Strona 1 z 1

Dorytomus?

: środa, 23 października 2019, 23:57
autor: alinab
Jakiś Dorytomus? Dużo tych chrząszczyków (3-4 mm) łazi po gałązkach wierzb lub lata w pobliżu. Na pąkach kwiatostanowych widać wygryzione dziurki, czasem po kilka na jednym.
21.10.2019 r., EB69, wierzby krzewiaste nad rowem melioracyjnym

Alina

Re: Dorytomus?

: czwartek, 24 października 2019, 22:03
autor: Marek Wanat
Dokładnie tak. Jakiś Dorytomus. Biorąc pod uwagę zdjęcie i wierzby ograniczyłbym wybór do D. melanophthalmus albo D. rufatus. Potrzebne byłoby zdjęcie z góry, a jeśli z boku, to cały ryjek widoczny, a nie wbity w tkankę. Oba gatunki pospolite, niezwykła jest natomiast pora ich harców, przynajmniej ja nigdy czegoś takiego nie obserwowałem. One powinny grzecznie spać pod korą albo w ściółce i czekać do wiosny, a nie składać jajka! U nas Dorytomusy zaczynają zimową diapauzę w ... lipcu. Czy może wierzby zabrały się do jesiennego kwitnienia? Wąskolistne czy szerokolistne, bo tego na zdjęciu nie widać? Kolejny dowód, jak bardzo nam klimat wariuje.

Re: Dorytomus?

: niedziela, 27 października 2019, 23:18
autor: alinab
Dziękuję za odpowiedź. Od góry mam tylko nieostre zdjęcia, z ryjkami jeszcze gorzej. Ale jeśli w grę wchodzą tylko te dwa gatunki, to pewnie będzie D. melanophthalmus, bo bardziej kolorowy. Termin składania jaj też pasuje do opisu w bazie BioMap. Wierzba (bardzo) wąskolistna, rośliny męskie.

Re: Dorytomus?

: poniedziałek, 28 października 2019, 01:48
autor: Marek Wanat
To zdjecie wystarcza do potwierdzenia, że to D. melanophthalmus. Faktycznie w KFP dr Burakowski opisał biologię tego gatunku i zwyczaj jesiennego składania jaj, podobnie robi zresztą D. rufatus. Niedouczony byłem i na wierzbowe Dorytomusy o tej porze roku wyruszałem zawsze tylko z sitem albo dłutem :bit: Czyli one mogą mieć podobnie "rozstrzeloną" fenologię jak kwieciaki, bo gatunki topolowe jesienią grzecznie śpią i przez większą część roku można je znaleźć pod korą, a osikowe w ściółce.

Re: Dorytomus?

: wtorek, 31 marca 2020, 00:29
autor: alinab
A to już następne pokolenie? 29.03.2020 r., lokalizacja ta sama.