Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Axinotarsus sp.?
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=117&t=5718
Strona 1 z 1

Autor:  alon [ poniedziałek, 7 lipca 2008, 19:32 ]
Tytuł:  Axinotarsus sp.?

To chyba Axinotarsus sp., ale nie mam pewności co do gatunku. Waham się między A. marginalis i A. pulicarius. Z tych dwóch obstawiałbym tego drugiego o ile białe brzegi na przedpleczu są cechą rozróżniającą.
Proszę o potwierdzenie lub sprostowanie.

Załączniki:
IMG_8386.jpg
IMG_8386.jpg [ 43.49 KiB | Przeglądane 3307 razy ]

Autor:  Kordianos [ wtorek, 8 lipca 2008, 09:58 ]
Tytuł: 

Raczej nie są. Też typowałbym A. pulicarius ze względu na smukłe czułki. Golenie przednie i środkowe też wydają się byc jasne.

Autor:  alon [ wtorek, 8 lipca 2008, 14:05 ]
Tytuł: 

Dzięki za odpowiedź.
Rozumiem, że te dwa gatunki odróżnia się po smukłości czułek i kolorze przednich i środkowych goleni? Dopiero teraz znalazłem ten rodzaj na stronie prof. Borowca (wcześniej szukałem tam rodziny Malachiidae, a jest tam Melyridae). I patrząc na zdjęcia z tej strony A. marginalis ma bardziej wysmukłe (proporcje szerokości do długości członów - o ile dobrze rozumiem pojęcie wysmukłości) czułki od A. pulicarius. Golenie A. pulicarius są czerwonawe, A. marginalis czarne. Mój, wydaje mi się, te cechy ma bardziej zbliżone do A. marginalis (golenie są czarne, co chyba lepiej widać na dodanych fotkach, choć ostrość jest kiepska).
Znalazłem również stronę (nie wiem na ile mogę jej ufać) http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... arius.html
i tutaj jest odwrotnie: A. marginalis ma czułki mniej wysmukłe i czerwone golenie, a A. pulicarius czułki wysmukłe i czarne golenie.
Może źle patrzę... Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia co do cech kluczowych i zobrazowania ich na podanych stronach.

Załączniki:
IMG_8384.jpg
IMG_8384.jpg [ 25.27 KiB | Przeglądane 3300 razy ]
IMG_8395.jpg
IMG_8395.jpg [ 28.38 KiB | Przeglądane 3300 razy ]

Autor:  Rafał Ruta [ wtorek, 21 września 2010, 23:10 ]
Tytuł:  Re: Axinotarsus sp.?

Oba wymieniane w wątku gatunki są nagminnie błędnie oznaczane. Przyczyną są przede wszystkim mylnie podane cechy w FHL. Właściwe cechy podają Kolibac i in. w ostatniej monografii Cleroidea środkowej Europy. Poniżej prosty kluczyk wraz z ilustracjami:
1. Przednie golenie ciemne, z wyraźną listewką; czułki wysmukłe, długości ciała; przyszwowa, tylna krawędź pokryw samca zaokrąglona; ekscytator samca złożony z dwóch blaszkowatych, ostro zakończonych wyrostków, z których przedni jest delikatny i wąski; chrząszcze większe (do 3,5 mm); rzadszy.....A. pulicarius
-. Przednie golenie żółte do żółtobrązowych, bez listewki; czułki wyraźnie krótsze od długości ciała; przyszwowa, tylna krawędź pokryw samca trójkątnie wyciągnięta; ekcytator samca złożony z masywnego trójkątnego wyrostka na wierzchołku pokryw stykającego się z pęczkiem szczecin; chrząszcze mniejsze (do 3 mm); pospolity.......A. marginalis

Załączniki:
Komentarz: fotografie pochodzą z ikonografii prof. L. Borowca
Axinotarsus.jpg
Axinotarsus.jpg [ 65.96 KiB | Przeglądane 3280 razy ]
Komentarz: ekscytatory samców
Axinotarsus_s.jpg
Axinotarsus_s.jpg [ 71.85 KiB | Przeglądane 3280 razy ]
Komentarz: goleń A. pulicarius
golen.jpg
golen.jpg [ 24.41 KiB | Przeglądane 3280 razy ]

Autor:  alon [ środa, 22 września 2010, 20:00 ]
Tytuł:  Re: Axinotarsus sp.?

Dzięki za klucz. Próba oznaczenia mojego chrząszczyka za jego pomocą jednak nie do końca mi się udała.
Czarne golenie i raczej wysmukłe czułki (czyli pulicarius), ale zdecydowanie krótsze od tułowia (co wskazuje na marginalis). Czyli dalej nic pewnego?

Autor:  Rafał Ruta [ czwartek, 23 września 2010, 11:38 ]
Tytuł:  Re: Axinotarsus sp.?

Klucz w zasadzie obejmuje cechy samców, oznaczanie samic ze zdjęcia jest bardzo ryzykowne i trzeba poprzestać na Axinotarsus sp.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/