Strona 1 z 1

Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

: wtorek, 25 marca 2014, 21:07
autor: Marek Hołowiński
Na skrzypach żeruje niewiele gatunków motyli. Jednym z nich jest Xylomoia strix "legendarna sówka" znana z kilku okazów złowionych w Polsce. Ponadto znany z nielicznych stanowisk we wschodniej i północnej Europie. Rozwija się na skrzypie zimowym Equisetum hyemale, gatunku szeroko rozmieszczonym na terenie całego kraju. Biorąc pod uwagę granicę zasięgu tej sówki, można przypuszczać że jest jeszcze do znalezienia gdzieś na wschodnich rubieżach kraju. Zlokalizowałem więc kilka stanowisk skrzypu zimowego i być może poświecę kilka razy w tym sezonie.

Re: Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

: wtorek, 25 marca 2014, 21:13
autor: Dispar
Spore skupiska skrzypu zimowego znaleźliśmy w sobotę pomiędzy Siemiatyczami a Mielnikiem. Właściwie to znalazł je Darek Wasiluk bo dla mnie to było jakieś "zielone zielsko" :D
Ciekawe jest to wyniesienie terenu na zdjęciu trzecim Marka.

Re: Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 22:19
autor: Ryszard Giebułtowicz
Znam niedaleko ode mnie miejsce takiego skrzypu a że mieszkam od Lubelszczyzny przysłowiowe dwa rzuty beretem to mógł bym i ja tam tej sówki poszukać. Tu nic o niej nie pisze: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=1279&country=PL czy przylatuje ona do światła, czy przeszukiwać teren w dzień?

Re: Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 22:43
autor: Dispar
Z naszego kraju ten gatunek znany jest z zaledwie 6 okazów. Cztery pierwsze złowiono na światło na torfowisku węglanowym w Zawadówce w ostatnich dniach czerwca oraz dwa okazy w roku ubiegłym - nie znam lokalizacji ani daty połowu. Osobiście złowiłem czwarty okaz dla kraju 29 czerwca.

Re: Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

: czwartek, 22 maja 2014, 11:13
autor: Wiacek
Tutaj jest więcej o tych 2 złowionych osobnikach w 2013 r.:
http://www.pte.up.poznan.pl/we/2014/05_ ... _Palka.pdf