Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Cornumutila lineata (Cerambycidae) - "nowa" kózka
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=111&t=10310
Strona 1 z 1

Autor:  Jacek Kurzawa [ środa, 29 lipca 2009, 22:34 ]
Tytuł:  Cornumutila lineata (Cerambycidae) - "nowa" kózka

W Polsce występuje Cornumutila lineata (Letzner, 1844)

Jak się okazuje, są dwa gatunki: Cornumutila quadrivittata (Gebler, 1830) i Cornumutila lineata (Letzner, 1844), co właśnie opisał Lazarev (2009). C.quadrivittata występuje w Rosji a C.lineata w Europie płd. i środkowej (mapka 1  na podst. Lazarev, 2009). Gatunki te róznią się długością członów czułków – europejska C.lineata ma człony 3-ci i 4-ty skrócone, tak, że piąty człon jest dwukrotnie dłuższy od każdego z nich.

Historia wygląda tak: C.quadrivittata zostala opisana na podstawie 2 okazów (z gór Ałtaj i regionu jeziora Bajkał), wkrotce potem opisano gatunek C.lineata na podstawie okazów z „des Altvatersgebirge” – obecnie Hruby Jesenik, płd. Moravia, Czech Republic. Obydwa gatunki wkrótce zsynonimizowano, taktując je jako jeden gatunek. Plavilstchikov w 1936 obserwując długie człony czułków opisał  Cornumutila semenovi (z obszaru Yakutia, Magadan). Cherepanov zaproponował podział na dwa podgatunki (C.quadrivittata quadrivittata i  C.quadrivittata semenovi. Lobanov et all. potraktowali status semenovi jako „wymysł” Cherepanova i lekko to traktując zsynonimizowali C.quadrivittata=C.semenovi. I znów informacja o tym, że coś ma się na rzeczy została zatarta w gąszczu nazewnictwa i synonimów…..

2009:
Tschernyschev (Novosibirsk) przesłał Danilevskiemu zdjęcia okazów C.quadrivittata. Lazarev, student z Moskwy, ładnie wszystko opisał i sprawa się wyjaśniła. Tak się składa, że Rosjanie mają na swym terytorium obydwa gatunki – w rejonie Republiki Komi, Taimyr i Tobolska (europejska część Rosji) występuje Cornumutila lineata z krótkimi członami czułków (3,4). Związana jest tam z jodłą (Abies) i modrzewiem (Larix). Drugi gatunek występuje głęboko w Rosji i jest to typowa syberyjska Cornumutila quadrivittata (z długimi 3 i 4 członami czułków).

W Europie a także w Polsce występuje więc Cornumutila lineata, związana tu głównie ze świerkiem (Picea), rzadziej z modrzewiem (Larix) i sosną (Pinus). Do jej roślin żywicielskich należy dodać jodłę (Abies)(związana z nią jest w rejonie rep. Komi).

Drobna uwaga do mapki: punkt 21 to C.quadrivittata z okolic Moskwy i występowanie jej tam jest niepwne, wymaga potwierdzenia, dlatego na mapce tego punktu nie uwzględniłem w zasięgu C.quadrivittata)[za Danilevskim: "One male from ... Moscow region, Zvenigorod Biological Station, 13.8.1949 .. but the label is rather doubteful and occurrence of the species in Europe needs confirmation"]

Praca ta w pliku pdf dostępna jest już:
-  w bibliotece na stronie Danilevskiego: http://www.cerambycidae.net/articles_lazarev_2009.htm
- na stronie zin.ru http://www.zin.ru/ANIMALIA/COLEOPTERA/RUS/lazar091.htm
- w dziale Download.

PS. Dziękuję Szczepanowi Ziarko za nadesłanie pracy Lazareva (2009).  Lazarev, M. 2009. Cornumutila quadrivittata (Gebler, 1830) and C. lineata (Letzner, 1844), stat. rest. (Coleoptera, Cerambycidae) from Western Europe and Russia. Spec. Bull. Jpn. Soc. Coleopterol., Tokyo, (7): 117-126, May 25, 2009.

Załączniki:
Komentarz: Cornumutila lineata  (Czech Republic)
cornumutila_lineata.jpg
cornumutila_lineata.jpg [ 76.65 KiB | Przeglądane 4686 razy ]
Komentarz: Zasięgi C.lineata i C.quadrivittata
Cornumutila_zasiegi.gif
Cornumutila_zasiegi.gif [ 64.75 KiB | Przeglądane 4677 razy ]
Komentarz: budowa czułków
cornumutila_lineata_C.quadr.gif
cornumutila_lineata_C.quadr.gif [ 15.67 KiB | Przeglądane 4672 razy ]
Komentarz: czułki Cornumutila lineata (3 i 4 człony krotkie, piąty człon dwukrotnie dłuższy)
c_lineata_czulki.jpg
c_lineata_czulki.jpg [ 21.66 KiB | Przeglądane 4692 razy ]

Autor:  Jacek Kurzawa [ czwartek, 30 lipca 2009, 08:40 ]
Tytuł: 

Przydatne linki:
http://www.cerambycidae.net/news/28.07. ... pa_rem.htm - remarks na stronie M.Danilevskiego.
http://www.zin.ru/animalia/coleoptera/eng/cornsem.htm  - C.semenovi czyli typowa syberyjska C.quadrivittata z długimi czułkami (3 i 4).


Zaktualizowałem też listę kózkowatych Polski:
https://entomo.pl/coleoptera/cerambycidae/index.php
oraz http://www.owady.net/exempl.php?id=47

Autor:  Piszczałka [ środa, 24 sierpnia 2011, 19:59 ]
Tytuł:  Re: Cornumutila lineata (Cerambycidae) - "nowa" kózka

W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt - Bezkręgowce C. quadrivittata ma kategorię CR - critically endangered, gatunek skrajnie zagrożony.
Wobec informacji z powyższych postów kategoria ta należy się C. lineata.

Reasumując, praktycznie to się należy obydwu i to jeszcze bardziej bo w rzeczywistości każdego z nich jest o połowę mniej (wszystkie okazy traktowane jako jeden gatunek zostały rozbite na dwa taksony, z tym że C. quadrivittata u nas nie ma) ale C. linneata o ile dobrze rozumuję w żaden sposób oficjalnie chroniona u nas nie jest...
Jeżeli się mylę to proszę o jakieś listy, publikacje, materiały bądź wyłuszczenie sytuacji odnośnie statusu C. lineata w naszym państwie (bądź większym powierzchniowo terytorium).

Autor:  Jacek Kurzawa [ środa, 24 sierpnia 2011, 20:15 ]
Tytuł:  Re: Cornumutila lineata (Cerambycidae) - "nowa" kózka

O tym już raz pisałem na Forum przy okazji zmieny nazwy Osmoderma eremita - O.barnabita - ważna jest INTENCJA ustawodawcy. Jesli przedmiot zmienia nazwę wlasną to w dalszym ciągu jest objęty prawem (ochroną) zgodnie z intencją ustawodawcy.

Autor:  Jacek Kurzawa [ piątek, 16 listopada 2012, 17:38 ]
Tytuł:  Re: Cornumutila lineata (Cerambycidae) - "nowa" kózka

Wczoraj robiłem eksperymenty pod kątem szybkiego robienia zdjęć makro. Zasada prosta - jak najszybciej, jedno zdjęcie, minimum obróbki. Z efektów jestem niezmiernie zadowolony w ciągu dwóch godzin zrobiłem setkę gatunków !!!  - co daje 50 na godzinę. Efekt poniżej - jestem z niego, jak na te założenia, bardzo zadowolony. Przy okazji zdjęcie przyda się w temacie - na zdjęciu: samiec C.lineata (CZ).

Zdjęcie jest po lekkiej obróbce - odszumianie, wyostrzanie, balans.

Załączniki:
cer_macroshot 073-crop.jpg
cer_macroshot 073-crop.jpg [ 126.73 KiB | Przeglądane 3892 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/