Strona 1 z 1

Bieszczadzkie Depressariinae

: środa, 30 maja 2012, 17:47
autor: Jarosław Buszko
Niektóre gatunki Depressariinae o wiele łatwiej jest znaleźć w stadium gąsienicy niż imago. W czasie jednodniowego pobytu w Bieszczadach znalazłem dwa gatunki, które są rzadko spotykane w zbiorach. Oba zostały wyhodowane z gąsienic znalezionych na odpowiednich roślinach pokarmowych.
1. Agonopterix petasitis jako gąsienica żyje w pędach kwiatowych lepiężników Petasites officinalis i P. albus. Obecność gąsienicy zdradzają nadwiędnięte wierzchołki pędów. Dorosła gąsienica opuszcza żerowisko i przepoczwracza się w ściółce. Zwykle prawie każdy pęd jest zasiedlony i gatunek można uznać za pospolity.
2. Agonopterix doronicella żyje na omiegu górskim (Doronicum austriacum) sprzędzając wierzchołek pedu w kulisty twór. Przepoczwarcza się w żerowisku. Dotąd w Polsce znany z Sudetów (gdzie został odkryty i opisany) oraz Tatr. Omieg rośnie miejscami, ale tam gdzie jest roślina, także i żerowiska sa częste.

Re: Bieszczadzkie Depressariinae

: sobota, 22 maja 2021, 13:43
autor: goościu
W ostatnich dniach udało mi się w Cisnej odnaleźć żerowiska, jak sądzę, obu prezentowanych gatunków. Występują pospolicie i poszukiwanie nie jest trudnym zadaniem. Zdjęcia żerowisk załączam.