Apatophysis anatolica Heyrovský, 1938 =Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020 syn.nov.

Nowe gatunki dla nauki, nowe dla fauny, nowe taksony, aktualne zmiany nomenklatoryczne itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Apatophysis anatolica Heyrovský, 1938 =Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020 syn.nov.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Znalazłem dzisiaj w sieci opis nowego taksonu - Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020
https://www.munisentzool.org/Issue/abst ... rkey-13528

Ze zdjęcia holotypu od razu widzę że okaz należy do rodzaju Apatophysis. Po krótkiej analizie doszedłem do tego, ze jest to Apatophysis (s. str.) anatolica Heyrovský, 1938

Proponuję zatem nowy synonim:

Apatophysis anatolica Heyrovský, 1938 (=Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020 syn.nov.)

The references to the current site for publications could be as: Kurzawa J., Polskie Forum Entomologiczne. https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=111&t=42681 Last access: [date].

--------
I found a description of a new taxon online today - Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020

According the photo of holotype I see immediately that the specimen belongs to the genus Apatophysis. After a short analysis I came to the conclusion that it is Apatophysis (s.str.) anatolica Heyrovský, 1938

I therefore propose a new synonym: Apatophysis anatolica Heyrovský, 1938 (= Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020 syn.nov.)
Załączniki
stenocorus_mucurens_apatophysis_anatolica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.03 KiB)
map_danilevsky2008.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (231.37 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apatophysis anatolica Heyrovský, 1938 =Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020 syn.nov.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pozycja systematyczna rodzaju Apatophysis ulegała ciągłym zmianom i stanowi dotąd nierozwiązany problem. Plemię Apatophyseini Lacordaire, 1869 długo było zaliczane do podrodziny Lepturinae. Obecnie umiejscawia się je w podrodzinie Apatophyseinae Lacordaire, 1869. "Key to genera of Apatophyseini in continental Asia" przedstawił ostatnio Miroshnikov (2014). Apatophysis przypominają Lepturinae, różnią się od Stenocorus (Rhagini) już na pierwszy rzut oka wielkimi oczami z wielkimi fasetkami (czego na zdjeciu akurat nie widać), jak również długimi czułkami z inną budową członów. Również nogi, ciało, wszystko jest inne.

Jest to fatalna pomyłka i wspólczuję autorom, że im się to przydarzyło. Mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem pisząc o tym. Milczenie jest złotem. Sprawa jednak wymaga rozwiązania, prędzej czy później i tak ktoś by to zauważył.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NOWE gatunki”