopy, to może warto pomyśleć nad reintrodukcją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieridae”