Scardia boletella

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Scardia boletella

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wydzielone z postu https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.p ... 49#p295749

No cóż, życzę Ci udanej hodowli. Nie zrażaj się, jeśli Ci się nie uda. Jest wiele gatunków, których nie da się tak po prostu hodować. Dam przykład: Scardia boletella – mól, którego larwy żyją w martwym drewnie brzóz , zarówno stojącym jak i lężącym. Gatunek jest bardzo rzadki, można śmiało powiedzieć, że ekstremalnie rzadki. Spotykałem ten gatunek w tym roku i w zeszłym roku kilkukrotnie w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jest w wielu miejscach. Pobrałem kilka razy materiał, widywałem larwy i poczwarki. Miałem kilka poczwarek (!), właściwie było prawie pewne, że uzyskam imago. Była wilgotność, warunki wydawałoby się odpowiednie a mimo wszystko nie udało się. Czy się zniechęciłem? Nie, a wręcz przeciwnie. Jest jakiś problem i trzeba go będzie rozwiązać poprzez poznanie procesów których nie dostrzegłem, poprzez poznanie warunków, o których najwidoczniej nie mam pojęcia (i zapewne nie ma nikt, bo gatunek jak mi się zdaje jeszcze w Polsce nie był uzyskiwany drogą hodowli). Gdyby ktoś był zainteresowany biologią tego gatunku zapraszam na priva. Podzielę się uwagami. To taka dygresja.
Załączniki
Scardia boletella - BbPN 7.07.2022.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.54 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poszukiwania Stigmella lediella.

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:Dam przykład: Scardia boletella – mól, którego larwy żyją w martwym  drewnie brzóz , zarówno stojącym jak i lężącym. Gatunek jest bardzo rzadki, można śmiało powiedzieć, że ekstremalnie rzadki. Spotykałem ten gatunek w tym roku i w zeszłym roku kilkukrotnie w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jest w wielu miejscach.  Pobrałem kilka razy materiał, widywałem larwy i poczwarki. Miałem kilka poczwarek (!), właściwie było prawie pewne, że uzyskam imago. Była wilgotność, warunki wydawałoby się odpowiednie a mimo wszystko nie udało się. Czy się zniechęciłem? Nie, a wręcz przeciwnie. Jest jakiś problem i trzeba go będzie rozwiązać poprzez poznanie procesów których nie dostrzegłem, poprzez poznanie warunków, o których najwidoczniej nie mam pojęcia (i zapewne nie ma nikt, bo gatunek jak mi się zdaje jeszcze w Polsce nie był uzyskiwany drogą hodowli). Gdyby ktoś był zainteresowany biologią tego gatunku zapraszam na priva. Podzielę się uwagami. To taka dygresja.

„Badania w toku” -  tak trzymać.
Czy aż tak rzadki? Występuje lokalnie we wschodniej Polsce. U siebie mam go w co najmniej kilkunastu kwadratach UTM (dane po publikacji). Wyhodowałem kilkadziesiąt okazów.
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.p ... +boletella
https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/ ... -STATELESS
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwania Stigmella lediella.

Post autor: Maciej Sosnowski »

W temacie Scardia boletella, to na wschodzie „bardzo rzadkim” bym go nie nazwał. Nie jest pospolity, ale w skrajności nie ma co popadać, bardzo rzadka to jest Heinemannia laspeyrella. Gatunek wspomnianego mola akurat w ostatnich latach był np. regularnie odławiany w sąsiedztwie instytutu badawczego w Sękocinie (Jaworski T.). Na zachodzie jest trochę gorzej, ale widziałem je w sporej ilości w zbiorze Mariusza Mleczaka (z tego co pamiętam to pochodziły z okolic Jordanowa, a więc już prawie Niemcy). Myślę, że większym „problemem” przy tym gatunku jest ograniczona eksploracja siedlisk, jak zresztą przy całej masie innych gatunków. Ogólnie jestem zdania, że wiele gatunków uważanych za nieczęste jest naprawdę szeroko rozsiedlonych, ale przecież każdy wie, jaki mamy ogólny stan poznania terenu w Polsce - taki, na jaki pozwala ilość osób zajmujących się Microlepidoptera.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukiwania Stigmella lediella.

Post autor: Jacek Kurzawa »

W temacie Scardia boletella - nie znałem tego wątku ani tej pracy. Stare dane literaturowe plus PCKZ. Ponadto gatunek ten został wytypowany jako jeden z najcenniejszych elementów Biebrzańskiego Parku Narodowego i to była też silna sugestia. Jest liczniejszy niż podaje stara literatura, to cieszy.
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Poszukiwania Stigmella lediella.

Post autor: Tomasz Jaworski »

Muszę sprostować wypowiedź Macieja Sosnowskiego na temat rozmieszczenia S. boletella:
Gatunek wspomnianego mola akurat w ostatnich latach był np. regularnie odławiany w sąsiedztwie instytutu badawczego w Sękocinie (Jaworski T.).
Ten gatunek nie był wykazywany z tej części Polski (w Sękocinie znajdują się jedynie okazy łowione przeze mnie w P. Białowieskiej i w Biebrzańskim PN). Dokładniejszy obraz rozmieszczenia S. boletella znajduje się w pracy Bury J., et al. 2014. Notes of the occurrence in Poland of the rare tineid moth Scardia boletella (Fabricius, 1794) (Lepidoptera: Tineidae). Fragmenta Faunistica 57(2):131-139
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwania Stigmella lediella.

Post autor: Maciej Sosnowski »

Tomasz Jaworski pisze:Muszę sprostować wypowiedź Macieja Sosnowskiego na temat rozmieszczenia S. boletella:
Gatunek wspomnianego mola akurat w ostatnich latach był np. regularnie odławiany w sąsiedztwie instytutu badawczego w Sękocinie (Jaworski T.).
Ten gatunek nie był wykazywany z tej części Polski (w Sękocinie znajdują się jedynie okazy łowione przeze mnie w P. Białowieskiej i w Biebrzańskim PN). Dokładniejszy obraz rozmieszczenia S. boletella znajduje się w pracy Bury J., et al. 2014. Notes of the occurrence in Poland of the rare tineid moth Scardia boletella (Fabricius, 1794) (Lepidoptera: Tineidae). Fragmenta Faunistica 57(2):131-139
Dobrze, że się to wyjaśniło. Myślałem, że tam też były łowione. Tym niemniej pozostają okazy Mariusza Mleczaka, które na mapie Polski prezentują się co najmniej osobliwie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”