ryjek zimową porą na boczniaku, na buku.

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

ryjek zimową porą na boczniaku, na buku.

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Co to za ryjek? Czy Curculio tu zimą zagląda? Widziałem, zagląda, no to dobrze. Znaleziony na spodzie boczniaka, na buku, w grudniu 2007, centralna Polska.
Załączniki
1
1
100_1676b.JPG (14.12 KiB) Przejrzano 2515 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Jak dla mnie to rodzaj Apion, czyli po polsku pędruś. Rodzina Apionidae. No ale co do gatunku to niech się już faktycznie Curculio wypowiada - z tego co się orientuję to te małe dziadostwo jest dość trudne w oznaczaniu :wink:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Zgadza się ... . Pozdrawiam.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

Witam!!
Wygląda na Oxystoma pomanae F. (jeśli odcień pokryw jest rzeczywiście niebieski).
Pozdro!
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Dzięki

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dziękuję. Gratuluję orientacji. Mam jeszcze jedno zdjęcie, innego chrząszcza (nie wiem, czy to ten sam gatunek) z 23 lipca i zupełnie innych warunków. Był na trawie czy innych chwastach rosnących na łące. Ja trochę się gubię, nawet przy pomocy tych http://claude.schott.free.fr/Apionidae/ ... on-PL6.jpg tablic, bo nie wiem, które z tych co ich nie mam, na czym żerują i w jakim okresie się pojawiają.
Załączniki
1
1
100_7528b.JPG (14.99 KiB) Przejrzano 2501 razy
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

witam!!
Tak to ten sam gatunek. Oba środowiska, w których spotkałeś tego chrząszcza są raczej nietypowe, ponieważ (o ile dobrze pamiętam) O. pomanae F. występuje na czeremsze. Ale to musiałby potwierdzić ktoś kto ma dostęp do literatury. Chwytałem ten gatunek od końca maja właśnie do drugiej połowy lipca.
Pozdro!
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dzięki. Tylko jeszcze jedno pytanko. On zimuje jako owad dorosły? Jeśli tak, to czego szukał na grzybku, w grudniu? Powinien się wcisnąć w jakąś dziurę i siedzieć tam (j.w) od końca lipca. A był wtedy mały przymrozek.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

petrel pisze: Tak to ten sam gatunek. Oba środowiska, w których spotkałeś tego chrząszcza są raczej nietypowe, ponieważ (o ile dobrze pamiętam) O. pomanae F. występuje na czeremsze.
Odrobine starannosci przy podawaniu nazw, nie ma czegos takiego jak "Oxystoma pomanae". Co do roslin zywicielskich, to wprawdzie tez literatury pod reka nie mam, ale kojarzy mi sie z jakimis groszkami czy innymi wykami.

Pawel
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Jak najbardziej Fabaceae, szczególnie rodzaje Vicia i Lathyrus.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

Witam!
Przepraszam najmocniej za literówkę :oops: gat. oczywiście nazywa się Oxystoma pomonae F.
Pzdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”