Listopadowy Alphitobius diaperinus z dziupli

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Listopadowy Alphitobius diaperinus z dziupli

Post autor: Przemek K »

Witam.
W dniu 15.11.2010r. podczas przeglądania na zrębie zawartości pewnej dziuplastej sosny, natrafiłem na całkiem liczną rodzinkę Alphitobiusów :wink:
Choć Alphitobius diaperinus jest gatunkiem synantropijnym to ostatnio chyba polubił leśne ostępy i pojawia się coraz liczniej.
Ciekaw jestem czy Alphitobius laevigatus równie dobrze radzi sobie w naszym kraju i czy wykazywany jest z nowych stanowisk :?:

Pzdr.
Przemek
Załączniki
Alphitobius diaperinus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.79 KiB)
Alphitobius diaperinus 1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.35 KiB)
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Listopadowy Alphitobius diaperinus z dziupli

Post autor: Tomek Klejdysz »

A. laevigatus to u nas rzadkość. Nie jestem do końca pewien czy jeszcze gdzieś da się go odnaleźć. Większość danych z naszego kraju pochodzi sprzed prawie 100 lat. Osobiście widziałem jeden okaz tego gatunku znajdujący się w zbiorach ISEZ PAN w Krakowie.

W ikonografii Borowca pod nazwą A. laevigatus kryje się tak naprawdę zdjęcie A. diaperinus.
A tak wygląda bohater postu:
Załączniki
Alphitobius laevigatus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.09 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Listopadowy Alphitobius diaperinus z dziupli

Post autor: Chiffchaff »

No w końcu coś o dziuplach! A. diaperinus odłowiłem w co najmniej dwu dziuplach ptaków (kraski i jakaś w jabłoni), z dala od terenów zabudowanych, poza tym wyciągnąłem go także zimującego zza kory starej wierzby prawie na 10 metrach też poza obszarem zabudowanym, wśród pól uprawnych i łąk. Miłosz, które je oznaczał też się mocno zaciekawił tymi stwierdzeniami, bo to ponoć synantropijny gatunek.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Listopadowy Alphitobius diaperinus z dziupli

Post autor: Przemek K »

Witam.
Tomek Klejdysz, Chiffchaff dzięki za info :)

Pozdrawiam serdecznie
Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”