Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

77 Ptinidae: Priobium
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=109&t=19563
Strona 1 z 1

Autor:  Pawel Jaloszynski [ niedziela, 31 lipca 2011, 14:03 ]
Tytuł:  77 Ptinidae: Priobium

Larwy polskich kołatków są tak jednolite morfologicznie, że w zupełności wystarczy prezentacja jednego gatunku, żeby zapoznać się z typowym wyglądem tych zwierzaków.

Larwy Ptinidae można pomylić z Bostrichidae, a nawet z małymi pędrakami Scarabaeoidea; w mniejszym stopniu z Anthribidae i Curculionidae. Od Bostrichidae i Scarabaeoidea różnią się m.in. bardzo krótkimi (ledwo zauważalnymi) czułkami, składającymi się zwykle z pojedynczego segmentu (u Bostrichidae czułki są trójczłonowe; u Scarabaeoidea 3-4-członowe). Larwy Curculionoidea żyjące u nas w tych samych substratach, co Ptinidae są beznogie (ryjkowce i część kobielatek)  lub mają nogi silnie zredukowane, 1-2-członowe (pozostałe kobielatki). W obrębie rodziny ważne może być odróżnienie larw Anobiinae od Ptiniinae (czyli grup dawniej traktowanych jako odrębne rodziny) - jest to stosunkowo trudne i wymaga znalezienia pierwszej przetchlinki tułowiowej: jeśli znajduje się ona w tylnej części przedtułowia lub pomiędzy przed- a śródtułowiem, to mamy do czynienia z Anobiinae; u Ptiniinae ta przetchlinka jest w przedniej części przedtułowia. Ptiniinae nie mają też grzbietowych asperytów (drobnych ziarenek, zwykle ciemniejszych od otaczającej kutikuli), charakterystycznych dla większości Anobiinae.

Larwy kołatków pozyskuje się z substratów, w jakich bytują: martwe lub obumierające drewno (w tym meble, ramy obrazów itp.), szyszki, huby, purchawki, rozmaite suche produkty spożywcze. Łatwo się je hoduje i w ten sposób można pozyskać wiele ciekawych gatunków, których imagines są trudne do znalezienia w terenie.

Na zdjęciu larwa Priobium carpini, znaleziona razem z kilkoma innymi (z których kilka tygodni później uzyskałem chrząszcze) w sęku obumierającej olchy.

Załączniki:
Ptinidae_Priobium carpini.jpg
Ptinidae_Priobium carpini.jpg [ 104.12 KiB | Przeglądane 2584 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/