Lilioceris schneideri?

Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Lilioceris schneideri?

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Oznaczyłem sobie tego chrząszcza jako Lilioceris merdigera. Po porównaniu dwóch gatunków na stonie http://www.biol.uni.wroc.pl/cassidae/Eu ... oceris.htm zacząłem mieć wątpliwości, a nawet skłaniałbym się, że mam Lilioceris schneideri. "Cyknąłem" go w lesie dębowym na konwaliach. Mam dużo zdjęć. Czarne paski na tylnych odnóżach są takie jak u Lilioceris schneideri. Chyba, że to nie to decyduje.
Załączniki
1
1
965.jpeg (13.51 KiB) Przejrzano 2144 razy
2
2
100_9514b.JPG (13.15 KiB) Przejrzano 2136 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

To Lilioceris merdigera, w Polsce ta którą wymieniasz nie występuje.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Tak, przeczytałem, ale zapytałem gdyż występuje w Niemczech oraz na Węgrzech, niedaleko. Dziekuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Podaje na wszelki wypadek cechy z monografii prof Warchałowskiego:
Lilioceris schneideri - punktowanie pokryw mocne i regularne, szerokość zagoników w przybliżeniu dwukrotnie większa od średnicy punktów.
Lilioceris merdigera - punktowanie pokryw drobniejsze i mniej regularne, szerokość zagoników 2-4 razy większa od średnicy punktów.

Lilioceris schneideri najbliżej Polski występuje rzeczywiście na Węgrzech oraz w zachodnich Niemczech, jednak te stanowiska są troche oddalone od Polski a centrum występowania to Półwysep Appeniński

Według cech to będzie L. merdigera jest delikatnie punktowana, kolor odnuży nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

W takim razie nie powinienem mieć wątpliwości. Jednakże naturę mam nieprzyzwoicie przekorną i przestanę drążyć wątek jak złapię drugi egzemplarz L. merdigera i będę mógł porównać, bo tak to raczej trudno. Na tą chwilę do L. merdigera przekonuje mnie zasięg występowania z centum w Apeninach. Dzięki za pomoc i cierpliwość :) .
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Ten chrząszcz na zdjęciu to na 100% Lilioceris merdigera. Tak naprawdę najlepiej odróżnić L. merdigera od L. schneideri po barwie żuwaczek - częściowo czerwonych u L. merdigera i całych czarnych u L. schneideri. Tych cech nie widać na zdjęciach z mojej strony poświęconej Chrysomelidae Europy. Ale jest też inna, rzucająca się w oczy cecha. Popatrzcie na proporcje długości nóg do ciała u obu gatunków. Już na zdjęciach widać, że L. scheideri ma wyraźnie dłuższe i mocniejsze nogi.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

No to teraz już jestem przekonany do Lilioceris merdigera :) na 100%. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”