Wywóz owadów poza granicę kraju

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Wywóz owadów poza granicę kraju

Post autor: Kiepo »

W związku z tym, że planuję wyjazd za granicę i oczywiście zamierzam nałapać tam kilka owadów chciałbym wiedzieć, czy mogę mięć nieprzyjemności związane z przewozem owadów przez granicę. Mam tu na myśli owady zwykłe, w żadnym wypadku chronione! Czy pod czas odprawy na lotnisku ktoś może się przyczepić?
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Jesli rzeczywiscie nie bedziesz przewozil motyli chronionych prawem krajow przez, ktore przejezdzasz, to nic nie powinno sie stac. Nie ryzykowalbym jednak przewozenia motyli na szpilkach w bagazu podrecznym. Poza tym nigdy mnie nikt nie pytal o nic.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wujek Adam [†] »

Teoretycznie jednak możliwość czepnięcia się istnieje :wink: :
Jeżeli masz zamiar przewozić "żywca", to może on zostać skierowany na kwarantannę! :razz:

A przed wyjazdem warto zapoznać się z listą gatunków chronionych w danym kraju. :!:
Pozdrowienia!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wywóz owadów poza granicę kraju

Post autor: M. Stachowiak »

Kiepo pisze:W związku z tym, że planuję wyjazd za granicę i oczywiście zamierzam nałapać tam kilka owadów chciałbym wiedzieć, czy mogę mięć nieprzyjemności związane z przewozem owadów przez granicę. Mam tu na myśli owady zwykłe, w żadnym wypadku chronione! Czy pod czas odprawy na lotnisku ktoś może się przyczepić?
Wszystko zależy od tego dokąd zamierzasz pojechać i jakie obowiązują tam przepisy szczegółowe. Na przykład jeżeli wybrałbyś się na Madagaskar, to legalnie stamtąd możesz wywieźć tylko te owady, na które otrzymasz certyfikat z wyznaczonej miejscowej placówki uniwersyteckiej (w Antananariva) i uiścisz stosowną opłatę. Jeżeli przyłapią Cię na lotnisku na próbie nielegalnego wywozu materiałów przyrodniczych, możesz liczyć się z przykrymi konsekwencjami (przede wszystkim finansowymi).
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Oczywiście w strefie Schengen problem właściwie nie istnieje :)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

W strefie Schengen kontrola celna może byc przeprowadzaona w każdym miejscu krajów należących do tego układu. To ze jesteśmy w Szengen nie oznacza iż nie ma kontroli.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Oczywiście że tak, ale kontrola nie jest obligatoryjna tak jak to ma miejsce w pozostałych krajach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”