Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
monia.j.
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:32
Gender: women

Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: monia.j. »

Znalazłam nowe stanowisko występowania tego chrząszcza,nie wiem czy się ta informacja komus do czegoś przyda,ale byc moze.Północno-wschodnie Mazowsze,21 marzec 2013, Pomiechówek
Załączniki
Cucujus cinnaberinus5entomo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.54 KiB)
ceramix
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:15

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: ceramix »

Gratuluje znaleziska:) to prawdziwy cymes wśród chrząszczy:) To już druga wiadomość z tego rejonu, bo czytałem niedawno o napotkaniu zgniotka w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Może to chodziło o to samo znalezisko?
monia.j.
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:32
Gender: women

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: monia.j. »

dziekuje :D
pojęcia nie mam czy o to samo,natomiast Pomiechówek znajduje sie obok Nowego Dworu Maz. a ja tę informacje umiescilam tez na innym forum,na fotoforum.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: M. Stachowiak »

Nie, stanowisko w Pomiechówku nie było dotąd znane. To, o którym pisze Ceramix jest w samym Nowym Dworze Manowieckim (obszar Natura 2000 Ostoja Nowodworska PLH140043). Cucujus cinnaberinus występuje również po drugiej stronie Wisły, w Puszczy Kampinoskiej.
monia.j.
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:32
Gender: women

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: monia.j. »

a to nie wiedziałam, ale dziękuję, przyjrzę się temu, zwłaszcza, ze mam blisko :)
monia.j.
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 21 lutego 2013, 01:32
Gender: women

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: monia.j. »

Bardzo proszę Pana Adama Woźniaka o podanie mi jeszcze raz (lub innego) adresu mailowego, bo na ten, który dostałam, wiadomosci nie docierają niestety :(
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: romanzamorski »

W dniu wczorajszym spotkałem się z tym chrząszczem w Zwierzyniu k. Myczkowców w Górach Sanocko-Turczańskich. (UTM FV07, 345 m. npm). Bez wątpienia był to C. cinnaberinus (czarne żuwaczki). Czy jest to nowe stanowisko?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: Jarosław Bury »

http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/wy ... erinus.pdf

http://www.bdpn.pl/dokumenty/roczniki/rb22/art19.pdf - tu sporo nowych lokalizacji...
Abstract: The paper presents current state of distribution of the Cucujus cinnaberinus
(Scopoli, 1763) in the Bieszczady Mts and the Beskid Niski Mts. Information about 151
new observation spots (81 in the Bieszczady Mts and 70 in the Beskid Niski Mts)
were
provided and preferences concerning 12 species of trees on which it was observed were
identified.
Być może bardziej przydatny dla Ciebie będzie artykuł http://www.bdpn.pl/dokumenty/nauka/2013/rb21/art21.pdf
Abstract: The article presents the current state of distribution of the Habitat Directive
annex beetle species in the area of the planned Turnicki National Park (SE Poland) and
its surroundings. The presented list includes spotting sites of Carabus variolosus
(16), C. zawadzkii (1), Cucujus cinnaberinus (482), Rhysodes sulcatus (52), and the area of
Boros schneideri occurrence is depicted.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: Dispar »

To bardzo ciekawa informacja dla naszego kolegi Andrzeja Lenarta którego mieliście okazję poznać na sympozjum w Izabelinie.
Andrzej jest leśniczym leśnictwa Szczypiorno na którego terenie położony jest Pomiechówek. Odkrycie tego gatunku w jego leśnictwie będzie skutkowało zgłoszeniem do nadleśnictwa i jego ochroną.
Kolega Andrzej jest aktywnym fotografikiem owadów a także entomologiem prowadzącym inwentaryzację motyli i jest bardzo zainteresowany odkryciem C. cinnaberinus w jego leśnictwie.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: romanzamorski »

Dzięki Jarku za linki do ciekawych opracowań. Mam dzięki nim jasność w temacie.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: andrzej »

Witam

Dzisiejszy Cucujus z Dębicy, słońce przyświeciło i strasznie ruchliwe cholery były :laugh: . 2 exx. imagines i kilka larw na posuszowym jaworze

Pozdrawiam, Andrzej
Załączniki
DSC07729.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.09 KiB)
DSC07726.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.16 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus , Zgniotek cynobrowy

Post autor: Wujek Adam [†] »

A więc imagines już opuściły drewno!
W końcu marca!
Ciekawe, ciekawe... :okok: :brawo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”