Chrysomelidae

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Chrysomelidae

Post autor: Rafał Celadyn »

Dawno nic się tutaj nie działo :wink: ,więc prośba o oznaczenie "pchełek" z fotek 1 i 2,trzecią sam sobie oznaczyłem :cool: .Były ich dziesiątki w każdym zakątku lasu. Mają około 5-6 mm i fajnie skaczą ,co mnie trochę zdziwiło .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
Agelastica alni (Linnaeus, 1758).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.25 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.06 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.54 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16267
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jak dla mnie oba okazy to Altica sp. - ale do dokładniejszego oznaczenia najlepiej byłoby podłubać im w kopulatorach (czasem pewną wskazówką może być roślina żywicielska, jednak ona też nie daje pewności).
Dodam jeszcze tylko, że A. alni oczywiście nie należy do pchełek - to tak dla młodszych i mniej zorientowanych forumowiczów, co by im się nie pokiełbasiło ;)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Akurat tu roślina żywicielska może być bardzo pomocna, gdyż gatunki nadrzewne są prawie monofagiczne. Takie masowe pojawy na wiosnę daje Altica brevicollis żyjąca na leszczynie, Altica quercetorum z dębów (ale ta jest w Polsce bardzo lokalna) i A. aenescens z brzóz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:najlepiej byłoby podłubać im w kopulatorach
Mówisz i masz :cool: ,nie wiem czy o to chodzi :wink:, ale chcę mieć 100 % oznaczone fotki :razz: ..
Aneta pisze:wskazówką może być roślina żywicielska
Najwięcej siedziało ich pod czeremchami(jeśli dobrze oznaczyłem krzaki... :???: )
Sądzę ,że to samczyk i samiczka, bo uczestniczyły w scence rodzajowej z cyklu "a ona go odrzuciła"(...albo na odwrót..) -dodaję fotkę :wink: ...
Dzięki i Pozdrawiam Rafał.
edit:lasek zaiste brzozowy...
Załączniki
Altica sp.(a).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.5 KiB)
Altica sp..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.29 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16267
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:Mówisz i masz :cool: ,nie wiem czy o to chodzi :wink:, ale chcę mieć 100 % oznaczone fotki :razz:
To już dla mnie wyższa szkoła jazdy i oddaję tu pole bardziej doświadczonym w temacie ;)
Lech Borowiec pisze:Akurat tu roślina żywicielska może być bardzo pomocna, gdyż gatunki nadrzewne są prawie monofagiczne. Takie masowe pojawy na wiosnę daje Altica brevicollis żyjąca na leszczynie, Altica quercetorum z dębów (ale ta jest w Polsce bardzo lokalna) i A. aenescens z brzóz.
Oczywiście, właśnie o wymienione gatunki chodziło mi, gdy pisałam, że r.ż. może być czasem wskazówką. Natomiast pisząc "nie daje pewności" miałam na myśli sytuację kiedy podejrzany siedzi na roślinie, ale jej nijak nie spożywa ;) (bo zdejmowałam Altica sp. z dębów w trakcie konsumpcji liści tychże i wówczas nie miałam wątpliwości, że to A quercetorum), a na domiar złego dookoła rośnie parę pasujących roślin.
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 marca 2010, 19:06 przez Aneta, łącznie zmieniany 1 raz.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Akurat wydłubałeś bebechy samicy. Zresztą jakbyś wydłubał samcowi, to niekoniecznie po zdjęciu dałoby się oznaczyć, bo w grę wchodzi np. urzeźbienie powierzchni fiuta.

Rodzaju Altica nie ma co oznaczać na siłę, a samice zawsze lepiej mieć w dłuższych seriach i porównywać z pewnym materiałem. Akurat te nadrzewne gatunki potrafią zimować i na wiosnę wyłazić w jednym miejscu wszystkie trzy na raz (znam takie miejsca pod Poznaniem, gdzie przenikają się właściwe im środowiska), więc najlepiej poczekać, aż chrząszcze same się oznaczą żerując na swoich roślinach.

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Pawel Jaloszynski pisze:więc najlepiej poczekać, aż chrząszcze same się oznaczą żerując na swoich roślinach.
..i to mi się podoba :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Pozwolę sobie podrzucić swoją :mrgreen:
Znaleziona za sosnową kora gdzie pewnie zimowała. Dł. 7mm. Na zdjęciu tego nie widać ale chrząszcz połyskiwał granatem wpadającym we fiolet. O gatunek nie pytam z przyczyn oczywistych ale jeśli można poproszę chociaż o rodzaj. Mi tu najbardziej pasuje Phaedon.
Załączniki
Foto 1. DC-12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.26 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Platydema violaceum (Tenebrionidae)
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

No to się nieźle rąbnąłem :razz: Nawet w rodzinę nie trafiłem...
Dzięki jaho
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”