Osphya bipunctata

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Osphya bipunctata

Post autor: Krzysztof Staroń »

Ciekaw jestem występowania w obecnych czasach Osphya bipunctata. W internecie natrafiłem tylko na artykuł M.Przewoźnego z 2006 r. Ja spotkałem ją w 1996,1998 i 2009 roku w 3 kwadratach UTM w okolicach Kielc. A jak jest z występowaniem tego chrząszcza w innych regionach kraju?
Załączniki
29.V.1998 Kielce DB73.jpg
29.V.1998 Kielce DB73.jpg (99.2 KiB) Przejrzano 4739 razy
07.V.1996 Zagrody DB63.jpg
07.V.1996 Zagrody DB63.jpg (102.62 KiB) Przejrzano 4740 razy
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Krzysztof Staroń »

Tak przy okazji to oglądając O.bipunctata w atlasie prof.Borowca zauważyłem, że tam samiec ma silnie zgrubiałe uda tylnych nóg, oraz duże ostrogi na końcu goleni, aż się zastanawiam czy to ten sam gatunek .
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Krzysztof Staroń pisze: samiec ma silnie zgrubiałe uda tylnych nóg,oraz duże ostrogi na końcu goleni,aż się zastanawiam czy to ten sam gatunek .
Samce mogą mieć uda zgrubiałe lub praktycznie takie same, jak samica. U nas nie ma szans na inne gatunki tego rodzaju; zasięg O. aeneipennis (o niebieskawych lub zielonkawych, metalicznie błyszczących pokrywach) zahacza o Austrię i to jest najbliższy Polsce krewniak O. bipunctata.

Każde stanowisko O. bipunctata jest ciekawe i warte opublikowania, nawet z krain, z których ten gatunek już jest znany. Sam jakoś nie mogę trafić, chociaż występuje diabeł właściwie w samym Poznaniu...

Paweł
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Piękny owad - wykazany (wg. ColPol) z ok. Przemyśla przez Trelle, ale to dawne dzieje...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wiosna już niedługo, więc szykować parasole lub czerpaki i na głogi :mrgreen: A i wiele innych fajnych gatunków przy okazji może się odnaleźć :wink:
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Osphya bipunctata łapie sie w masowych ilościach w koronach drzew drzewostanów debowych na terenie Nadlesnictwa Krotoszyn. Najlepiej do tego celu zastosowac żółte miski. Udało mi się także złowić imagines (na upatrzonego) na pniu dębu w w/w miejscu wczesną wiosną. Zaś co do publikacji, jak wspomina Paweł, to odczekam jeszcze jeden sezon, może trafi sie w innych miejscach w kraju i wtedy zbiore do siebie wszystkie te informacje.
Pozdrawiam w Nowym roku!! Radek :grin:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Można prosić o więcej informacji na temat metody połowu
w koronach drzew drzewostanów dębowych
i czasie jej zastosowania?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Najłatwiej zapewne łapać na kwiatach, na kótrych wiosną żeruje. Pewnie tochę łatwiej na kwitnących głogach niż kwitnących dębach, ale pułapka to pułapka, łapie sama.
Załączniki
KFP.jpg
KFP.jpg (148.69 KiB) Przejrzano 4744 razy
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Radek P. pisze:na terenie Nadlesnictwa Krotoszyn.
O! Na płycie krotoszyńskiej, gdzie solidne dęby po niezłych cenach idą.To tak na marginesie :wink: .Wracając do tematu, są to znane mi rejony, więc może mógłbyś zdradzić jakąś pobliską miejscowość, gdzie odbywały się połowy :?: Chętnie zobaczyłbym ten gatunek w naturze.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Chętnie zobaczyłbym ten gatunek w naturze.
Ja bym chętnie zobaczył parkę w moim zbiorze ;-). Jakby ktoś miał nadmiar i chciał dostać coś ładnego w zamian to proszę o kontakt.

Paweł
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Pawel Jaloszynski pisze:Ja bym chętnie zobaczył parkę w moim zbiorze ;-) . Jakby ktoś miał nadmiar i chciał dostać coś ładnego w zamian to proszę o kontakt.

Paweł
Jakbym miał to chętnie bym podesłał,a jeśli uda mi się złapać to dam znać :wink:. No chyba, że zdobędziesz go wcześniej, na drodze wymiany lub innej.

Dla zainteresowanych siedliskiem załączam stronę o dębach krotoszyńskich:

http://dabrowy.zsp2.krotoszyn.net/nggal ... gallery-7/

oraz Natura 2000:
"Dęby Krotoszyńskie" (pdf):
http://www.oos.pl/pliki/File/natura_200 ... ynskie.pdf
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

W Polsce nie łapałem, ale wiem że jest w Lasach Spalskich. A skoro tak, to w południowej Polsce w okolicach dobrych lasów powinien być do odnalezienia w wielu miejscach ( włączając w to Mazowsze i Wielkopolskę). Ale trzeba się ruszyć w czasie kwitnienia głogów ;)
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Jarosław Bury pisze:Można prosić o więcej informacji na temat metody połowu
w koronach drzew drzewostanów dębowych
i czasie jej zastosowania?
Jarku, jak wspominałem wyżej, metodą połowu były żółte miski (pułapki Moericke'go) z pewnymi modyfikacjami (ale ich na razie nie zdradzam, bo to dopiero jest testowane). Zawiszone były w koronach drzew na wysokości 20-25 metrów i jak napisal Jacek Kalisiak, to pułapka wabiąc je, sama łowi;) Pulapki zawieszone były przez cały sezon, ale ten gatunek łapał się w maju-czerwcu, potem już go niestety nie było. Natomiast co do miejsca to też nie chciałbym dokładnie zdradzać go na forum, gdyż mam zamiar kontynuować badania i z wiadomych powodów, taka informacja mogła by być dla mnie szkodliwa. Myślę, że ogólnie to jest szansa na złapanie tego gatunku w większości tych drzewostanów, bo sa one do siebie podobne.
Radek
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dzięki za te informacje - dąbrów w mojej okolicy jest sporo...
Awatar użytkownika
Andres
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2004, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andres »

Będąc na majówce natknąłem się na ten gatunek, a konkretnie na samca żerującego na kwiatach czeremchy. Mam także samicę z zeszłego roku z tego samego miejsca w okolicach Przysuchy.
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Krzysztof Staroń »

Pod koniec kwietnia tego roku również na czeremsze trafiłem na parkę O. bipunctata. Obecnie czeremchy już przekwitły(przynajmniej u mnie),więc tak jak Jacek napisał kwitnące głogi i dęby są chyba najlepszymi miejscami na,których obecnie można by ją spotkać.
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Osphya bipunctata

Post autor: vogel »

Nie mam klucza do tej rodziny i mogę porównywać jedynie ze zdjęciami, ale wydaje mi się, że to jest to!
Proszę o weryfikację. Znaleziony 12.05.2010 r.; Zakrzewska Osada (kujawsko-pomorskie); XV61; na kwiatach baldaszkowatych.
Załączniki
12.05.2010; Zakrzewska Os.; XV61
12.05.2010; Zakrzewska Os.; XV61
Osphya bipunctata.JPG (146.63 KiB) Przejrzano 4684 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Osphya bipunctata

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak - to jest Osphya bipunctata, samica. :-)

W tym roku specjalnie wybrałem się na stanowisko, żeby dołapać (to takie zajęcie Mikołajów w sezonie) i niestety nie zaobserwowałem nawet ani jednaj sztuki. Bylem pod koniec kwitięcia glogow, mogło być już po prostu za późno (22 i 29.5.2010 r.). Tak czy inaczej odnalazłem długa serię w swoim zbiorze (na szczęście długą), więc dla Pawła kilka już jest odłożonych.
Załączniki
W centrum widać kwitnący, stary głóg (Crataegus) w środku wygrzanej dąbrowy.
W centrum widać kwitnący, stary głóg (Crataegus) w środku wygrzanej dąbrowy.
swietlista_dabrowa.jpg (166.43 KiB) Przejrzano 4659 razy
Świetlista dąbrowa to stanowisko wielu bardzo ciekawych i rzadkich gatunków owadów, siedlisko wielu czerwono-księgowych gatunków...
Świetlista dąbrowa to stanowisko wielu bardzo ciekawych i rzadkich gatunków owadów, siedlisko wielu czerwono-księgowych gatunków...
swietlista_dabrowa_Konewka.jpg (177.02 KiB) Przejrzano 4659 razy
W środku w głębi stary, wysoki głóg...
W środku w głębi stary, wysoki głóg...
Konewka_3.jpg (147.53 KiB) Przejrzano 4659 razy
Dęby jakie jeszcze się zostały.....
Dęby jakie jeszcze się zostały.....
Konewka_1.jpg (129.31 KiB) Przejrzano 4659 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Osphya bipunctata

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kurzawa pisze:dla Pawła kilka już jest odłożonych.
Dzięki życzliwości jednego z forumowiczów uzupełniłem już zbiór o ten gatunek.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”