Oedemeridae - Ischnomera sanguinicollis czy Anogcodes ruficollis?

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
capricornus
Posty: 545
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie/Lublin
Podziękowano: 3 times
Kontakt:

Oedemeridae - Ischnomera sanguinicollis czy Anogcodes ruficollis?

Post autor: capricornus »

Witam,
co prawda wrzucałem już do działu "foto oznaczanie", ale tutaj chyba zagląda więcej osób, a gatunek mnie intryguje.
Lipiec, Pieniny - Homole.

J.
Załączniki
oedemeridae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (376.23 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oedemeridae - Ischnomera sanguinicollis czy Anogcodes ruficollis?

Post autor: Bartek Pacuk »

capricornus pisze:co prawda wrzucałem już do działu "foto oznaczanie", ale tutaj chyba zagląda więcej osób, a gatunek mnie intryguje. Lipiec, Pieniny - Homole.
Co do gatunku - ani jeden, ani drugi. Ischnomera ma na pokrywach 4 żeberka, wyraźne na całej długości. Ten osobnik tego nie ma, żeberka są 3 i w stronę wierzchołka pokryw są coraz mniej wyraźne. Więc Anogcodes. Wcześniej pisałem że wygląda na ruficollis, ale jednak nie. Wg klucza Kubisza podstawową cechą różnicującą samice Anogcodes na 2 grupy gatunków jest kolor odwłoka, ale tej cechy tu nie widać. Na podstawie innych cech można wykluczyć część gatunków, oprócz A. ruficollis i A. fulvicollis. Te 2 różnią się kolorem pokryw, który jest czarnoniebieski lub niebieski u A. ruficollis i czarny lub czarnoniebieski u A. fulvicollis. Dobrze to widać na zdjęciach tu:
https://www.zin.ru/animalia/coleoptera/ ... e_2006.pdf
No ale skoro u obu może być ten kolor czarnoniebieski, znaczy że ta cecha idealna nie jest. W kluczu niemieckim (poniżej)
http://coleonet.de/coleo/texte/anogcodes.htm
można jednak wyczytać o różnicach w punktowaniu przedplecza. A. ruficollis ma punktowanie przedplecza delikatne, drobne. A. fulvicollis - grube, rzadkie i nierównomierne. To punktowanie jest widoczne na załączonym zdjęciu, wychodzi zatem, że jest to jednak samica Anogcodes fulvicollis.
capricornus
Posty: 545
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie/Lublin
Podziękowano: 3 times
Kontakt:

Re: Oedemeridae - Ischnomera sanguinicollis czy Anogcodes ruficollis?

Post autor: capricornus »

Dzięki wielkie za poświęcony czas i rozwiązanie zagadki.
W załącznikach ciekawa lektura : )
pozdrawiam,
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”