Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

50 Leiodidae: Anemadus
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=109&t=11769
Strona 1 z 1

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 26 października 2009, 22:53 ]
Tytuł:  50 Leiodidae: Anemadus

Odcinek pięćdziesiąty trzeba uczcić pokazując larwę, którą bardzo niewiele osób na świecie miało okazję oglądać. Generalnie larwy Cholevinae są poznane dość słabo, więc warto je zbierać, jeśli tylko wpadają w ręce. Gatunek na zdjęciu to Anemadus strigosus, którego larwy miałem okazję odłowić na wiosnę w dziupli brzozy zamieszkałej przez mrówki z rodzaju Lasius; przesianie próchna z tego drzewa kilka tygodni później pozwoliło uzyskać masowe ilości imagines, w większości jeszcze teneralnych. Larwy drobne, jasno pigmentowane; pojęcia nie mam, czym się żywią w koloniach mrówek, z którymi ten rzadki u nas myrmekofil jest związany.

Załączniki:
Leiodidae_Anemadus strigosus.jpg
Leiodidae_Anemadus strigosus.jpg [ 126.48 KiB | Przeglądane 3333 razy ]

Autor:  Chiffchaff [ sobota, 21 listopada 2009, 19:06 ]
Tytuł: 

Pawle,
a czy masz zdjęcia larw Nemadus colonoides? Gatunek ten (det. M. A. Mazur alias Curculio) jest dość stałym (więcej niż 50% frekwencja) mieszkańcem gniazd sikor gniazdujących w dziuplach (tu trzeba zastrzec, że ornitolodzy trochę inaczej definiują dziuple niż entomolodzy). Kojarzę takie larwy jak te na Twoim zdjęciu w materiale, szkoda że takie drobniejsze uchodziły mej uwadze (skupiałem się na czymś innym przy preparacji gniazd).

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 23 listopada 2009, 22:55 ]
Tytuł: 

Nigdy nie widziałem larw Nemadus, musiałbyś skontaktować się z Olą Kilian we Wrocławiu, pewnie byłaby zainteresowana takim materiałem.

Paweł

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/