Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Tenebrio opacus Duftschmid, 1812  - nowe stanowisko koło Szczecina
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=106&t=31571
Strona 1 z 1

Autor:  Rafał SZCZECIN [ wtorek, 7 lipca 2015, 09:25 ]
Tytuł:  Tenebrio opacus Duftschmid, 1812  - nowe stanowisko koło Szczecina

Wczorajsza obserwacja: 3 osobniki bardzo ciekawego chrząszcza z rodziny Tenebrionidae:  Tenebrio opacus Duftschmid, 1812 we wsi Kościno koło Szczecina, VV51.

To wyspowo spotykany gatunek, związany ze starymi dziuplastymi drzewami np. dębami, kasztanowcami, gdzie jest duży próchna, korytarzy larw różnych np. Cerambycidae, sporo mączki i trocinek powstałych w wyniku żerowania tych larw.

Podawany w KFP z 3 krain ale to z pewnością nie są pełne dane.

Kilka tygodni temu w ciągu dnia znalazłem przedplecze i dwie pokrywy skrzydłowe tego Tenebrio u podnóża wiekowego dziuplastego dębu, w grupie 4 starych kilkusetletnich dębów. Zachęcony przez kilku kolegów z entomo.pl, którzy mieli przyjemność obserwowania tego czarnucha w nocy na starych dębach, wczoraj pojechałem do Kościna na poszukiwania imaginesów.

Około godz. 22.30 po zmroku, świecąc latarką ze smartfona, spotkałem 3 osobniki, począwszy od podstawy pnia dębu aż po wysokość około 2 metrów. To owady o zmierzchowo-nocnym trybie życia, unikają światła i oświecone latarką - spiesznie chowają się pod odstającą korę, do środka dziupli czy chodników larwalnych innych chrząszczy.
Za dnia nawet w Rogalinie gdzie baza odpowiednich drzew jest szeroka - niełatwo jest go spotkać, chyba że się poszpera wewnątrz dziupli czy pozagląda pod płaty kory.

Zachęcam do poszukiwania tego pięknego jak dla mnie chrząszcza.
Załączam zdjęcia dębu jako przykładowego miejsca jego występowania.

W najbliższych dniach postaram się ukazać fotki porównawcze 3 naszych krajowych chrząszczy z rodzaju Tenebrio Linnaeus, 1758 oraz pokrewnego Neatus picipes (Herbst, 1787 ) wraz z szybkim sposobem ich odróżniania, ponieważ dość często na forum podawane są fotki z prośbą o oznaczenie.

Załączniki:
Komentarz: dziuplasty dąb - przykład odpowiedniego habitatu dla tenebrio opacus Duft.
dziuplasty dąb.JPG
dziuplasty dąb.JPG [ 86.4 KiB | Przeglądane 3388 razy ]

Autor:  Rafał Celadyn [ wtorek, 7 lipca 2015, 10:43 ]
Tytuł:  Re: Tenebrio opacus Duftschmid, 1812  - nowe stanowisko koło Szczecina

...moze i wyspowy i jest w kilku innych krainach ,ale nawet z KFP wynika ze preferuje zachodnią część Polski...u siebie nieraz i nie dwa łaziłem wieczorami po próchnowiskach i echo...ale szukać trzeba  ;-) .
:papa:
Rafał

Autor:  Rafał SZCZECIN [ wtorek, 7 lipca 2015, 11:14 ]
Tytuł:  Re: Tenebrio opacus Duftschmid, 1812  - nowe stanowisko koło Szczecina

Dopiero rozpoczynam zbieranie danych o nim, ale z pewnością jest to szerzej występujący gatunek, tym bardziej że podawane są także wschodnie stanowiska: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... us/default

A i kolega Ścinek pisał ostatnio na forum, że do światła przyleciał mu T.opacus - nie podał wprawdzie lokalizacji więc zakładam że w Katowicach jak wynika z danych pod avatarem.

Szukaj na dębach gdzie odpada płatami kora, gdzie są przyziemne dziuple z próchnicą - tak jak w Rogalinie. Szukaj w grupach drzew, parkach, alejach, no i chyba raczej po zmroku z latarką...

Autor:  Rafał Celadyn [ wtorek, 7 lipca 2015, 12:51 ]
Tytuł:  Re: Tenebrio opacus Duftschmid, 1812  - nowe stanowisko koło Szczecina

Rafał SZCZECIN napisał(a):
A i kolega Ścinek pisał ostatnio na forum, że do światła przyleciał mu T.opacus - nie podał wprawdzie lokalizacji więc zakładam że w Katowicach jak wynika z danych pod avatarem.

...jak zobaczę okaz to uwierzę  ;-) ,do światła w róznych miejscówkach zawsze odławiałem molitora,a przy oznaczaniu "na oko" jak ktoś nie ma opatrzenia ,to łatwo o pomyłkę...nie wspominając o tym, że w pokroju molitory są dosyć zmienne...ale moja wiara nie ma tu nic do rzeczy  :mrgreen:.Szukam-jak do tej pory nie znalazłem.
:papa:
Rafał

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/