Sesia melanocephala

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Sesia melanocephala

Post autor: Marek Hołowiński »

Gatunek rozwija się we wrastających sękach osiki Populus tremula.
Oto samiec, kilkanaście minut po wylęgu.
Załączniki
P5142490a.jpg
P5142490a.jpg (49.93 KiB) Przejrzano 4808 razy
P5142493a.jpg
P5142493a.jpg (77.89 KiB) Przejrzano 4804 razy
P5142492a.jpg
P5142492a.jpg (117.87 KiB) Przejrzano 4813 razy
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

piękny, muszę zacząć poświęcać przeziernikom więcej uwagi ;)
dany561 †
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 21 października 2007, 19:53
Lokalizacja: Sławęcice(XV07)

Post autor: dany561 † »

Cudo,szkoda tylko,że jakoś przedemną wszystkie się chowają i już dawno nie widziałem żadnego.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7270
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Udało mi się w końcu znaleźć i sfotografować gąsienicę S.melanocephala ,więc wrzucam kilka fotek ,celem uzupełnienia tematu :wink: .
Załączniki
3.jpg
3.jpg (128.84 KiB) Przejrzano 4792 razy
2.jpg
2.jpg (149.3 KiB) Przejrzano 4792 razy
1.jpg
1.jpg (143.52 KiB) Przejrzano 4796 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Już możesz ją zabrać do hodowli. Najlepiej by było wyciąć ten fragment. Można też wyjąć gąsienicę i włożyć do chodnika w ułamanym kawałku gałęzi. Po kilku dniach zatka trocinkami otwór i tu powinno nastąpić przeobrażenie. Za miesiąc możesz mieć imago.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Marek Hołowiński pisze:Już możesz ją zabrać do hodowli. Najlepiej by było wyciąć ten fragment. Można też wyjąć gąsienicę i włożyć do chodnika w ułamanym kawałku gałęzi. Po kilku dniach zatka trocinkami otwór i tu powinno nastąpić przeobrażenie. Za miesiąc możesz mieć imago.
Marek, czy Ty nie powinieneś napisać jakiejś książeczki o polskich przeziernikach, hodowli itp.
Widzisz chyba, że "tłum" pragnie informacji ! :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7270
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Myślałem otym Marku,ale trochę strach :mrgreen: ,na razie jest w drzewie ,otwór zabezpieczyłem,żeby nie przemarzła,w razie podjęci ostatecznej decyzji na pewno do Ciebie napiszę,pozdrowki ,Rafał.
Witas

Post autor: Witas »

Masz może zdjęcie żeru przed dobraniem się do środka? Czy z zewnątrz jest ślad, że coś jest w środku? :shock:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7270
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Foty nie mam ,ale i tak nie widać za wiele,ot uschnięta gałąź.Znalazłem też żery opuszczone i tutaj sprawa wygląda inaczej :na spodniej części uschniętej gałązki ,lub nieco z boku jest ok 3-4mm -owy otwór wylotowy w odległości 5-6 cm od pnia.Dodam fotkę biotopu,to miejsce to akurat skraj lasu o wystawie SE dobrze nasłoneczniony,foty drugiego stanowiska nie mam ,ale ogólnie można przyjąć, że lubią ciepłe dobrze nasłonecznione miejsca.Po prostu trzeba wejść w takie schnące osiki i trochę połamać gałązki :wink: .pozdrowki,Rafał.
Załączniki
biotop.jpg
biotop.jpg (138.75 KiB) Przejrzano 4804 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzegorz Banasiak pisze: Marek, czy Ty nie powinieneś napisać jakiejś książeczki o polskich przeziernikach, hodowli itp.
Widzisz chyba, że "tłum" pragnie informacji ! :)
Grzesiek, już kiedyś o tym rozmawialiśmy. Hodowałem już 25 gatunków przezierników, mam już pewne doświadczenia, ale brakuje mi dobrych zdjęć. Sądzę że to forum może z czasem spełnić rolę jakiejś książeczki.

Żer gąsienicy S melanocephala jest widoczny w okresie wiosna - jesień w drugim roku żerowania. U nasady sęków pojawiają się brunatne bardzo drobne trocinki. Są słabo sprzędzone i po jakimś czasie zwiewa je wiatr lub spłukuje deszcz. Charakterystyczną cechą pozwalającą na stwierdzenie go, są rozbite przez dzięcioły sęki od dolnej strony. Bardziej wnikliwe obserwacje na tym stanowisku doprowadzą do znalezienia starych otworów wylotowych. Większość otworów jest umiejscowiona po dolnej stronie sęków. Żerowiska do hodowli zaczynamy zbierać zimą. Dorosłe gąsienice jesienią już przygotowały w sękach chodnik u wylotu zatkany cieniutką warstwą kory do którego wejdą skoro wiosna, aby się tu przepoczwarczyć. Zimują jak widać na zdjęciach Rafała. Sęki z chodnikami dorosłych gąsienic na ogół łatwo się ułamują. Te które stawiają opór są nie zasiedlone, lub z młodymi larwami.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Informacje w internecie (czyli nigdzie i niczyje) mogą nagle zniknąć, awaria dysku może pozbawić nas wszystkich postów, wirusy mogą poszadkować bazy danych... zagrożeń jest wiele, a papier w odpowiedniej ilości egzemplarzy i odpowiedznio przechowywany przetrwa setki lat.

Nie podzielam zatem opinii, że forum byłoby dobrym miejscem na kompleksowo opisane informacje o przeziernikach. Zdjęcia okazów da się zrobić, nawet na forum mamy speców od fotografowania warstwowego, a zdjęcia środowisk i żerowisk nie wymagają już tak skomplikowanych zabiegów.
Najważniejszy jest jednak tekst, którego nikt inny (Marek Bąkowski też mógłby się włączyć) nie napisze, bo poprostu nie ma takiego doświadczenia i wiedzy.

Polecam więc temat ponownej analizie i trzymam kciuki za poztywne rozpatrzenie :-)
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzesiek, nie zarzekam się. Sam się tego nie podejmę, ale swoje "trzy grosze" mogę dorzucić. Na razie gromadzę materiały i kolejne doświadczenia. Wszystkie spostrzeżenia zapisuję jako luźne wątki do poszczególnych gatunków. Niestety zbyt rzadko zabieram w teren aparat fotograficzny. Warto by jednak pokazać żerowiska w różnych porach roku, czy fazach żerowania gąsienic. Mam też wątpliwości co do formy takiego opracowania. Książka powinna obejmować wszystkie nasze gatunki, a kilku z nich nie notowano od wielu lat. Może też być seria artykułów o obserwacjach i hodowli przezierników.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

... albo "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy przezierników". Wtedy odpada konieczność opisania wszystkich gatunków, a jest możliwość opisania tego co hodowałeś i praktycznej strony hodowli tych motyli. Istotne i bardzo cenne są informacje o pozyskiwaniu materiału do hodowli, jak szukać, na co zwracać uwagę, zaznaczanie znalezionych, wiosenne zbieranie... itp. Feromony są raczej poza zasięgiem dostępności dla amatorów, a żeby dobrze poznać rozmieszczenie przezierników w Polsce trzeba do zbierania włączyć możliwie największą grupę osób. Wtedy efekty będą istotne i obiektywne.

Szkoda, żeby ta wiedza się "zmarnowała".
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7270
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Po kolejnej wycieczce zlokalizowałem jeszcze dwie gąsienice + 3 opuszczone żerowiska S.melanocephala ,wszystkie znaleziska zlokalizowałem na jednej osice :idea: (fot.3,drzewo w centrum zdjęcia),żerowiska opuszczone są mało widoczne (z powodu umiejscowienia otworów wylotowych),zwłaszcza jeśli gałąź znajduje się poniżej lini wzroku,tym nie mniej udało mi się jedno z nich sfotografować zanim złamałem gałązkę :wink: (fot1).dołączam foty,pozdrowki Rafał.
Załączniki
2.jpg
2.jpg (121.27 KiB) Przejrzano 4792 razy
3.jpg
3.jpg (124.41 KiB) Przejrzano 4792 razy
1.jpg
1.jpg (143.66 KiB) Przejrzano 4793 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

W końcu stycznia wycinano powywalane przez wiatr osiki. Skorzystałem z okazji trochę poszukałem i zebrałem kilka żerowisk do hodowli.
Załączniki
P2261430.JPGb.jpg
P2261430.JPGb.jpg (89.74 KiB) Przejrzano 4791 razy
P2261425.JPG
P2261425.JPG (142.48 KiB) Przejrzano 4790 razy
P2261421.JPG
P2261421.JPG (145.97 KiB) Przejrzano 4788 razy
siedział nie opodal
siedział nie opodal
P2261418.JPGb.jpg (87.57 KiB) Przejrzano 4787 razy
Po miesiącu z jednego z żerowisk zauważyłem wystające egzugwium
Po miesiącu z jednego z żerowisk zauważyłem wystające egzugwium
P2261420.JPG (140.16 KiB) Przejrzano 4789 razy
do hodowli można brać same kikuty ułamanych sęków, jeśli wewnątrz jest gąsienica. Z drzew ściętych można wyciąć całe żerowisko.
do hodowli można brać same kikuty ułamanych sęków, jeśli wewnątrz jest gąsienica. Z drzew ściętych można wyciąć całe żerowisko.
P2131387.JPGb.jpg (101.64 KiB) Przejrzano 4787 razy
o obecności gatunku w biotopie  świadczą rozbite przez dzięcioły sęki
o obecności gatunku w biotopie świadczą rozbite przez dzięcioły sęki
P1223387.JPG (149.78 KiB) Przejrzano 4788 razy
w trakcie żerowania mogą pojawiać się sprzędzone bardzo drobne trocinki u podstawy sęka.
w trakcie żerowania mogą pojawiać się sprzędzone bardzo drobne trocinki u podstawy sęka.
P2261422.JPG (139.99 KiB) Przejrzano 4788 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Wczoraj pojawił się kolejny. Tym razem z próbki wyciętej z martwej osiki. Drzewo wywrócił wiatr wiosną ubiegłego roku. W lecie obumarło, a gąsienica była już w stanie przeżyć.
Załączniki
P2271436.JPG
P2271436.JPG (150.27 KiB) Przejrzano 4790 razy
P2271434.JPG
P2271434.JPG (145.87 KiB) Przejrzano 4787 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Sesia melanocephala

Post autor: Marek Hołowiński »

po ułamaniu sęka okazało się że gąsienica pozostała w pniu, a przygotowany przez nią chodnik był za krótki aby mogła wejść i się w nim przepoczwarczyć. Przygotowałem jej nowy chodnik wiertarką a ona go sobie poprawiła. Dziś wylągł się motyl.
Załączniki
IMG_0085a.jpg
IMG_0085a.jpg (109.86 KiB) Przejrzano 4701 razy
IMG_0086a.jpg
IMG_0086a.jpg (100.1 KiB) Przejrzano 4701 razy
po wejściu gąsienicy tylny otwór zatkałem kawałkiem sęka
po wejściu gąsienicy tylny otwór zatkałem kawałkiem sęka
IMG_0087a.jpg (78.35 KiB) Przejrzano 4701 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”