hodowla jaj bielinka kapustnika

wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

Udało mi się znaleźć jaja bielinka kapustnika i chcę je umieścić w terrarium, aby wylęgły się gąsienice. Jakie muszę spełnić warunki, żeby się wszystko ładnie udało? Jutro dodam zdjęcia.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Oprócz jaj, potrzebna jest jeszcze roślina pokarmowa dla wylęgających się gąsienic - najlepiej kapusta. Niczego innego nie potrzeba.
wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

jak długo potrwa zanim się wylęgną gąsienice?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie sposób tego dokładnie określić. Przecież nie wiesz jak długo te jaja były złożone, zanim je znalazłeś. Orientacyjnie, od złożenia jaj do ich wylęgu mija około tygodnia. Załóż sobie zeszyt, w którym będziesz opisywał kolejne etapy hodowli i zanotuj czas potrzebny do wylęgu - w przyszłości będziesz wiedział dokładnie :) .
wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

te jaja mogą po prostu leżeć w terrarium na kapuście? Włożyłem tam jeszcze wilgotny papierowy ręcznik. Nie musze wystawiać tego na Słońce? :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

te jaja mogą po prostu leżeć w terrarium na kapuście?
Oczywiście. Czy w przyrodzie ktoś sie nimi zajmuje, po złożeniu przez samiczkę?
Włożyłem tam jeszcze wilgotny papierowy ręcznik
Niepotrzebnie. Listki kapusty mają w sobie sporo wilgoci, to wystarczy. Chyba że zależy Ci, by to wszystko zapleśniało.
Nie musze wystawiać tego na Słońce?
Chcesz mieć gąsieniczki, czy gotowane na twardo jaja kapustnika? Wręcz przeciwnie, absolutnie nie wystawiaj tego terrarium na słońce!
wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

tylko że ten listek to w zasadzie fragment liścia kapusty, jest tak duży jak pakiet tych jajeczek :P

dodam jeszcze dzisiaj zdjęcie.
up: Sprawdź czy to w ogóle kapustnik :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

ten listek to w zasadzie fragment liścia kapusty
Napisałeś: "czy te jaja mogą leżeć w terrarium na kapuście" Jak miałem się domyślić, ze to kilkucentymetrowe fragmenty??. Jeśli chcesz precyzyjnych odpowiedzi, to musisz się precyzyjnie wypowiadać. Sugeruję kupić w sklepie całą kapustę, zerwać jeden liść, na nim położyć owe fragmenty z jajami i już.
A co do oznaczenia owych jaj, to niestety, na Twoich zdjęciach widać żółte plamy na nieco większych zielonych plamach. Tu można jedynie zgadywać, że to jaja kapustnika. Do poprawnego oznaczenia potrzebne jest ostre zdjęcie tych jaj.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: Wojtek M »

Z twoich zdjęć wantulu można jeno identyfikować ściegi hafciarskie obrusa... jajka były za blisko, poza głębią ostrości.
wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

dzisiaj po południu włożyłem tam dwa liście kapusty i liść sałaty i na to jaja, zebrałem jeszcze pare jaj. Niestety nie zrobię zdjęcia tych jaj bo się już coś z nich wykluło, takie czarne, maluśkie i na razie mało ruchliwe. Inne jaja też tam wrzuciłem - nie były złożone razem w pokaźnym pakiecie jak tamte, ale po jednym lub dwa na listku i to w odległościach od siebie. Poza tym to specjalnie niczym się nie różnią. Aktualnie nie zrobię zdjęć bo mi baterie siadły w aparacie :/
Nie wiem czy zdołam zrobić lepsze zdjęcia, choć mój aparat powinien dać radę: canon PowerShot A550.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: Wojtek M »

wantula pisze:Nie wiem czy zdołam zrobić lepsze zdjęcia, choć mój aparat powinien dać radę: canon PowerShot A550.
Przestaw rozdzielczość, twój model może robić zdjęcia prawie dwukrotnie większe o rozdz. 3072x2304, potem wycinasz tylko w jakimś programie interesujący fragment i wrzucasz. Makro chyba miałeś włączone, tylko obiekt był za blisko, A550 ostrość łapie od ~5cm.
wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

Z aparatem mam nadal małe problemy, ale jest coś ważniejszego. Jaja zrobiły się ciemne aż w końcu czarne, a za kilka godzin wylęgły się tylko 3 miniaturowe gąsienice. Z reszty jaj wyszły chyba jakieś pasożyty, wyglądają jak pchełki kapusty, ale nie znalazłem informacji iż pchełki są pasożytami jaj bielinków. Bez wątpienia nie są to gąsienice tylko coś jakby mini mini czarne chrząszcze przypominające pchełki.Czy ktoś wie co to może być? Podobno jakieś błonkówki składają jaja do jaj bielinków,ale nie potwierdziłem tego w internecie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z reszty jaj wyszły chyba jakieś pasożyty
Jak na razie nikt nie potwierdził, że znalezione jaja były od bielinka kapustnika. Mogły tam być jaja różnych gatunków owadów (w tym np. również kapustnika). Aby to ostatecznie ustalić niezbędne są dobrej jakości zdjęcia. Bez nich w każdym kolejnym poście będą jedynie przypuszczenia.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: SiejeOwies »

Powershoty mają funkcję "MACRO". Proponuję jej użyć przy zbliżeniach.
wantula
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 26 marca 2010, 21:43
Lokalizacja: Śląsk

Re: hodowla jaj bielinka kapustnika

Post autor: wantula »

SiejeOwies pisze:Powershoty mają funkcję "MACRO". Proponuję jej użyć przy zbliżeniach.

wiem :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieridae”