Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Post autor: Łukasz »

Spontanicznie wymyśliłem sobie dzisiaj, że jednak napiszę pracę na Olimpiadę Biologiczną i w związku z tym od rana praca wre. Mam kilka szlaczkoni, których oznaczenia bardzo mi są potrzebne. Czytałem już nieraz wątki poświęcone ich formom, nie jestem jednak w stanie wyłuskać z tego żadnej pewnej i konkretnej informacjami poza coraz dłuższymi nazwami ich form.
BARDZO PROSZĘ i w miarę możliwości szybkie oznaczenie form tych kilku motyli, które poniżej prezentuję. Wszystkie złowione w Grodcu Śl. w październiku 2009, jedynie biała samica z białą plamką na tylnych skrzydłach jest z sierpnia tego roku; przepraszam za niedoskonałą jakość zdjęć.
Bardzo liczę na Waszą pomoc; wiem że to zagadnienie dość problematyczne, wystarczą orientacyjne nazwy.
Załączniki
P1090075.jpg
P1090075.jpg (55.01 KiB) Przejrzano 4116 razy
P1090077.jpg
P1090077.jpg (61.27 KiB) Przejrzano 4116 razy
ten jest mniejszy od innych
ten jest mniejszy od innych
P1090078.jpg (60.44 KiB) Przejrzano 4116 razy
f. helice??
f. helice??
P1090079.jpg (55.99 KiB) Przejrzano 4116 razy
f. helicina??
f. helicina??
P1090080.jpg (63.13 KiB) Przejrzano 4116 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nawet do oznaczenia gatunku, a co dopiero form barwnych, niezwykle istotne jest wierne oddanie koloru. Wszystkie Twoje zdjęcia są całkowicie pozbawione tej cechy. Powinieneś zrobić tym motylom zdjęcia w przy naturalnym oświetleniu słonecznym, i najlepiej na białym tle (wtedy nawet drobne niedoskonałości balansu bieli można skorygować programem graficznym). Obecnie to nic konkretnego powiedzieć się nie da.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Post autor: Rafał Celadyn »

Balans faktycznie lekko zachwiany,ale wszystkie motylki wyglądają na Colias erate...zerknij na spody i wszystko będzie jasne :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Post autor: Krzysiek »

Jak na amatora to bardzo ładnie preparujesz i uważam, że trochę jesteś leniwy. Na tej samej stronie są bardzo ładnie opisane wszystkie szlaczkonie i wystarczy trochę chęci a wszystko sam rozpoznasz.
Tu wszystko znajdziesz
http://www.lepidoptera.eu/Thumbnails2.p ... &mode=pair
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Post autor: Łukasz »

W zasadzie wątek już nieaktualny, oznaczenia nie są potrzebna tak na gwałt.
Krzysiek, gdyby za pomocą lepidoptera dało się w taki prosty sposób oznaczać to dawno bym to zrobił... Od zeszłego roku przekopałem tony strony internetowych i "wiem, ze nic nie wiem".
Pierwszy motyl faktycznie powinien być erate, ale od spodu bardziej jak croceus. Poza tym mnogość form croceusa jest przerażająca, a z braku literatury na ten temat (choćby słynne Les Colias du Globe) prosiłem o pomoc. Tutaj są też najprawdopodobniej krzyżówki, dlatego gdyby ktoś posiadał jakąkolwiek wiedzę na temat nazw takich form to będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Henrik Kalivoda
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 2 października 2010, 22:35
Lokalizacja: Bratislava, SK
Kontakt:

Re: Kilka szlaczkoni - wielka PROŚBA o oznaczenie

Post autor: Henrik Kalivoda »

Samci sú na pevno erate, posledná samica je na pevno crocea, forma helice. Problematická je predposledná samica, asi to bude erate, ale môže byť aj helice.
Pozri determinačný kľúč na našej stránke: http://www.lepidoptera.sk/keys/colias.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pieridae”