Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Slovakia occ.-Trenčín - przesiewanie słomy - 1 ex.
Moravia mer.-Lednice - przesiewanie gnijącej skoszonej trawy - 1ex.
Nie mogę znaleźć żadnego klucza do rodzaju Silvanoprus, więc nie mogę go jednoznacznie zidentyfikować.
To, że to S. angusticcollis, to tylko moje spekulacje na podstawie zdjęć w internecie i danych na temat jego rozprzestrzeniania się. Czy ktoś może potwierdzić, że jest to ten gatunek i doradzić, gdzie mogę znaleźć klucz do jego wiarygodnej identyfikacji. Opis Reittera nie jest do końca zwięzły.

Przepraszam za pomyłki, tekst powstał dzięki tłumaczeniu motoryzacyjnemu z języka czeskiego.
Załączniki
Silvanoprus angusticollis-ještě menší.jpg
Silvanoprus angusticollis-ještě menší.jpg (370.91 KiB) Przejrzano 2601 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Może to pomoże:
http://faunaofindia.nic.in/PDFVolumes/fi/054/index.pdf
http://14.139.211.59/bitstream/12345678 ... ummary.pdf
http://14.139.211.59/bitstream/12345678 ... igures.pdf

Możesz napisać czy są jakieś doniesienia z Europy? CPC:
angusticollis Reitter, 1876c: 59 (Silvanus) A: BT CH JA KA NC NP SD TAI UP NARi ORR
marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Wiem tylko o znaleziskach z USA i Kanady, kolega powiedział mi, że widział tego chrząszcza w materiale z pułapek lotniczych na Morawach Południowych. Nie znam żadnych opublikowanych ustaleń z Europy.
Znalazłem też te linki, nawet opis gatunku z Reittera. Oba gatunki żyją w Japonii i jest praca „Cucujoidea of ​​Japan, Volume 2”, jest chyba klucz, bo oba gatunki (angusticollis, fagi) żyją w Japonii, ale praca jest niedostępna dla mnie i również w języku japońskim .
marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: Adam Larysz »

marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Dzięki za artykuł. Bardzo prawdopodobne, że moje egzemplarze to Silvanoprus angusticcollis, ale niestety w Azji jest ich znacznie więcej.

Mam teraz inny problem. Znalazłem Silvana na palącej się hałdzie w Ostrawie. Nie jest to gatunek z Europy Środkowej. Według Takahiro Yoshidy z Japonii może to być Silvanus lateritus lub Silvanus castaneus. Nie zbieraliście czegoś podobnego na płonących hałdach w Polsce? W tym środowisku znaleźliśmy również Tachyura dulcis,m Coproporus immigrans, Thecturota marchii....
Załączniki
brouk1.jpg
brouk1.jpg (244.92 KiB) Przejrzano 1722 razy
aedeagus1.jpg
aedeagus1.jpg (43.8 KiB) Przejrzano 1722 razy
Kopecký et al (1).pdf
(598.34 KiB) Pobrany 8 razy
biotop.jpg
biotop.jpg (280.77 KiB) Przejrzano 1722 razy
biotop1 (1).jpg
biotop1 (1).jpg (171.86 KiB) Przejrzano 1722 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”