Lixus sp.

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Lixus sp.

Post autor: alon »

Czy to L. iridis? L. paraplecticus wygląda podobnie, więc mam wątpliwości. Po czym można je odróżnić?
Załączniki
IMG_4057.jpg
IMG_4057.jpg (129.89 KiB) Przejrzano 3282 razy
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Sądząc po zdjęciu, jest to L. iridis. Poniżej podaję cechy obydwu gatunków
Lixus iridis Oliv.: Ciało bardziej krępe, oczy prawie płaskie, wyrostki na końcu pokryw takiej samej długości, jak ostatni sternit odwłoka.
Lixus paraplecticus (L.): ciało węższe, oczy silnie sklepione, wyrostki na końcu pokryw takiej samej długości jak dwa ostatnie sternity odwłoka.
Pozdrawiam :wink:
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Z tego co się orientuję to Lixus paraplecticus (L.) jest chyba bardzo rzadko spotykany a L. iridis to najpospolitszy przedstawiciel rodzaju.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Z tą rzadkością L. paraplecticus to raczej przesada, ale fakt iridis jest wybitnie pospolity.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Rozróżnianie

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A czy można je rozróżnić po okresie występowania? Baldaszki wczesną wiosną chyba jeszcze nie urosły? Chodzi o początek maja tego roku.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Z tego co wiem występują w podobnym czasie a wyrostki u paraplecticus są WYRAŹNIE dłuższe, jednak bez opatrzenia widac to tylko jak sie ma oba gatunki obok siebie. Co do rzadkości paraplecticus to się nie wypowiem gdyż nigdy nie udało mi sie tego znaleźć (Kordianos jakbyś miał sztukę na zbyciu to był bym wdzięczny). Znam go tylko ze zbiorów kolegów i zdjęć. Lixusy w ogóle nieczęsto się łowi więc ze stwierdzeniem, że wybitnie pospolity to bym się raczej nie zgodził choć jest w całej Polsce. jak dla mnie to za przykład gatunku wybitnie pospolitego może uchodzić np. kornik drukarz ;)
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Lixus

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A ze zdjęcia to może by się dało nazwać?

Już wiem jak te fotki dodawać. Muszą być większe niż 25 KB. Ta ma 128 KB.
Załączniki
Lixus?
Lixus?
1957.jpeg (20.64 KiB) Przejrzano 3584 razy
100_7740a1.jpg
100_7740a1.jpg (128.01 KiB) Przejrzano 3277 razy
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Lepsze byłoby zdjęcie z góry. Moim zdaniem końce pokryw krótkie, czyli iridis. Co do tego gatunku to jak reflektujesz na okazy, chętnie pozbieram. W zeszłym roku tak z 20-30 miałem w siatce. Spreparowanych mam chyba z 6. Co do paraplecticus jak uda się zrobic zdjęcie to zamieszczę.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

A tu mamy Lixus paraplecticus. Za to inne gatunki z tego rodzaju to już dla mnie rarytasy. Mam tylko L. myagri.
Załączniki
paraplecticus.JPG
paraplecticus.JPG (149.08 KiB) Przejrzano 3283 razy
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Curculio pisze:Lixusy w ogóle nieczęsto się łowi więc ze stwierdzeniem, że wybitnie pospolity to bym się raczej nie zgodził choć jest w całej Polsce. jak dla mnie to za przykład gatunku wybitnie pospolitego może uchodzić np. kornik drukarz ;)
Faktycznie pojechałem nieco po bandzie z tym wybitnie pospolity. Jakoś w zeszłym roku był w mojej okolicy bardzo liczny, z resztą jak kilka innych gatunków chrząszczy np. Aromia moschata czy Rhagium bifasciatum.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Na paraplecticus pisze sie jak nic, najlepiej od razu na parkę. Z twojego zdjęcia bardzo dobrze widac że są te wyrostki WYRAŻNIE dłuższe ;)

Oprócz iridis mam jeszcze bardanae, cardui i subtilis ale niesety tyklo po jednej sztuce więc nie bardzo mogę sie odwdzięczyć :( chyba że Cie interesują jakieś inne ryje, mam w zbiorze ponad 300 krajowych gatunków :)
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

zdjęcie

Post autor: Andrzej Kurzawa »

No to teraz już nie mam wątpliwości. Dziękuję za to zdjęcie. Myślałem, że to minimalna różnica w tych wyrostkach, a to duża różnica, raczej nie do pomylenia. Tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Jak nałapię więcej to jak najbardziej. Póki co mam tylko jeden okaz. Akurat wpadł mi do czerpaka, ale nie na żadnej z celowych wypraw. Tak z przyzwyczajenia gdzie się wybieram nawet na kilka godzin lubię sobie machnąc czerpaczkiem przy drodze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”