mam pytanie...

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
elza
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 11 marca 2008, 00:44
Lokalizacja: lublin

mam pytanie...

Post autor: elza »

musze sie dowiedziec,jakie ryjkowcowate podrzucają jaja innym gatunkom,takie owadzie kukułki.a przynajmniej gdzie można znalezc informacje na ten temat.bylabym bardzo wdzieczna za udzielenie mi choc drobnych wskazowek:)
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

A coś takiego wogóle występuje ? A po co miałyby podrzucać ? A one sie nimi opiekują ? O niczym takim nie słyszałem ale zobaczymy co powie curculio lub ktoś inny siedzący w temacie .
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Jest taki gatunek. Jeden z gatunków z rodziny Rhynchitidae, dość rzadki Lasiorhynchites sericeus. Jak każdy szanujący się przedstawiciel tej grupy składa on jaja w zwinięte liście rożnych drzew. Tyle że ten nie robi ich sam ale podrzuca swojej jaja do tutek Attelabus nitens (Attelabidae), żerującego na dębach. Larwa Lasiorhynchitesa zabija larwę Attelabusa i zajmuje jej miejsce.

To jedna z wielu ciekawostek na temat ryjkowców z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest tez kilka gatunków ryjkowców które składają swojej jaja do galas różnych błonkówek i w nich sie rozwijają.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Curculio pisze: składają swojej jaja do galas
Do czego...?
Ciekawostka to sa koprofagiczne ryje, ktore zachowuja sie prawie jak skarabeusze.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Galas ... galasów ... czy jakoś tak wiadomo o co chodzi :)

A o tych koprofagicznych to sa one bardzo słabo zbadane z tego co wiem. To sa np australijskie gatunki z rodzaju Tentegia żyjące w odchodach kangurów i walabii. Nie wiem szczerze mówiąc czy są reprezentanci w innych regionach świata
elza
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 11 marca 2008, 00:44
Lokalizacja: lublin

Post autor: elza »

dzieki wszystkim za pomoc:) szczegolnie tobie curculio, jestes naprawde dobry w te klocki :) pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

:oops: dzięki.... ale musze sie jeszcze dużo uczyć a im więcej się dowiaduję na temat moich ryjków tym mam większą świadomość jak jeszcze mało wiem ;)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”