Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Nowe gatunki dla nauki, nowe dla fauny, nowe taksony, aktualne zmiany nomenklatoryczne itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dyskusja została wydzielona z wątku o Apatophysis anatolica Heyrovský, 1938 =Stenocorus mucurense Özdikmen et Tezcan, 2020 syn.nov.

Nowy podgatunek Oberea erythrocephala opisany na podstawie jednego uszkodzonego okazu. Materiał porównawczy to ... jedna Oberea erythrocephala erythrocepahala - https://www.munisentzool.org/Issue/2020 ... umber-2-36
Brak słów, chciałoby się wykrzyknąć, że to fejk, to niemożliwe... ale po krótkiej chwili przychodzi spokój.

Te prace rzucają mocny cień na turecką naukę. Tylko czy jego granice są ostre i czy ten cień na nauce przykrywa tylko Turcję... oto jest pytanie.

Ciekawostką jest, że Maxim Lazarev, który wydaje własne pismo na wzór i podobieństwo, publikuje nowy takson tam a nie u siebie. Czy to chodzi o pozór, że własnie ktoś inny przejrzy pracę w roli recenzenta? Tylko czy Wydawca przegląda nadesłane do siebie prace? W każdym razie Munis mozna zareklamować jako pismo w ktorym można opublikować wszystko. Z pewnością znajdą się chętni, szczególnie, gdy nie są pewni swoich diagnoz i nie lubią krytyki. Gorzej, że ta krytyka prac prędzej czy później się pojawi. A przynajmniej powinna. Niestety? :?

Inną ciekawostką jest ilość profesur biorąca udział w pracy o Apatophysis: viewtopic.php?f=111&t=42681
Pierwszy posiada tytuł profesora i w swojej pracy kieruje do innych swoich kolegów
ACKNOWLEDGEMENTS
We are very grateful to Late Prof. Dr. Niyazi Lodos, the Late Prof. Dr. Feyzi
Önder, the Late Assoc. Prof. Dr. Ruşen Atalay, Prof. Dr. Esat Pehlivan, Prof. Dr.
Yusuf Karsavuran, Assoc. Prof. Dr. Enis Erkin and Sami Aksoy for field work; to
Dr. Neslihan Bal (Turkey) for her valuable helps and TÜBİTAK (The Scientific
and Technological Research Council of Turkey) for financial support of research
project (TOAG/336).
To nie jest Broń Panie Boże atak na profesorów. To jest tylko uwaga, która ma zmusić do zastanowienia się nad tym "procederem".
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Robert Zoralski »

Opisywanie gatunków na podstawie 2 okazów to już samo w sobie duże ryzyko i po którejś takiej próbie efekt jak w tym wątku murowany - ale weźmy to na bok - może są tam w Turcji jakieś specyficzne warunki, które zmuszają autorów do takich a nie innych działań. W takiej sytuacji jak tu, chyba najbardziej elegancko (zamiast na forum) byłoby napisać do autorów, żeby zrobili autopoprawkę - teoretycznie każdemu się może przydarzyć tego typu pomyłka - myślę, że na pewno by podziękowali w pracy i zostałoby to dobrze odebrane. Alternatywnie (np.: jeśli zależy Ci osobiście na korekcie, albo powyższe spotkałoby się z brakiem odzewu) to wypadałoby popełnić jednostronicowy short do tej 3-stronicowej pracy (trzeba by uargumentować dlaczego synonim) i wysłać do tego czasopisma, przy okazji sprawdzając jak tam ten proces recenzji w praktyce wygląda :) Dobrze, że tego typu błędy są od razu wyłapywane.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Robert Żuralski pisze: chyba najbardziej elegancko (zamiast na forum) byłoby napisać do autorów, żeby zrobili autopoprawkę
...
Alternatywnie (np.: jeśli zależy Ci osobiście na korekcie, albo powyższe spotkałoby się z brakiem odzewu) to wypadałoby popełnić jednostronicowy short do tej 3-stronicowej pracy (trzeba by uargumentować dlaczego synonim) i wysłać do tego czasopisma,
Jestem nieco innego zdania. Nie widzę niczego nieeleganckiego w pisaniu na forum, byłoby to sprzeczne z ideą nauki, otwartości w komunikacji i weryfikacji hipotez (opis nowego taksonu jest hipotezą). Autor opisując gatunek musi liczyć się, że inni to będą weryfikować. Tu już nie ma miejsca na "autopoprawkę", bo co autorzy mieli do powiedzenia w temacie to właśnie opublikowali. To nie jest czeski błąd w pracy tylko opis nowego taksonu. Nie zamierzam się tłumaczyć z tego, że widzę coś takiego, że nowo opisany takson w rodzaju Stenocorus należy do przedstawiciela innej podrodziny.

Alternatywnie, jeśli mi zależy na korekcie (a niby dlaczego miałoby mi zależeć? nie mój holotyp, nie mój artykuł), to zrobiłem właśnie to co uważałem za odpowiednie w tej chwili - napisałem o tym publicznie. Informację można zacytować (!), a nawet jeśli ktoś teraz w oparciu o to popełniłby kolejny artykuł i zacytowałby w nim forum to jest mi to wszystko jedno. Gdyby mi zależało na punktach (tzw. punktozie), wyścigu, publikacjach, emeryturze itd. to nie pisałbym o tym na Forum, tylko po cichutku napisał artykuł. Natomiast pisanie do MUNIS byłoby hmmm... może i grzeczne ... ale nie wypada tam pisać. Nie czuję, żeby to było odpowiednie miejsce do składania manuskryptu swojego artykułu. Zgłosił się do mnie dzisiaj jeden człowiek (wydawnictwo europejskie, z Recenzentami) z propozycją opublikowania artykułu u nich. I raczej skorzystam z tego zaproszenia.
Robert Żuralski pisze:Opisywanie gatunków na podstawie 2 okazów to już samo w sobie duże ryzyko i po którejś takiej próbie efekt jak w tym wątku murowany
Nie, nie o tym piszę. Jest wiele dobrych taksonów opisanych dobrze na podstawie jednego okazu. Problem tu jest całkiem inny. Nie chodzi o liczbę okazów (2), lecz o nieumiejętność rozpoznania przedstawiciela tak charakterystycznego rodzaju, jak Apatophysis. Błąd jest wynikiem przyjętych metod, głównie braku Recenzentów. No i głównie tym, że za opisywanie nowych taksonów wzięli się niewłaściwi ludzie w niewłaściwy sposób. Wysmażalnia idiotyzmów trwa od lat, były już samce Dorcadionów opisane jako samice (tzn. w opisie nowego taksonu "badacz"-autor opisu był tak nieuważny i niedoinformowany, że nie rozpoznał poprawnie płci Dorcadiona. Taki poziom tureckiej nauki w Munis).

PS.
Robert Żuralski pisze:...może są tam w Turcji jakieś specyficzne warunki, które zmuszają autorów do takich a nie innych działań.
Tak, tam jest Erdogan, u nas jest PiS. To ma tłumaczyć naukowca? Biorę jednak poprawkę, że to co się dzieje w Turcji musi być bardzo okrutne, skoro powstają takie artykuły. Tak, to jest straszne.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Oberea

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacku, jak widzę mocno spopularyzowałeś tą publikację ;) Przeglądając listę autorów zauważam tam kilka nazwisk dobrze mi znanych. Czy więc atakowanie pisma jest dobrym pomysłem?
Zwróciłem na to uwagę ze względu na publikację Sabatinellego, którą właśnie dostałem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Każdy może mieć swoje zdanie. Wg mnie artykuły tam nie są recenzowane albo recenzowane slabo (przynajmniej te o Cerambycidae). Poziom samego artykułu zależy od autora nie od pisma. Ja własciwie nie atakuję pisma tylko pokazuję synonim, a dopiero dalej rozwija się dyskusja, z ktorej wynikają te kwestie. To jest nie atak lecz nazywanie sprawy po imieniu, chociaż nie mialem zamysłu tworzenia jakiegoś ataku na Munis. Od tego raczej się dystansuję. Jeśli ktoś ma ochotę tam pisać to jest jego sprawa, na ten temat się nie wypowiadam. Maxim Lazarev prowadzi swoje pismo a zdecydował się tam posłać swój artykuł, kompletnie nie wiem czemu, widać ma swoje powody.

Kilka osób wysyłało tam swoje artykuły z powodów chęci utrzymania współpracy z Turkami, którzy restrykcyjnie traktują entomologię na swoim terenie. Tu może być celowe pisanie do Munis po to, by uzyskac przepustki w tym kraju.

Poza tym myslę, ze niektórzy autorzy, mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak funkcjonuje Munis.
Nie chcialbym też, aby ta dyskusja przerodzila się w jakąś dyskusję o tym czasopismie, można to zrobić w oddzielnym wątku. Mieszanie spraw taksonomii i polityki publikacyjnej może zaprowadzić na manowce.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kalisiak »

"...może zaprowadzić na manowce" - no właśnie sam to zacząłeś.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Masz rację, trzeba to rozdzielać. Niektore sformułowania i dyskusje lepiej jednak prowadzić w gronie prywatnym.
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Artur Taszakowski »

Sprawę tych profesorów trzeba chyba jednak wyjaśnić.

Trzech z nich raczej miało raczej niewielki wpływ na pracę (bo nie żyją) (Late), w przypadku co najmniej dwóch nie od wczoraj, tylko od dwóch dekad....
Assoc. Prof. to odpowiednik polskiego profesora uczelni (a więc stanowiska, nie tytułu naukowego).

Trzeba pamiętać, że używane w języku angielskim odpowiedniki stanowisk/tytułów naukowych średnio odpowiadają systemowi polskiemu i łatwo można się pogubić.
Jest jeszcze Assistant professor czyli coś jakby nasz adiunkt.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: L. Borowiec »

Nie ma znaczenia, czy ktoś jest profesorem czy nie i jakim (assistant professor w USA może być szefem samodzielnej jednostki typu lab i mieć pod sobą grupę pracowników i doktorantów jak full profesor u nas). Pytanie, czy ci wymienieni w pracy badacze kiedykolwiek widzieli na oczy te wypociny. Sam wielokrotnie znajdowałem swoje nazwisko w podziękowaniach w pracach różnych egzotycznych autorów, którym wysyłałem tylko odbitki swoich prac lub jakieś uwagi w listach, ale na oczy nie widziałem tych prac (często bardzo słabych). Tak się składa, że współpracujemy z jednym z ośrodków w Turcji i pracujący tam badacze nigdy nie skalali się publikacjami w Munis..., starają się publikować w czasopismach indeksowanych z górnej półki, albo chociaż w uznanych tytułach regionalnych. Nie jest to więc jakaś typowa specyfika dla nauki tureckiej żeby publikować w stylu Munis...

Munis... wygląda na manufakturę pod przykrywką instytucjonalną nie stosującą żadnych poważnych form recenzowania prac czy innych standardów wymaganych od poważnego tytułu. Są tam publikowane prace różnej jakości, niektóre skandalicznie słabe, wprowadzające wiele zamieszania w nomenklaturze. Spotkałem też w tym czasopiśmie nazwiska autorów skompromitowanych w środowisku, którym odmawia się publikacji w praktycznie większości czasopism światowych (może poza Calodema, która też jest takim "prywatnym" czasopismem przyjmującym każdego wariata pod swoje skrzydła). Jeżeli w Munis... publikują osoby wam znane jako rzekomo dobre, to wystawia im bardzo złe świadectwo. Jest naprawdę dużo tytułów entomologicznych i zoologicznych, które nie cieszą się tak złą sławą jak ten turecki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję za odpowiedzi. Podziękowania są zatem dla profesorow za ich wkład w budowę, organizację i opiekę (być może) zbiorów entomologicznych, w ktorych odnaleziono te okazy Apataphysis. Jasna sprawa, należą się im podziękowania, jakby nie patrzeć - szacunek.
Lech Borowiec pisze:Jeżeli w Munis... publikują osoby wam znane jako rzekomo dobre, to wystawia im bardzo złe świadectwo. Jest naprawdę dużo tytułów entomologicznych i zoologicznych, które nie cieszą się tak złą sławą jak ten turecki.

Być może te niektóre osoby mają dobre zdanie o Munis i nie zdają sobie sprawy z tego, że jest tam źle. Poza tym, Munis to szybka droga do publikacji, pismo miedzyanarodowe, niewiele osób się zorientuje, że są tam publikowane wiekopomne działa taksonów wyssanych z palca przez wymyślonych ludzi, ktorzy nigdy nie istnieli, autorów, ktorzy etykietki paratypów drukują wg swoich potrzeb i wystawiają na ebay, nie bedę pisał nazwisk, bo wiadomo o kogo chodzi itd.

Wątek nam zszedł na Munis a tak ciekawie zaczęło się od pomylonych Apatophysis i dwóch nowych podgatunków O.erythrocephala. Czy ktoś miałby ochotę w swoich zbiorach odnaleźć nowo opisane taksony i je "oznaczyć" zgodnie z najnowszą "wiedzą"?
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Orish »

L. Borowiec pisze:(może poza Calodema, która też jest takim "prywatnym" czasopismem przyjmującym każdego wariata pod swoje skrzydła).
W kwestii Munis chyba wszystko jest jasne i trudno się nie zgodzić z tutejszymi opiniami na temat tego czasopisma.
Myślę, że warto jednak napisać kilka słów o tym drugim wybryku - Calodema.

Jakiś czas temu poczytałem sobie o panu Trevorze Johnie Hawkeswood, którego wizerunek jest chyba znany większości osób korzystających z RG, a przy tym zajmujących się entomologią (i nie tylko!). Jest on redaktorem naczelnym Calodema.
Już szybki ogląd jego profilu może wskazywać, że coś "tu jest nie hallo".
Spójrzmy na afiliację: Hawkeswood Biological Institute.
Także mamy już prywatny instytut, w którym pan Hawkeswood mianował się (a jakże!) Dyrektorem ds. Naukowych.
"Tytuły" również robią wrażenie: B.Sc. (Hons) (UNE), B.App.Sc.(Env.Sc.) (CSturt), Ph.D.(AIM), zaś wśród 663 "osiągnięć badawczych", znajdziemy aż 358 publikacji... RG H-index (niemający jednak wiele wspólnego z tym "prawdziwym" wg WoS czy Scopus) 47..., natomiast spada do "marnych" 9 po wyłączeniu autocytacji.

Na liście najczęściej dobieranych współautorów widnieje pan Dewanand Makhan. Czy to nie ten (najwyraźniej były) pracownik techniczny, w którymś z Holenderskich instytutów, który zasłynął z finezyjnego obdarowywania inwektywami przeciwników swojej baśniowej twórczości?

Wracając do pana Hawkeswood'a, jest również i książka:
https://www.bookdepository.com/Light-Da ... 1452508771

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy to niesmaczny żart czy w istocie dowód "paranormalnej aktywności" autora.
W streszczeniu możemy na przykład przeczytać, że:
Trevor J. Hawkeswood is a scientist who has experienced hundreds of paranormal events in his lifetime
...
He has experienced more than one hundred sightings of the shadow people, or "black ghosts." He credits guardian angels with saving him from harm or certain death on a number of occasions.
Jest też fragment o spotkaniu z demonem:
At eighteen, he survived a terrifying encounter with a demon gargoyle who tried to steal his soul energy after paralysing him.
Trudno zatem zrozumieć dlaczego Hawkeswood nie dokonał opisu nowego taksonu na łamach Calodema?

Sam autor przyznaje jednak już w Wstępie, że:
I believe that I am partially psychic.
Więcej o Calodema i DM tutaj:
http://medlarcomfits.blogspot.com/2007/ ... art-2.html
Bardziej polecam jednak przeczytać komentarze pod artykułem aniżeli sam tekst, napisany najwyraźniej przez sympatyczkę wspomnianych panów.

... o TJH:
http://unsm-ento.unl.edu/workers/THawkeswood.htm
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki za ciekawy post.
Orish pisze: Jakiś czas temu poczytałem sobie o panu Trevorze Johnie Hawkeswood, którego wizerunek jest chyba znany większości osób korzystających z RG, a przy tym zajmujących się entomologią (i nie tylko!). Jest on redaktorem naczelnym Calodema.
Już szybki ogląd jego profilu może wskazywać, że coś "tu jest nie hallo".
Spójrzmy na afiliację: Hawkeswood Biological Institute.
Także mamy już prywatny instytut, w którym pan Hawkeswood mianował się (a jakże!) Dyrektorem ds. Naukowych.
Przyznam, że nie słyszałem o tym Panu. Prywatne instytuty na zachodzie to norma, więc stanowisko nie powinno dziwić. Każdy fundator i założyciel swojej placówki jest szefem i niemalże „Bogiem” dla wszystkich pracowników. Nie widzę w tym akurat nic dziwnego.
Orish pisze:Na liście najczęściej dobieranych współautorów widnieje pan Dewanand Makhan. Czy to nie ten (najwyraźniej były) pracownik techniczny, w którymś z Holenderskich instytutów, który zasłynął z finezyjnego obdarowywania inwektywami przeciwników swojej baśniowej twórczości?
O, tego Pana znamy, było o nim na Forum
https://entomo.pl/forum/search.php?keyw ... mit=Szukaj

To się Panowie dobrali.
Na ten temat, z mojej strony na koniec postu, wskażę taki post do lektury: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=198643#p198643

I to chyba już wszystko w temacie THJ – Makhan – Calodema.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: L. Borowiec »

Trochę was zaskoczę. Tak się składa, że znam Trevora J. Hawkeswooda sprzed wielu lat, kiedy był całkiem "normalnym" gościem i napisał kilka fajnych prac na Cassidinae Australii. Dużo korespondowaliśmy i nawet dostałem w prezencie od niego bardzo ładny album z fantastycznymi fotografiami chrząszczy Australii jego autorstwa. W życiu nie przypuszczałem, że facet stopniowo zacznie wariować. Pierwsze ostrzeżenie przyszło od znajomego z Queensland Museum, który wiedział o moich kontaktach z Trevorem. Radził mi zerwać z nim kontakty, bo Trevor chętnie chwalił się znajomościami z różnymi entomologami ze świata, a w swoim kraju miał już przypiętą łatkę nieco pomylonego na umyśle. Trevor był (?jest) bogatym i niezależnym człowiekiem. Kiedy zakładał Calodemę bardzo chciał żebym opublikował tam parę prac, ale ostrzeżony zignorowałem na szczęście tę prośbę.

Takim prywatnym entomologiem bogaczem był też Amerykanin Thomas Casey, który też cierpiał na megalomanię. Z wykształcenia inżynier, opisał ponad 9200 nowych taksonów na podstawie zupełnie ulotnych cech. Był głęboko religijny i nie uznawał ewolucji. Skonstruował jeden z najlepszych na owe czasy stereomikroskopów i twierdził, że dzięki temu widzi więcej cech niż inni badacze. Dziś słynie głównie z tego, że ma najwyższy procent zsynonimizowanych taksonów w stosunku do opisanych.

W Munis... redaktorem naczelnym jest Prof. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN, który opisuje chrząszcze z różnych grup i specjalizuje się w wyszukiwaniu homonimów i tworzeniu nowych nazw. Nie sprawdza przy tym historii nazw i większość tych jego "nowych" taksonów automatycznie staje się synonimami. Niedługo zbliży się procentowo do rekordu T. Caseya.

Takich cwaniaków, szaleńców czy dziwaków było w historii entomologii wielu. Tym bardziej się dziwię, że rzekomo "dobrzy" autorzy publikują prace w Munis...

W mrówkach też ostatnio rodzi nam się taki megaloman. Osoba bardzo zasłużona dla europejskiej myrmekologii, ostatnio jednak coś jej odbija i uważa, że osiągnął chyba taki poziom oświecenia, że nie musi się poddawać procedurom recenzji i krytyce. Publikuje duże rewizje w lokalnym czasopiśmie swojego instytutu. W liście dołączonym do odbitki ostatniej pracy napisał (trochę wolne tłumaczenie): Ten rodzaj z pewnością nie jest do rozgryzienia przez wielu z was (jeżeli w ogóle kogokolwiek oprócz mnie), ale polecam przeczytać przynajmniej streszczenie i wstęp (dopiszę złośliwie, że tam znajdują się jego boskie przemyślenia na temat przyszłości taksonomii mrówek).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

L. Borowiec pisze: W liście dołączonym do odbitki ostatniej pracy napisał (trochę wolne tłumaczenie): Ten rodzaj z pewnością nie jest do rozgryzienia przez wielu z was (jeżeli w ogóle kogokolwiek oprócz mnie), ale polecam przeczytać przynajmniej streszczenie i wstęp (dopiszę złośliwie, że tam znajdują się jego boskie przemyślenia na temat przyszłości taksonomii mrówek).
Takie rzeczy się zdarzają, że ktoś przedstawia rewizję i póki co jest jedyną osobą, ktora ją zna. Ideą powinno być takie przedstawienie problemu, aby dało się go sprawdzić (falsyfikacja hipotezy) i aby ta rewizja przyczyniła się do podniesienia poziomu znajomosci grupy a nie odwrotnie. Tu jednak już samo podejście autora, który daje wyraźnie znać o sobie, że "jest zachywycony sam sobą" daje do myslenia. PIC tak pisał opisy, aby nie mozna było dojść, o co chodziło autorowi. Spytany, dlaczego te opisy są tak enigmatyczne odparł, że opisy są wystarczające a dokładniej nie trzeba, aby.... nikt inny prócz niego nie był w stanie poruszać się w tej grupie. I rzeczywiscie w wielu grupach nie dało się poruszać w mnogości taksonów, form i aberracji PICa. Do tej pory pracuje sięz typami nie z opisami PICa. Przykładem jest to Aegomorphus obscurior, gdzie bez typu nie dałoby rady zorientować się, o jaki takson chodzi.

Przy okazji, skoro już wywołalem gatunek, pokażę jak wyglądał opis. Opis oryginalny A.obscurior Pic 1904 nie został umieszczony w pracy rewizyjnej (Hilszczański 2008), a w sumie szkoda:

Opis oryginalny (Pic 1904)
Acanthoderes clavipes Schr. v. obscurior. Un seul exemplaire ayant une coloration générale très loncée et orné de quelques macules grises avec d'autres plus petites et peu
distinctes faites de poils fauves.

"Pojedynczy okaz o bardzo lśniącym ogólnym zabarwieniu i ozdobiony kilkoma szarymi plamkami z innymi mniejszymi i niezbyt wyraźnymi włosami".

Prawda, że opis nic nie daje? Okaz jest błyszczący (czyli wytarty do zera) i jeden. Cudownie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kalisiak »

Właśnie dostałem publikację:
Trevor J. Hawkeswood, Buppha Sommung & Aranya Sommung 2020 First record of the dung beetle, Onitis siva Gillett, 1911 (Insecta: Coleoptera:
Scarabaeidae: Scarabaeinae) from Sisaket Province, Thailand. - Calodema, 805: 1-3 (2020): 1-3
Zaraz potem Denis Keith i Olivier Montreuil zwrócili publicznie uwagę, że na zdjęciu z publikacji, które rzekomo przedstawia tytułowy gatunek Onitis siva w rzeczywistości sfotografowany jest Onthophagus tricornis. Porażka ... Onitisy są nie do pomylenia ...
Pomylone zdjęcia? Zmanipulowany pdf? :mysl: ....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe podgatunki Oberea erythrocephala w Munis..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Właśnie dostałem publikację:
Trevor J. Hawkeswood, Buppha Sommung & Aranya Sommung 2020 First record of the dung beetle, Onitis siva Gillett, 1911 (Insecta: Coleoptera:
Scarabaeidae: Scarabaeinae) from Sisaket Province, Thailand. - Calodema, 805: 1-3 (2020): 1-3
..... Porażka ... Onitisy są nie do pomylenia ...
Pomylone zdjęcia? Zmanipulowany pdf?  :mysl: ....
Praca jest dostępna tutaj:
https://www.researchgate.net/publicatio ... gures?lo=1

Zdjęcie w niej wygląda tak: Tak wygląda Onitis siva:
http://virtualcollections.naturalscienc ... .jpeg/view
Orish pisze:Spójrzmy na afiliację: Hawkeswood Biological Institute.
Także mamy już prywatny instytut, w którym pan Hawkeswood mianował się (a jakże!) Dyrektorem ds. Naukowych.
Ano wlaśnie, zagadka została rozwiązana. Takie pomyłki zdarzają się gdy robi się to w taki sposób i z takich pobudek. Nawet nie wiem, czy to nazwać pomylka. Autorzy się wcale nie pomylili. Oni tak chcieli napisać, napisali i mają pracę. Skuteczność zadania - 100%. A że zdjęcie przedstawia inny gatunek? Kogo to obchodzi? :-) Najwyżej bedzie wieksza cytowalność.

Absurdy stają się codziennością. Slowo "debata" od wczoraj oznacza prowadzenie monologu. Hmm, mialo nie być tu o polityce - ja tylko o piszę o absurdach 2020 roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „NOWE gatunki”