Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

scythe88
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 15 września 2012, 16:30
Gender: women
Lokalizacja: woj. łódzkie

Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

Post autor: scythe88 »

Witam Wszystkich Serdecznie,

Potrzebuje pomocy ze strony osób, które mają wiedzę na temat przystosowań gąsienic motyli do żerowania na trujących roślinach. Szukam informacji na wyżej wymieniony temat - niestety niczego konkretnego do tej pory nie znalazłam. Wiadome są dla mnie późniejsze skutki dla ptaków - odstraszający wygląd gąsienic i ich "niesmaczność". Jednakże nigdzie nie znalazłam typowych przystosowań np. układu pokarmowego gąsienic.
Konkretnie chodzi o rodzinę Pieridae, jednak każda informacja nawet ogólna będzie dla mnie bardzo cenna.

Dziękuję z góry za okazaną pomoc...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

Post autor: Antek Kwiczala † »

Decydujące jest tu zdefiniowanie pojęcia "trująca roślina". Podchodzimy bowiem do tego terminu zbyt antropocentrycznie. Np. niektóre rośliny zawierają glikozydy. Substancje te mają silny wpływ na pracę mięśnia sercowego u kręgowców, więc u ptaków mogą spowodować nawet śmierć (u człowieka zresztą też, gdy są podane w zbyt dużej dawce), ale owadom nie szkodzą. Tak więc nie o jakieś super przystosowanie chodzi, ale o fakt, że pewne substancje dla bezkręgowców są nieszkodliwe, a dla kręgowców już tak.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

Post autor: Jacek Kurzawa »

Masz jakieś konkretne gatunki roślin już wytypowane? Pieridae Świata czy Polski?

Proponuję zrobić Ci tak:
Wypisz gatunki i ich rośliny:
http://www.lepidoptera.eu/ListFamily.ph ... country=PL
Wytypuj te toksyczne. Poszukaj w Google wg haseł: Pieridae, toxic, plants itd.


Masz coś tutaj:
http://agronomy.emu.ee/vol04Spec/p4S18.pdf
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

Post autor: mwkozlowski »

jest dużo literatury na ten temat; google sholar: toxic pieridae, glucosinolates, birds, rothshild...
scythe88
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 15 września 2012, 16:30
Gender: women
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

Post autor: scythe88 »

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi,

Nie mam ściśle określonych gatunków ze względu na podział terytorialny, hasło zostało rzucone ogólnie jako rodzina. Podobnie jak i z roślinami. Osoba pomagająca mi w pracy magisterskiej zasugerowała poszukanie czegoś z rodzaju Delias.

Jeżeli chodzi o moje szukanie w sieci - to być może mała ilość "rekordów" wynikała z tego, że źle się do tych poszukiwań zabrałam. Jednakże teraz mam już wskazówki i niedługo zabieram się do pracy;-)

Do tej pory trafiałam na ogólne informacje tak bardziej hasłowe typu: koewolucja owadów z roślinami, zmiana rośliny żywicielskiej (gat.polifagiczne) aby ograniczać ilość wchłanianych substancji trujących do ciała gąsienic, o jelicie środkowym jako miejscu detoksykacji trujących substancji.

Trafiłam także na "cwaniactwo" Monarchów na trojeści... ale niestety to nie ta rodzina ;-(

pozdrawiam...;-)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Przystosowanie gąsienic do żerowania na trujących roślinach

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeżeli chodzi o bielinki, to z ich własnościami trującymi dla ptaków może być problem. Zaproponowany rodzaj Delias owszem ma ubarwienie silnie kontrastowe, sugerujące, że motyle są "niejadalne", ale nic bardziej mylnego. Gąsienice większości gatunków żerują na roślinach z rodziny gązewnikowatych (Loranthaceae), a motyle wykorzystują jedynie mimikrę Müllera, upodobniając się ubarwieniem skrzydeł do gatunków z rodziny Zygaenidae, które faktycznie są trujące dla ptaków (np. Cyclosia pieridoides - http://www.jpmoth.org/~dmoth/Digital_Mo ... doides.htm )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”