czarny z czerwoną obwódką

Marzena
Posty: 299
Rejestracja: wtorek, 8 stycznia 2008, 18:10
Lokalizacja: warszawa

czarny z czerwoną obwódką

Post autor: Marzena »

spotkany 23 kwietnia a ogrodzie botanicznym, w suchym miejscu, około 1 cm długości.
Załączniki
P1060890.JPG
P1060890.JPG (90.04 KiB) Przejrzano 1791 razy
P1060888.JPG
P1060888.JPG (89.04 KiB) Przejrzano 1786 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Raczej nie do oznaczenia na 100 % (przynajmniej dla mnie, bo nie wiem, czym się różnią), ale to któryś z 2 gatunków: Chrysolina sanguinolenta lub Chrysolina marginata
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Akurat, kolego Bartoszu, nie jest to ani Ch. sanguinolenta ani Ch. marginata. Z charakteru punktowania to może być Ch. kuesteri lub Ch. gypsophilae (Ch. sanguinolenta też jest z tej grupy, ale ona ma tendencję do układania się punktów w mniej lub bardziej regularne rządki; Ch. marginata zupełnie odpada bo jej punktowanie jest drobne, a pokrywy mają charakterystyczną, nieco papierową fakturę z metalizującym połyskiem). Odróżnienie Ch. kuesteri od Ch. gypsophilae jest nawet w ręku trudne, a z tak ciemnych zdjęć niemożliwe.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Lech Borowiec pisze:kolego Bartoszu
Bartłomieju :wink:
Lech Borowiec pisze:Z charakteru punktowania to może być Ch. kuesteri lub Ch. gypsophilae
Ch. kuesteri nie podałem, bo jakoś nie byłem pewien, czy występuje w Polsce (w atlasie jest C Europe, a to nie zawsze znaczy, że w Polsce też - ale teraz już mam pewność), a Ch. gypsophilae - no cóż, nie znałem tego gatunku :???:
Lech Borowiec pisze:Ch. sanguinolenta też jest z tej grupy, ale ona ma tendencję do układania się punktów w mniej lub bardziej regularne rządki
Ha, faktycznie, jak już wiem, na co patrzeć, to widzę, że te punkty leżą bezładnie. Choć to nie moja grupa, ale zawsze dobrze się czegoś nowego dowiedzieć :smile:
Dziękuję za te informacje :smile:
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Bartek Pacuk pisze:Ch. kuesteri nie podałem, bo jakoś nie byłem pewien, czy występuje w Polsce (w atlasie jest C Europe, a to nie zawsze znaczy, że w Polsce też - ale teraz już mam pewność), a Ch. gypsophilae - no cóż, nie znałem tego gatunku :???:
Ch. kuesteri w Wielkopolsce jest najczęściej spotykana z tej grupy gatunków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”