Corticeus pini

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Corticeus pini

Post autor: Chiffchaff »

Czy to ten gatunek?
Jak go znalazłem (za korą sosny) spojrzałem na niego i główkuję "jaki fajny Monotomidae". Tyle, że jak go wziąłem pod lupkę to widzę, że czułki jakies takie nie z tej rodziny. No i bo próbach doszedłem do tego gatunku. W zasadzie z pokroju zostaje tylko C. pini i C. longulus, ale z klucza bardziej mi pasuje ten pierwszy. Za podpowiedzi z góry dziękuję. Tak czy siak, fajny rodzaj.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (102.42 KiB) Przejrzano 2450 razy
2.jpg
2.jpg (104.78 KiB) Przejrzano 2450 razy
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Corticeus pini

Post autor: Chiffchaff »

Dziś z króciutkiego spaceru z pasiakiem, wróciłem z kolejnymi okazami Corticeusa z tego samego drzewa. Jeden jest wyraźnie (ok. 1mm) większy i bardziej krępy. Przedplecze tak szerokie jak i długie. Może C. fraxini?
Załączniki
Corticeus_cf_fraxini.jpg
Corticeus_cf_fraxini.jpg (113.42 KiB) Przejrzano 2343 razy
Corticeus_cf_fraxini1.jpg
Corticeus_cf_fraxini1.jpg (113.8 KiB) Przejrzano 2343 razy
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Corticeus pini

Post autor: mwkozlowski »

Chiffchaff pisze:Dziś z króciutkiego spaceru z pasiakiem
w więc i za murami penitencjarnymi można coś ciekawego znaleźć!
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Corticeus pini

Post autor: Chiffchaff »

Zdecydowanie tak, a przy pasiaku leśniczy tak łatwo i blisko nie podejdzie. :)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Corticeus pini

Post autor: Chiffchaff »

Coś tu nie gra, z klucza Stebnickiej wychodzi, że każdy gatunek Corticeusów z grupy jednokolorowych jest rzadko spotykany w Polsce, a niektóre nawet bardzo rzadko. Podczas gdy ja je regularnie trafiam za korą martwych, osłabionych sosen w odziomkowej części. I to zaraz obok mego domu, nie wysilając się z każdego spacerku mógłbym ich nazbierać kilkanaście sztuk.
Załączniki
Corticeus1.jpg
Corticeus1.jpg (92.93 KiB) Przejrzano 2154 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Corticeus pini

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Używając klucza Stebnickiej większość okazów pospolitego C. longulus można łatwo oznaczyć jako bardzo rzadki C. pini. Nigdy tego ostatniego sam nie łapałem i dopiero jak dostałem do porównania prawdziwego C. pini to zacząłem widzieć różnice. Cała ta grupa nie jest trudna (chociaż rodzaj w skali świata to prawdziwa wścieklizna), o ile ma się dobry materiał porównawczy. Ze zdjęć nie podejmę się zgadywać, co to jest.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”