kozioróg?

Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

kozioróg?

Post autor: mwkozlowski »

wczoraj, koło Konstancina (na południe od Warszawy) spotkałem niezbyt wiekowy dąb (coś 40 lat, góra) ze śladami przypominającymi żerowiska kozioroga. Marne zdjęcia, ale najważniejsze widać. Czy jest coś, co może "podszyć się" pod kozioroga? Produkowć głębokie i szerokie na centymetr bruzdy w bielu i otwory wylotowe jak te?
Załączniki
DSCN2602.jpg
DSCN2602.jpg (101.47 KiB) Przejrzano 2985 razy
DSCN2600.jpg
DSCN2600.jpg (61.6 KiB) Przejrzano 3021 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: kozioróg?

Post autor: Jacek Kurzawa »

mwkozlowski pisze: Czy jest coś, co może "podszyć się" pod kozioroga? Produkowć głębokie i szerokie na centymetr bruzdy w bielu i otwory wylotowe jak te?
Tak, jest to trociniarka czerwica (Cossus cossus). Widywałem czasami takie żery pod korą dębów. Przyjrzyj się trocinkom, czy są z nitkami, jak zazwyczaj u motyli czy zmielone jak w przypadku Cerambycinae. I to raczej bedzie trociniarka.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Troszke zamałe te dziury jak na Kozioroga :wink:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

A jednak nie kozioróg!...

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cześć!
Latoś robiąc entomo-waloryzację dla RDLP Warszawa czasami spotykałem się z podobnymi doniesieniami o obecności kozioroga. I tak jak napisał Jacek Kurzawa w większości szkody na dębach były powodowane przez trociniarkę czerwicę. Ponadto zaskakująco duże żerowiska może robić paśnik niszczyciel Plagionotus detritus.
Marku, proponuję, abyśmy ponownie wybrali się do warszawskiego Lasu Bielańskiego by pooglądać działalność koziorogowych larw i otwory wylotowe imagines. Poprzednio skupiliśmy się na filmowaniu koziorogów i Clytus tropicus, więc obraz żerowisk mógł nie zwrócić Twej uwagi. Ale kozioróg i jego "robota" stale tam jest i czeka na wszystkich chętnych pragnących go doświadczyć, poznać i podziwiać.
Pozdrawiam!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Ja po prostu nie wiedziałem że trociniarka też "rzeźbi" w bielu pod korą. No, można przeżyć dużo lat i tego nie wiedzieć, jak się okazuje.... dzięki za sprowadzenie z manowców entomologicznych!
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Wydaje się, że kozioróg w Warszawie i okolicach występuje (tylko?) w rejonie Lasu Bielańskiego. Co ciekawe, nie ma go w Parku Natolińskim, gdzie jest dużo starych dębów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

W Lesie Bielańskim jest na pewno, i to dość licznie (mam dane z tego roku!). Podobno jest też na Młocinach, ale brak 100% pewności. Proponuję, abyśmy w przyszłym roku spróbowali jego tam poszukać.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Kozioróg i tociniarka

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cześć!
Spokojnie. Kozioróg jest w Warszawie w kilku miejscach :D . Oczywiście nie zawadzi poszukać go na nowych stanowiskach, a i kontrolować obecnie znane też trzeba.
Co do Lasku Bielańskiego, to spotykam go tam rokrocznie od 2000 roku, czasem wcale nie pojedynczo (bywały dni, że obserwowałem 20 okazów podczas dwugodzinnego spaceru).
Lecz jak sięgnę pamięcią nie przypominam sobie dębu zasiedlonego jednocześnie przez kozioroga i trociniarkę. Zna ktoś może taki przypadek?
Pozdrawiam!
Wujek Adam
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Taki przypadek współistnienia trociniarki i kozioroga stwierdził Strojny (1985), oczywiście z Wrocławia.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Pojedynczy przypadek...

Post autor: Wujek Adam [†] »

A, faktycznie!
Marek, Ty to masz pamięć! "Z głowy" to piszesz, czy sięgnąłeś po literaturę :wink: ?
W swym dziele Kozioróg dębosz - najokazalszy chrząszcz polski pan Strojny na stronie 50 faktycznie opisuje pojedynczy przypadek odnalezienia pustej osłony poczwarkowej trociniarki wystającej z pnia dębu zasiedlonego przez kozioroga. Lecz taka sytuacja do częstych nie należy.
PZDR!
Wujek Adam
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Adasiu, takich szczegółów to ja nie pamiętam. Strojny jak wiadomo ładnych parę lat badał koziorogi więc pomyślałem, że pewnie coś o tym napisał...
Pozdrawiam
Marek
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Ja z trociniarką go nie spotkałem ale czasem występuje u mnie łącznie z osmodermą . Raz stwierdziłem kozioroga na dębie ok 30 cm ale już niestety nie istnieje bo go wycieli drogowcy z pobocza . Jednak nie żył on w nim za długo bo było tylko kilka chodników i 2 otwory wylotowe .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”