New subspecies of Cerambycidae 2018 - C.cerdo ?masaryki

Nowe gatunki dla nauki, nowe dla fauny, nowe taksony, aktualne zmiany nomenklatoryczne itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

New subspecies of Cerambycidae 2018 - C.cerdo ?masaryki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zrobiłem test. Zanurzyłem na 3 tygodnie okaz Cerambyx cerdo - typowy, czarny jak węgiel - w KOH. Celem było sprawdzenie w jakim stopniu możliwe jest odbarwienie kozioroga i jaki można osiągnąć efekt. Proces miał być z założenia prosty i nieskomplikowany, aby odtworzyć możliwy przebieg ewolucji tego podgatunku w warunkach laboratoryjnych ;-) :hahaha:

Okaz po kąpieli posiada dokładnie takie same specyficzne cechy co Cerambyx cerdo masaryki Vartanis, 2018 - m.in. półprzeźroczysty koniec pokryw, rozjaśnienia końców pierwszych 5 członów czułków i inne. Podobieństwo do typów nowo opisanego gatunku jest uderzające. Innych różnic między C.c.cerdo a C.c.masaryki zwycczajnie brak (róznice w ksztalcie członow stóp czy czułków nie zostaly opisane a zatem ich brak).

Okazy, które posłużyły do opisania nowego taksonu Cerambyx cerdo masaryki mają swoją historię, nieopisaną w pracy i nie chcę się już nawet w to zagłębiać, ale doświadczenie pokazuje, że takie pomarańczowe okazy można po prostu samodzielnie zrobić.
Załączniki
Cerambyx cerdo masaryki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.91 KiB)
cerdo cerdo not masaryki - ginger after  chemotherapy acid bath - Copy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (193.71 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NOWE gatunki”