Altica quercetorum?

JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Altica quercetorum?

Post autor: JerrySko »

Witam
Czy mógłby mi ktoś pomóc w oznaczeniu tych 3 osobników,jeżeli jest to możliwe bez zaglądania w narządy.
Zebrane 24 VI 2007
1-4 mm; 2-4,5mm; 3-4,7mm
Nr 2 i 3 oznaczyłem jako Altica quercetorum (żeberko na bokach pokryw i pojedyncze dęby w okolicy zebrania,choć nie na nich znalezione). Ale różnią się delikatnie kolorem, nr 2 bardziej zielonkawozłocisty i delikatnie drobniejsze punktowanie pokryw - zmienność osobnicza?
Nr 1 nie wiem - czytając klucz i niezaglądając w narządy wychodzi mi tylko Atica sp..
Dziękuję i pozdrawiam
Jarek
Załączniki
altica.jpg
altica.jpg (132.4 KiB) Przejrzano 1644 razy
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Prawdopodobnie wszystkie trzy to A. quercetorum, ale oznaczając ze zdjęcia nigdy nie można być pewnym...
Cytuję monografię Chrysomelidae w FP A. Warchałowskiego:
Długość ciała 4,0-5,1 mm. Ubarwienie ciała ciemno zielononiebieskie lub rzadziej zielone, punktowanie na pokrywach wyraźnie znacznie mocniejsze niż na przedpleczu. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest obecność mocnego wcisku ograniczającego guz barkowy od strony tarczki oraz, u niektórych populacji, wykształcenie wzniesionego żeberka w tylnej części każdej pokrywy.
Wcisk ograniczajacy guz barkowy głęboki, przestrzeń zawarta między tym wciskiem, przednim brzegiem pokryw i szwem wyraźnie uwypuklona.
Gatunkiem o podobnych cechach morfologicznych (wcisk ograniczający guz barkowy płytki) jest żerująca na leszczynie A. brevicollis.
Odróżnić te dwa gatunki pownie można jedynie po budowie prącia i spermateki (co wcale nie jest takie trudne, warunek - binokular).
Heniek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Altica quercetorum?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

JerrySko pisze:Czy mógłby mi ktoś pomóc w oznaczeniu tych 3 osobników,jeżeli jest to możliwe bez zaglądania w narządy.
Przez Internet to ci i tak nikt w narzady nie zajrzy, nie masz sie czego bac ;-)
Mozna wiedziec z jakich powodow chcesz koniecznie pominac w oznaczaniu najlepsze cechy diagnostyczne?
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Post autor: JerrySko »

W sumie nie mam żadnych przeciwwskazaniań, po prostu nigdy tego jeszcze nie robiłem. Preparowanie narządów wydawało mi się stosunkowo skomplikowane dlatego próbowałem to "jakoś" obejść. Ale ponieważ nie ma innego wyjścia muszę w końcu zacząć, tym bardziej że tych odłożonych "na później" robi się coraz więcej.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”