Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

goościu
Posty: 435
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: goościu »

Podczas ostatniego weekendu miałem okazję wraz w Dominikiem Wyczarskim spenetrować spore obszary leśne Podkarpacia. Najciekawszymi gatunkami, jakie przeszły nam przez ręce 5 czerwca były liczna Coenonympha hero, Parnassius mnemosyne, Lopinga achine oraz samiczka Hyphoraia aulica, którą zatrzymałem do wyjajczenia. Natomiast ostatniej nocy (7.06) przy lampie w Rogóżnie (EA94) pojawiła się Xylomoia graminea.
Załączniki
hero.jpg
hero.jpg (95.05 KiB) Przejrzano 11487 razy
mnemosyne.jpg
mnemosyne.jpg (74.55 KiB) Przejrzano 11487 razy
aulica.jpg
aulica.jpg (92.21 KiB) Przejrzano 11487 razy
IMAG0972.jpg
IMAG0972.jpg (81.85 KiB) Przejrzano 11487 razy
xgraminea.jpg
xgraminea.jpg (29.44 KiB) Przejrzano 11487 razy
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: tumek2000 »

Znany teren :)
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

a czy mozna gatunki chronione łapać w siatkę bez pozwolenia? I czy mozna takiego gatunki jak padło określenie trzymac od wyjajeczkowania? Taka ludzka ciekawość :)
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Marek Hołowiński »

H aulica nie jest objęta ochroną i można ją łowić i hodować.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

Ale dwa chroninoe gatunki widzę w siatkach - przeciez z łatwościa mozna je zdentyfikowac bez konieczności łapania!! Czyli na lepidopterze jest błąd : http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=204&country=PL
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: wojtas »

A gdzie tam widzisz że jest to gatunek chroniony?
To że jest z czerwonej księgi nie oznacza że jest chroniony.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

śmiech na sali - a Hero czy Mnemozyna to co nie chronione?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Kamil Mazur »

A gdzie tam chronione... przeciez widac ze nikt ich nie ochronil przed zbieraczami wylapujacymi je z okolic Rzeszowa...
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

zdaje mi się ,że to oprócz róznego rodzaju inwestycji tak naprawdę największe zagrożenie dla Motyli :( - ciekawe ile to juz stanowisk rzadki motyli zostalo wykoszonych przez zbieraczy ich trupów :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Kamil Mazur »

No jak widać właśnie obecnie trwa eksploatacja stanowiska hero.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

dziwne wydaje sie to, ze na takim forum ktoś otwarcie się tym chwali - to tak jakby na forum motoryzacyjnym ktoś zamieścił film samego siebie popiającego piwko za kierownicą !!!! I nikt mu nawet nie raczył zwrócić uwagi!!!
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

A co z etyka zbieracza motyli - czy takowa w ogóle istnieje?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Kamil Mazur »

Daj spokój Tomek, była już o tym mowa kiedyś jak reagować na takie przypadki.
Nie ma co tutaj się żalić, jak komuś to przeszkadza to wystarczy info do odpowiednich służb.

Z drugiej strony ten przypadek jest mniej cyniczny moim zdaniem bo widać jasno na obrazkach co miało miejsce, zamiast pisać że się "zaobserwowało", "spotkało", "sfotografowało" ale nigdy nie jest napisane "złapało" :)

Etykieta będzie miejscowość i data. Po co pisać leg.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

ok!!! Na moich zdjeciach motyle ładniej wychodzą - pewnie nie sa zestersowane zblizającym się kaputem :)
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Marek Hołowiński »

TomaszNiechoda pisze:ok!!! Na moich zdjeciach motyle ładniej wychodzą - pewnie nie sa zestersowane zblizającym się kaputem :)
A czy wiesz że wśród chronionych owadów są gatunki objęte zakazem umyślnego płoszenia, bądź niepokojenia (paragraf6 pkt2 Rozporządzenia z dnia 6 X 2014r). Obejmuje on 14 gat chrząszczy, 16 motyli i 2 ważki.
- na przykład można by tu podciągnąć chodzenie za latającym motylem i nie ważne czy chodzisz z siatką czy z aparatem.
Jest jeszcze pkt 4 który mówi o zakazie fotografowania i filmowania lub obserwacji mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie, ale dotyczy on ssaków i ptaków.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Kamil Mazur »

Marek, to teraz jak ktoś wrzuci zdjęcie chronionego motyla, to trzeba spytać czy po dźwięku migawki motyl się spłoszył czy dalej siedział. W zależności od odpowiedzi będzie to kwalifikowało się jako wykroczenie lub nie :rotfl:
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Marek Hołowiński »

Cytuję tylko akty prawne, nie osądzając ich zasadności. Pokazuję to aby Ci co to tylko fotografują nie czuli się świętymi bo i oni mogą w jakimś tam sensie naruszyć prawo. Kogo interesują te sprawy niech sobie poczyta.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

Pytanie proste Panie Marku - to wieksze szkody poczyni w stanowisku chronionego gatunku!!! kto przyjedzie z aparatem i zrobi kilka fotek motylkom, czy ten który kilka ubije do kolekcji :) Chyba nie musze Panu odpowiadać - bo to jest oczywiste!!!! Tego po prostu nie da sie obronić tego typu argumentacją !!! :)
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: tumek2000 »

Kamilu to nie tereny Rzeszowa a okolice Radawy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Marek Hołowiński »

Nie chodzi tu o jakąkolwiek obronę . Prezentuję wybrany fragment rozporządzenia i nie wnikam kto robi jaką szkodę, tylko jak to jest w świetle obowiązującego prawa. Płoszenie i niepokojenie określonych gatunków jest takim samym złamaniem prawa jak łowienie, przemieszczanie, itd. Tak tam jest zapisane.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

A czy na forum nie dałoby sie wprowadzić jakiegoś loga radosnego motylka, które mógłby umieścić pod swoim nickiem każdy kto nie katrupi motyli :) Każdy kto by je zobaczyły (oczywiście byłbaby to kwestia etyki -bo zawsze mozna oszukać) wiedziałby- ten gość nie katrupi motyli, podziwia, ale nie katrupi :) Myślę, że wśród Nas amatorów warto to wspierać . Z przyjemnością bym widział takiego radosnego motylka pod moim imieniem i naziwskiem :) właśnie z takim przesłaniem - Tomasz Niechoda podziwia, nie katrupi :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

A że w Polsce mamy chore prawo to dyskusjom końca nie będzie .....
Odławianie gatunków chronionych do kolekcji jest w oczywisty sposób naganne. Prezentacja na Forum C.hero siedzącego na siatce juz mniej, przecież nikt nie napisał, że go łowił. Motyl siedzi żywy na siatce....
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

ale mnemozyna wygląda jak ledwo żywa :) i w siatce :) co do indetyfiakcji gatunku zupelnie nie jestp potrzebne :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

TomaszNiechoda pisze:A czy na forum nie dałoby sie wprowadzić jakiegoś loga radosnego  motylka, które mógłby umieścić pod swoim nickiem każdy kto nie katrupi motyli :) Każdy kto by je zobaczyły (oczywiście byłbaby to kwestia etyki -bo zawsze mozna oszukać) wiedziałby- ten gość nie katrupi motyli, podziwia, ale nie katrupi :)  Myślę, że wśród Nas amatorów warto to wspierać . Z przyjemnością bym widział takiego radosnego motylka pod moim imieniem i naziwskiem :) właśnie z takim przesłaniem - Tomasz Niechoda podziwia, nie katrupi :)
Mogę wprowadzić dodatkowe pole, ktory każdy sobie wypełni po swojemu np.
- nie zabijam motyli
- tylko fotografuję
- zawód - entomolog
- owady są smaczne
- lubię piwo

itd...

albo zaproponujcie tresci pól i takie pola mogą być do wyboru. Podpis da się, z ikonką bedzie gorzej.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

Bardzo mi się podoba :) pięknie dziękuję - ja rozumiem, że jest grupa znawców ekspertów, kórzy wiele gatunków musi uśmiercić, aby je zidentyfikowac np. Pan Marek - ale wsród nas amatorów warto propagować tego typu stosunek do świata motyli - i tak bez zabijania mozemy wiele gatunków zdeintyfikowac i podziwiać. pięknie dziękuję- to bardzo dobry pomysł :)
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Marek Hołowiński »

To Forum łączy wszystkich których interesują owady.
I nie ma tu miejsca na lepszych i gorszych. Nie powinno być podziału na tych co katrupią i radosnych fotografów itd, itd,
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Aneta »

TomaszNiechoda pisze:A czy na forum nie dałoby sie wprowadzić jakiegoś loga radosnego  motylka, które mógłby umieścić pod swoim nickiem każdy kto nie katrupi motyli :)
Proponuję w takim wypadku zapisać się na forum fotograficzne, a nie entomologiczne, bo entomologia nieodłącznie wiąże się z "katrupieniem".
I nie rozumiem tej histerii powyżej, bo nigdzie nie jest napisane, że motyle sfotografowane przez siatkę = motyle zabite, to nader daleko idąca interpretacja.
Pytanie proste Panie Marku - to wieksze szkody poczyni w stanowisku chronionego gatunku!!! kto przyjedzie z aparatem i zrobi kilka fotek motylkom, czy ten który kilka ubije do kolekcji
Ciekawe czy zdajesz sobie sprawę ile gatunków mniej spektakularnych niż motyle (chrząszcze, pająki etc.) może skończyć pod butami osoby robiącej przebieżkę po krzakach w celu sfotografowania rozkosznego motylka, i że one również mogą być na liście chronionych.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Dispar »

Stali bywalcy i tak wiedzą kto "katrupi" a kto nie "katrupi" :D
Niemcy w II Wojnie Światowej w obozach tez podzielili ludzi na tych co: katrupią, na tych co niekatrupią i na tych co są katrupieni :( .
Można podzielić też na tych co tylko fotografują ale nie bardzo wiedzą co fotografują :D .
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

No tak ,ale przecież Panie Marku pole bedzie do wyboru - mozna sobie napisać katrupie motyle - i bedzie ok jeżeli to jest zgodne z prawdą:) Czyżby z tego powodu te osoby miały jakiś dyskonfort psychiczny - chyba nie! - ja natomiast bedę czerpał radość informacji pod moim naziwksiem: nie zabijam motyli :) pięknie :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pole jest gotowe ucp.php?i=172
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja tak eksperymetalnie wypełniłem, patrzę i trochę mi to nie leży. Ale jak ktoś chce, to jest. Wypełnianie tego pola przecież nie jest obowiązakowe, pole puste nie będzie się wyświetlało.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Dispar »

Równie dobrze możesz napisać - nie biję żony :D .
Dyskomfort psychiczny oczywiście mam ale z tego powodu, że jakiś laik narzuca mi własną etykę postępowania z owadami.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Aneta »

TomaszNiechoda pisze:ja natomiast bedę czerpał radość informacji pod moim naziwksiem: nie zabijam motyli :) pięknie :)
Nie zabijam motylków, przytulam drzewa, odżywiam się pranicznie, wow, uszanowanko.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Brachytron »

Aneta pisze:odżywiam się pranicznie
Aż musiałem sprawdzić co to jest :hahaha:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomekK »

Ale jaja, to ja tak mam gdy zaczyna sie sezon sumowy :hahaha: :hurra Dobrze że nie trwa zbyt dlugo bo lubie gotowac :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Forum nas nieustannie uczy czegoś nowego... :birra:
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jakub Liberski † »

Nie mogłem się powstrzymać, choć cała dyskusja mnie rozwaliła :rotfl:
Jacek Kurzawa pisze:Pole jest gotowe ucp.php?i=172.
Jacku, nie przeglądałem jeszcze, czy jest taka możliwość:
Dispar pisze:Można podzielić też na tych co tylko fotografują ale nie bardzo wiedzą co fotografują.
chyba sobie coś takiego dodam. Dispar :mrgreen:
Ja ze swojej strony proponuję jeszcze "Zdaję sobie sprawę, że wszystko co publikuję na Entomo.pl może być użyte przeciwko mnie (zarówno przez innych Uzytkowników, jak i odpowiednie Organy ;-) "
Proponuję nieco wyluzować w całej dyskusji bo chyba się trzeba będzie :ses
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

Pięknie dziękujęmy Panie Jacku - to w imieniu Ty amatorów , którzy nie katrupią - moze i robią zdjecia i nie zawsze wiedza co robią , ale ich serca rozpromienia radość, że nie katrupią...a już na pewno świadomie nie katrupią Pani Aneto... bo jednak jest róznica miedzy świadomym ukarupieniem a nieświadomym - kodeks karny wyrażne to rożróznia - sumienie też, jak Pani nie wierzy to niech Pani przeczyta wynurzenia osób świadomie katrupiacych i przez przypadek karupiacych - wtedy bedzie wszystko jasne :) A jeżeli ma Pan Panie Darku potrzebę na forum zamanifestowania swojego szarmanckiego stosunku do małżonki - w postacji wpisu:"nie bije żony" to myślę, że nikt tutaj nie bedzie miał nić przeciwko temu :)
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jakub Liberski † »

Tak, Tomku: oczywiście jest rozróżnienie "na tych co świadomie i tych co nieświadomie..." ale Aneta poruszyła głębszy problem: i jako ktoś, kto się interesuje owadami i jest na Forum (nie piszę to o Tobie, tylko ogólnie, niepersonalnie) powinien mieć świadomoś, np. ile mrowisk itp. (każdy może dodać sobie coś od siebie) niszczy idąc tylko sfotografować chroniony gatunek. Bo przecież ja tylko fotografuję... . Robię to nieświadomie i to jest dobre, Tomku życie nie jest czarno-białe: ma cały przekrój odcieni szarości.
Koniec żartów: poważny przykład - znajduję stanowisko Nehalennia speciosa (chroniona ważka i jedyny bezkręgowiec wymagający ochrony strefowej). Zgłaszam je. Stanowisko zostaje objęte ochroną. Potem już nie mam na nie wstępu (przecież jestem obywatelem przestrzegającym prawa ;-) ). Piszę wniosek o zgodę na monitoring stanowiska. Machina administracji miele powoli ale skutecznie skutecznie: zgody nie dostaję. Co się dzieje ta z tą ważką? Tego nie wie nikt. Tylko ja mam dylemat moralny: wejść i monitorować stanowisko, czy być taki na 100% zgodny z przepisami. Druga możliwość: zgodę dostaję: wchodzę na stanowisko, zadeptując przy okazji setki okazów rosiczek. Też chronione: ale zgodę przeceż mam, to mogę... . Podobno jest taka zasada: "Kto bez winy..." ale już kończę, bo chyba zaczynam pieprzyć głupty :gl:
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Marek Hołowiński »

W pewnym momencie usunąłem swój wpis na ten temat, ale jednak tę swoją opinie przekażę:
Takie dopiski są możliwe w podstawówce, być może jeszcze w gimnazjum, ale na tym Forum kompletnie nie na miejscu. Chyba że Forum Entomologiczne zmierza w kierunku radosnej fotografii.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Myslę, że zgłaszać (gatunki, stanowiska do ochrony) trzeba wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że bez ochrony stanowisko gatunku może nie przetrwać. Jesli jednak stanowisko ma się dobrze i nie widać nadchodzących zmian, to może lepiej nic nie zgłaszać, by nie wywoływać żadnych zmian.

Forum jest pojemniejsze niż tylko dla entomologów. nie można przecież nikomu zabronić udziału, choćby ani nie zbierał ani fotografował, albo tylko fotografował albo ... itd. Swoboda treści jest, powinna być, a moderacja raczej powinna odpowiednio "skanalizować" tresci nieentomologiczne.

Moim zdaniem sami fotograficy też przyczyniają się do zwiększania wiedzy o owadach - niech pstrykają wszystko co podleci a entomolodzy niech sprawdzają, czy przypadkiem komuś coś ciekawego nie wpadło pod obiektyw. Może być z tego niezła symbioza.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomekK »

Ja poprosze usmiechnieta stokrotke bo nie robie zielnikow. Przedszkole :ap:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Przemek Zięba »

Z fotografowaniem moim zdaniem jest tak, że jak pisze Jacek, może być niezła symbioza. osobiście korzystałem przy jednym z opracowań dotyczących Scolia hirta z danych przekazanych przez fotografujących z załączeniem zdjęcia jako materiału dowodowego, wyszła całkiem fajna praca moim zdaniem. Ważne jest by fotografować świadomie, nie radośnie pstrykać, chociaż takie zdjęcia też mogą się do poszerzenia wiedzy przyczynić, jeśli mają komplet danych. Czasami nawet z takiego amatorskiego bigosu zdjęć ,,robali" można wyciągnąć ciekawe dane. Wydaje mi się, że fotografujący owady też dzielą się na kilka kategorii, niekoniecznie należy wpychać wszystkich do jednego worka ,,radosnych fotografów" :D
Machiny urzędnicze działają istotnie w absurdalny sposób, zatraca się w tej machinie człowiek jako donor informacji naukowej i tutaj wszyscy są klasyfikowani bardzo stronniczo, z reguły źle. We wszystkim trzeba zachować umiar i równowagę :ok:
goościu
Posty: 435
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: goościu »

Widzę że w czasie mojej nieobecności na forum zrobiła się niezła dyskusja. Zatem: niestety nie miałem przy sobie aparatu fotograficznego, dlatego wykonałem zdjęcia na miejscu z telefonu, czego można się domyślić. A że jakość zdjęć z telefonu jest wiadoma, istniała według mnie potrzeba, aby odpowiednich delikwentów usadzić do sportretowania. Zdaję sobie sprawę, jak wygląda to w przepisach, ale po pierwsze: jaka jest wiarygodność obserwacji bez fotografii, szczególnie na tym forum, po drugie, jaki cel miałoby chwalenie się przeze mnie świadomą eksterminacją gatunków chronionych? Tak więc przedstawione okazy sfotografowane zostały na własnym stanowisku, oraz zwrócone środowisku życia. Nie chciałbym tutaj na nikogo się powoływać, ale znajdują się na forum wątki, w których umieszczono zdjęcia gatunków chronionych sfotografowanych np. po uśpieniu na czas zrobienia zdjęcia.
Natomiast opinia, że
TomaszNiechoda pisze: mnemozyna wygląda jak ledwo żywa :)
wydaje mi się co najmniej zabawna, jeśli chodzi o jej zasadność.
Przepraszam wszystkich, których uraziłem próbą dokumentacji moich obserwacji na forum. Obiecuję, że więcej się to nie powtórzy.
H. aulica chroniona nie jest. Obecnie posiadam około 40 jajeczek.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: TomaszNiechoda »

przyjmujemy tłumacznie i życzymy pieknych bezkrwawych obserwacji - jeden z delikwentów :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Podkarpacie- weekendowe obserwacje.

Post autor: Jacek Kurzawa »

A ja przy okazji przypomnę § 5 pkt 6 załacznika do REGULAMINU, który określa, jak reagować na takie zdjęcia.

viewtopic.php?f=879&t=7563
6. Jedyną dozwoloną formą reagowania na widok postu wskazującego na możliwość złamania prawa jest:

a. Poinformowanie o tym postującego za pomocą PW i/lub emaila.
b. Poinformowanie o tym administracji Forum za pomocą funkcji "Zgłoś post" (czerwony wykrzynik na dole, z prawej strony postu)

7. Zabronione jest reagowanie (na widok postu wskazującego na możliwość złamania prawa) za pomocą postów na Forum.

Nie raz już to przerabialiśmy i były z tego niezłe "zadymy" - unikajmy tego!

pozdrawiam szanownych Kolegów!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”