Gnorimus nobilis

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Przemek Zięba

Gnorimus nobilis

Post autor: Przemek Zięba »

Witam, jako zywo zaprzeczam, ze jest to chrzaszcz zwiazny wylacznie z terenami gorskimi, badz podgorskimi i ze jest rzadki. Bylo go naprawde duuuzo, wszedzie a dodatkowo nie byly to gory jeno Roztocze. Przy okazji obserwowalem sichrawe karpacka, moge zareczyc ze byla, chociaz ze zrozumialych wzgledow nie udowodnie, poniewaz jej nie usilowalem nawet lapac - wiadomo dlaczego.
Roztocze zaczyna mi sie jawic jako wyjatkowo malo poznane pod wzgledem niektorych rodzin chrzaszczy. Tak mnie to wzruszylo ze zaczalem wreszcie wczoraj opracowywac dla siebie coz w tej pieknej krainie wystepuje.....
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Raczej Carilia virginea (Linnaeus, 1758) :?:
A Gnorimus nobilis to ładny chrząszcz, ale ani wyłącznie górski, ani taki rzadki :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 449
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Jeśli miałbyś Przemku nadmiar Gnorimusa to chętnie zaopiekowałbym się parką...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9505
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sichrawa karpacka żyje tylko w piętrze regla dolnego, na granicy lasu, tylko w Karpatach. Ma czarny odwłok (jednobarwny tułó) i jest wielką rzadkoscią w całym swoim niewielkim zasięgu. Obserwowałes pewnie, jak Jacek Kalisiak pisze, Carilia virginea, z czerwonym odwłokiem, na kwiatach....Czy tak?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Grzegorzu parke wysle jasne, a co do obserwacji hmmm wlasciwei troche mnie zaskoczylo i na temat odwolka zbyt wiele powiedziec nie moge......
Pewnie macie racje, niestety nie mam sichrawy w zbiorach wiec nie moge w chwili obecnej porownac
zaraz popatrzae na jakies fotki w sieci
pozdr

[ Dodano: 2007-06-11, 11:39 ]
Hmmm poparzylem i upierac sie przy sichrawie na sile nie bede, zwlaszcza ze nie zlapalem i przed oczami nie mialem. Zapewne wiec macie Panowie Jackowie racje. jako ze w zbiorach nie posiadam rowniez Carilia virginea, wiec o pomylke nietrudno.
dziekuje i pozdrawiam
P.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”