Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

watacukrowa
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 10 sierpnia 2014, 18:32
Gender: women

Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: watacukrowa »

Witam,

na samym początku powiem, że nie jestem specjalistą i mogę wyrażać się nieprofesjonalnie :)

Na grządce kopru mam od paru tygodni 6 pięknych gąsienic pazia królowej, są już bardzo pokaźne i zapewne niedługo będą się zmieniać w poczwarki. Spotkałam się z informacją, że u tego motyla stadium poczwarki trwa 2-24 tygodnie i w związku z tym miałabym ważne pytania:

1. czy jeśli jest to pokolenie letnie, jest szansa, że wyszłyby z poczwarek np. pod koniec sierpnia/na początku września?

2. jeśli wyszłyby wtedy, czy dałyby radę przeżyć? (we wrześniu robi się chłodno nocami itd)

3. do kiedy mogą się one bezpiecznie "wykluwać" z poczwarki na dworze bez ryzyka śmierci po zmianie w motyla z wychłodzenia/braku pokarmu?


Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Katarzyna
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Brachytron »

U tego gatunku zdarza się częściowe, trzecie pokolenie we wrześniu, motyle mogą złożyć jaja i mogą się wykluć larwy ale czy zdążą do zimującego stadium poczwarki - może się nie udać. Zależy od sezonu jak długo będzie ciepło do pierwszych konkretnych przymrozków, przy czym ciepło to jakaś, bardzo ogólnie, średnia sum dobowych temperatur.
watacukrowa
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 10 sierpnia 2014, 18:32
Gender: women

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: watacukrowa »

"Moje" gąsienice to dopiero II pokolenie, lipcowo-sierpniowe.

Ponawiam pytania.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Wojtek M »

watacukrowa pisze:"Moje" gąsienice to dopiero II pokolenie
Z gąsienic pokolenia n wychodzą (albo i nie) motyle pokolenia n+1 :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wojtek M pisze:
watacukrowa pisze:"Moje" gąsienice to dopiero II pokolenie
Z gąsienic pokolenia n wychodzą (albo i nie) motyle pokolenia n+1 :P
Nie, źle piszesz - pokolenie liczy się od jajka do postaci dorosłej. Gąsienice należą do tego samego pokolenia co postać dorosła, która z nich wyjdzie.

Prześledźmy przykład - paź królowej:

zima - poczwarka - pokolenie "x" z poprzedniego roku
maj - motyl- rójka - to jest w danym roku pierwsze pokolenie
czerwiec - gąsienice - to są gąsienice drugiego pokolenia
sierpień - poczwarka-motyl - to jest cały czas drugie pokolenie
motyl składa jajko - pojawiają się gąsienice trzeciego pokolenia .....


Gatunki jednopokoleniowe mają rozwój taki, że postacie dorosłe pojawiają się raz w roku np. Limenitis populi, pojawiają się i mają rójkę - to jest ich pierwsze pokolenie. Składają jajka - to jest początek drugiego pokolenia, które pojawiając się w kolejnym roku nazywane jest pierwszym (w danym roku). Gdyby jednak gąsienice przeobraziły się w poczwarki i pojawiło by się nowe pokolenie w danym roku to byłoby to drugie pokolenie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Jacek Kurzawa »

watacukrowa pisze: Na grządce kopru mam od paru tygodni 6 pięknych gąsienic pazia królowej, są już bardzo pokaźne i zapewne niedługo będą się zmieniać w poczwarki.
To są gąsienice już drugiego pokolenia. W zależności od pogody poczwarki będą zimowały lub też pojawi się rójka motyli w drugiej połowie sierpnia i z tego rojenia pojawią się gąsienice trzeciego pokolenia, które jednak uż raczej na pewno nie zakończy się pojawem postaci dorosłych w tym roku.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Wojtek M »

Jacek Kurzawa pisze:To są gąsienice już drugiego pokolenia.
Tak, to są gąsienice drugiego pokolenia. Gąsienice z jajek złożonych przez drugie pokolenie motyli.
Tak, to są gąsienice trzeciego pokolenia, bo pokolenie liczymy od jajka, bądą (albo i nie) z nich motyle III generacji.

Obie opcje nie mogą być poprawne, każdy wie o co chodzi a używa się powszechnie obu.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Brachytron »

Do watycukrowej, kończąc kwestię, NIE potrzebują pomocy, jedyne co powinnaś zrobić to nie przeszkadzać ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wojtek M pisze: Tak, to są gąsienice drugiego pokolenia. Gąsienice z jajek złożonych przez drugie pokolenie motyli.
Nie! Drugie pokolenie składa jajka i te jajka to jest trzecie pokolenie, i te gąsienice z tych jajek to już jest trzecie pokolenie.
Pokolenie liczy się od jajek.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Gąsienice Papilio Machaon - czy potrzebują pomocy?

Post autor: Wojtek M »

Jacek Kurzawa pisze:
watacukrowa pisze: Na grządce kopru mam od paru tygodni 6 pięknych gąsienic pazia królowej, są już bardzo pokaźne i zapewne niedługo będą się zmieniać w poczwarki.
To są gąsienice już drugiego pokolenia. W zależności od pogody poczwarki będą zimowały lub też pojawi się rójka motyli w drugiej połowie sierpnia i z tego rojenia pojawią się gąsienice trzeciego pokolenia, które jednak uż raczej na pewno nie zakończy się pojawem postaci dorosłych w tym roku.
A tu nie trzeba czasem wg teorii "jajko należy do kury która z niej będzie", przesunąć pokolenia o 1 w prawo?
Logikę zachowa post jeśli to byłyby gąsienice z jajek złożonych przez wiosenne pokolenie pazia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Papilionidae”