Cteniopus sulphureus na hortensji

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
alinab
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2014, 14:14
Gender: women
UTM: EB69

Cteniopus sulphureus na hortensji

Post autor: alinab »

Grzebyczak żółtawy (Cteniopus sulphureus) EB69
Wcześniej często widywałam grzebyczaki, ale zwykle pojedyncze osobniki, raczej na ziemi i w trawie lub w locie. Ale w dwie ostatnie soboty (01.07 i 08.07.2017 r., między godziną 11 a 13) przy słonecznej pogodzie były ich całe masy, ok. 80–100 osobników w jednym miejscu, na kwitnącej białej hortensji (osiedlowa rabatka przy blokach). Z pozoru bezładnie miotały się w różne strony, co chwila podlatując. Pomyślałam, że to jakiś element zalotów, ale zauważyłam tylko jedną kopulującą parę. Ani na chwilę nie przystawały, więc raczej nie chodziło o pokarm. Obok kwitła różowa, dużo niższa, hortensja i juka, ale żaden grzebyczak na nich nie siadał. W późniejszych godzinach liczba chrząszczy się zmniejszała, a przy pochmurnej pogodzie wcale nie było ich widać na kwiatach. Zastanawiam się, co mogło je tak przyciągać do tej hortensji – tylko kształt i kolor kwiatostanów?

Alina
Załączniki
Cteniopus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.82 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”