Efekty zabaw przy garach!

Tortricidae (zwójki)
Witas

Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Witas »

Myślę, że autor zdjęcia się nie obrazi :wink:
Ot, taka zagadka... co to jest? Zdjęcie pochodzi z Motyli Polski/Europy Krzyśka Jonko (dobrze, że jeszcze babola nie poprawił...)
http://www.lepidoptera.eu/minipic.php?ID=5671&scale=1
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Marek Hołowiński »

Acleris sp. :mrgreen: skoro go gotujesz szansa na oznaczenie z fotki jest chyba bliska 0.
Witas

Re: Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Witas »

Może tu lepiej widać?
Załączniki
Acleris. samiec.JPG
Acleris. samiec.JPG (128.4 KiB) Przejrzano 2965 razy
Witas

Re: Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Witas »

Widzę, że odważnych brak. :mrgreen: Ale też się przejechałem na tym motylu. Najpierw funcjonował jako A hastiana (wg A. Larysza :wink: ). Po dłuższej obserwacji nabrałem przekonania, że to nie jest hastiana, pomyślałem o A. heymana :?
Po gotowaniu wyszła :shock: A. maccana :!:
Teraz trochę łatwiejsze :P

Doszedłem do wniosku, że prawie wszystkie "hastiano" podobne trzeba gotować. Z tego co wiem, Adamowi po gotowaniu (jak "wypłynęła" A.maccana zabrał się do garów) też wyskoczyły niespodzianki, ale jak już, niech sam się pochwali
Załączniki
Acleris 2.jpg
Acleris 2.jpg (124.83 KiB) Przejrzano 2838 razy
Acleris 3.jpg
Acleris 3.jpg (145.97 KiB) Przejrzano 2838 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Adam Larysz »

Gotuję, gotuję, właśnie skończyłem sprawdzanie A. hastiana i A. scabrana z kolekcji Antoniego Drozdy - na 6 okazów 3 okazały się scabrana i 3 hastiana. Wcześniej już, jak Witas pisał, ugotowałem wszystkie swoje okazy oznaczone jako A. hastiana. I na 20 okazów jeden okazał się A. sparsana, reszta była dobrze oznaczona jako A. hastiana. Sprawdziłem też kontrolnie okaz, który kiedyś oznaczyłem jako Acleris laterana i okazał się być też A. hastiana! (motyl na fotce).
I tak jak pisze Witas - wszystkie zwójki "hastiano" podobne własciwie trzeba sprawdzać po genitaliach, aby mieć 100% pewność w oznaczeniu, bo jest to gatunek jeden z najbardziej chyba zmiennych wśród motyli.
A A. maccana oczywiście cieszy bardzo, znów Imielin okazał się niesamowitym miejscem... :wink:

PS
Przy okazji ugotowałem tego Scythrisa Drozdy, którego widzieliście z Rafałem ostatnio - samica wygląda na Scythris cuspidella, po genitaliach to na razie nie wiem, dam znać jutro co to, bo literaturę mam w domu.
Załączniki
a.hastiana_male.jpg
a.hastiana_male.jpg (147.73 KiB) Przejrzano 2818 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Rafał Celadyn »

...trójka wygląda na A.umbrana (może nawet na "moją " ) ,a dwójka nie :P .
Pozdrawiam Rafał.
Witas

Re: Efekty zabaw przy garach!

Post autor: Witas »

Acleris 2 to A hastiana
Acleris 3 to A.umbrana
Rafał Celadyn pisze:trójka wygląda na A.umbrana, może nawet na "moją "
obie są Twoje :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tortricidae”