Kolejne próby makro

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W krótkich chwilach wolnych eksperymentuję z makro mikroskopowym. Największe kłopoty sprawia kiepskie oświetlenie powodujące rozmaite odbicia, odblaski itp. od połyskujących powierzchni chitynowych, czasem (co widać z prawej strony) uniemożliwa wręcz zrobienie zdjęć z ostrymi krawędziami. Widać to dobrze na załączonym zrobionym na szybko zdjęciu. Prześwity być może powoduje niefortunne podłoże (pianka), które ma - jak pewnie sami doświadczyliście - skłonności do mikrorefleksów. To zdjęcie oświetla wbudowany w mikroskop halogenik.

Co możecie podpowiedzieć, żeby pozbyć się tych "efektów-refleksów" ? Zdjęcie spełnia wprawdzie swój cel - czyli umożliwia dokładne porównanie - ale skoro można lepiej, to czemu nie ?!
Załączniki
maska_test.jpg
maska_test.jpg (134.51 KiB) Przejrzano 6370 razy
bartek.g

Re: Kolejne próby makro

Post autor: bartek.g »

Moze zmiescisz tam filtr polaryzacyjny jeszcze? Tym sie usuwa odblaski wszelkie.

Jak duza jest ta maska?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

ok. 2mm.
O filtrach polaryzacyjnych nie mam zielonego pojęcia, coś może poczytam, będę mądrzejszy :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7273
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie oświetlaj z góry(dlatego masz przepał w miejscach odbicia światła),jeśli masz maskę na szkiełku to podłóż białą kartkę papieru w pewnym oddaleniu od niego ,spakuj to wszystko do półprzeźroczystego białego pojemnika i spróbuj oświetlić dwoma źródłami światła o tej samej mocy i podobnym oddaleniu od obiektu;powinno być dobrze...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:...nie oświetlaj z góry(dlatego masz przepał w miejscach odbicia światła),jeśli masz maskę na szkiełku to podłóż  białą kartkę papieru w pewnym oddaleniu od niego ,spakuj to wszystko do półprzeźroczystego białego pojemnika i spróbuj oświetlić dwoma źródłami światła o tej samej mocy i podobnym oddaleniu od obiektu;powinno być dobrze...
Pozdrawiam Rafał.
Maskę mam bezpośrednio na piance, robiłem też na białym kartonie itp.
Rozumiem, że oświetlenie w "półprzezroczystym" pojemniku powinno być górno-boczne, przez ścianki pojemnika ??
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7273
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze:Rozumiem, że oświetlenie w "półprzezroczystym" pojemniku powinno być górno-boczne, przez ścianki pojemnika ??
Tak,najlepiej boczne (optymalnie byłoby, gdyby płaszczyzna obiektu była lekko "powyżej" środka źródła światła-nie wiem czy mnie zrozumiesz...).
Jeśli nie jest na szkiełku to po prostu połóż(przyklej?)na kartoniku jakiego uzywają chrząszczarze,ale lepszy efekt będzie jak ją utopisz w euparalu.Tutaj są fotki takich preparatów :arrow: viewtopic.php?f=86&t=16939.
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No nie mów, że te zdjęcia kopulatorów są z euparalu ? :)
Testowo zatopię jakąś, żeby sprawdzić efekty. Mam sporo pustych egzuwiów zbieranych w terenie do testów właśnie to będzie na czym eksperymentować.
Czy w tych zdjęciach które robiłeś jest szkiełko nakrywkowe, czy sam euparal ? Przy maskach trzeba będzie dać podkładki dystansowe.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7273
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze:No nie mów, że te zdjęcia kopulatorów są z euparalu ?
No są :P
Grzegorz Banasiak pisze:Czy w tych zdjęciach które robiłeś jest szkiełko nakrywkowe, czy sam euparal ?
Jest szkiełko nakrywkowe, etykietka zrobiona na Entomolabels,numerek... i co tam jeszcze chcesz :wink: .
Pozdrowki Rafał.
Witas

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Witas »

Grzegorz Banasiak pisze:No nie mów, że te zdjęcia kopulatorów są z euparalu ?
Parę słów wyjaśnienia.
Preparaty na zdjęciach Rafała są "mętne". Rafał starł się wyczyścić brzegi, ale poobcinał przy okazji wiele włosków. Preparaty te były robione w ramach małych warsztatów i "integracji" kilku motylarzy. I zostały za szybko zamknięte szkiełkiem nakrywkowym. Trochę to zawiłe, ale z kopulatora (są duże) zatopionego w euparalu nie zdążył odparować alkohol. Gdyby zamknąć szkiełkiem preparat, po powiedzmy 12 godzinach, wszystko byłoby ok.
Myślę, że w przypadku "maski" koszówki euparal się raczej nie sprawdzi. Ale spróbować zawsze można.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Znalazłem tanie substytuty (20-30 zł.) oświetlenia diodowego do testów w postaci lampek zasilanych z USB. Można to podłączyć do hub'a i dowolnie ustawić. Może ktoś eksperymentował z podobnym światłem ?
Załączniki
Lampka_do_notebooka_pod_USB_5_diodowa_Logilink.jpg
Lampka_do_notebooka_pod_USB_5_diodowa_Logilink.jpg (11.57 KiB) Przejrzano 6215 razy
i-4world-lampka-usb-18-diod-led-06423.jpg
i-4world-lampka-usb-18-diod-led-06423.jpg (12.52 KiB) Przejrzano 6215 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7273
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Rafał Celadyn »

Witas pisze:Myślę, że w przypadku "maski" koszówki euparal się raczej nie sprawdzi
...a ja myślę że się sprawdzi :wink: ,maska jest mniejsza niż te kopulatory,więc przy tej skali nie powinno być problemu.Tak czy inaczej ,tutaj problem dotyczy oświetlenia ,a nie medium w którym to ma być zakonserwowane.W temacie o post edycji Pawła (Palipa)zasady oświetlania są dosyć przejrzyście wytłumaczone i generalnie można je stosować w każdym przypadku...
Pozdrawiam ,Rafał.
bartek.g

Re: Kolejne próby makro

Post autor: bartek.g »

To ja sie jeszcze wymadrze troche.

Zdjecie masz bardzo kontrastowe i przepalone - w niektorych miejscach jest za duzo ostrego swiatla. Ale to nie jest takie do konca proste bo masz foto o dosc duzej rozpietosci tonalnej. Sproboj zamiast bialego tla dac szare (najlepiej tzw. 18% szarosc), aparat jakikolwiek by on nie byl nie bedzie mial az takich problemow z pomiarem swiatla.

Przedmioty blyszczace fotografuje sie w namiotach, przez jeden bok wsuwa sie obiektyw a i tak ten potrafi sie odbic. Ma to tez wady, jezeli wyeliminujesz wszystkie cenie to przedmiot bedzie wygladal nienaturalnie - czasami kladzie sie np. czarne paski obok przedmiotow aby rzucily cien. Do tego przy szczegolnych przedmiotach, ktore sa przezroczyste (szklo), nie oswietla sie ich bezposrednio a odbija sie swiatlo od tla.

Sproboj wsadzic maske do jakiegos malego kubeczka styropianowego/plastikowego (na szare tlo) i oswietl przez niego.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Oświetlałem to wbudowanym w mikroskop halogenem. Kamera 3Mpix w torze wizyjnym, niewiele można tu ustawić.
Poczytałem już trochę i jestem nieco mądrzejszy. Z kubkiem styropianownym to niezły pomysł. Jak tylko uda mi się zakupić lampki diodowe i zmontować "warsztat" pokażę efekty. Mam nadzieję, że będą lepsze.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lampki USB - nie sprawdzą się, światło jest za słabe (mam takie 3 szt do laptopa, którego rzeczywiscie uzywam w nocy), poza tym diody mrugają.

Polecam IKEA Jansjo http://allegro.pl/listing.php/search?st ... egory=5317
bartek.g pisze:Sprobuj zamiast bialego tla dac szare (najlepiej tzw. 18% szarosc), aparat jakikolwiek by on nie byl nie bedzie mial az takich problemow z pomiarem swiatla.
Powinno sie fotografować w trybie manualnym, a wtedy nie ma pomiaru światła i tło nie będzie odgrywało tu (prawie) żadnej roli.
Przedmioty blyszczace fotografuje sie w namiotach, przez jeden bok wsuwa sie obiektyw a i tak ten potrafi sie odbic.
Przy obiektach o rozmiarach 1-2mm nie zastosujemy namiotu. Wystarczy jak obiekt będzie w tulejce z pergaminu, ktora rozproszy światlo.

Polecam takie rozwiązanie
http://www.flickr.com/photos/eurythyrea ... 4634267753
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki Jacek. Może taki papierowy "dyfuzor" oświetlony halogenem da lepsze efekty niż sam halogen. Sprawdzę to dzisiaj i pokażę efekty.
bartek.g

Re: Kolejne próby makro

Post autor: bartek.g »

Myslisz ze kamera na USB ma tryby? Ja mysle, ze nie ma. Dlatego sugeruje 18% szarosc, zeby nie szalala.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Chyba masz rację, nie wziąłem pod uwagę tego, że mowa jest o kamerze, a ja caly czas myślę o fotografii aparatem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kolejny test, światło - wbudowany mikroskopowy halogen rozproszony tulejką z kalki technicznej. Podłoże białe, szare chciałem wydrukować ale laserówka kiepsko kryje i dałem spokój do czasu znalezienia odpowiedniego papieru lub kartonu.
Wydaje mi się, że obraz jest bardziej "płaski" ale za to zdecydowanie mniej refleksów świetlnych. Muszę jednak zbudować lepsze "ustrojstwo" do oświetlania, co najmniej dwa lub trzy źródła wokół tulejki
Załączniki
maska2_jpg.jpg
maska2_jpg.jpg (64.28 KiB) Przejrzano 6121 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7273
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Rafał Celadyn »

...problem nadal jest,wydaje mi się że:
- kalka za słabo rozprasza
- źródło światła przy tej przepuszczalności "dyfuzora" jest za blisko obiektu
- obiekt jest nierównomiernie oświetlony
...jak poprawisz te trzy rzeczy będzie good ;)
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:...problem nadal jest,wydaje mi się że:
-  kalka za słabo rozprasza
- źródło światła przy tej przepuszczalności "dyfuzora" jest za blisko obiektu
- obiekt jest nierównomiernie oświetlony
...jak poprawisz te trzy rzeczy będzie good ;)
Pozdrawiam Rafał.
Dokładnie tak jest - dobrze Ci się wydaje - ech to doświadczenie :)
W tej próbie chodziło mi tylko o to, czy kalka cokolwiek poprawi. Niby wszyscy piszą, że tak, ale wiesz jak jest, jak sam nie spróbujesz to będziesz ciągle w fazie teoretycznej. Poprawienia wymaga też sama obróbka surowego stosu z Combine Z5, wielkość tego stosu i równomierność przesunięć ostrości w każdym zdjęciu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze: Poprawienia wymaga też sama obróbka surowego stosu z Combine Z5, wielkość tego stosu i równomierność przesunięć ostrości w każdym zdjęciu.
Grzesiek, piszesz, że używasz Z5, ale dlaczego nie ZP?
http://www.hadleyweb.pwp.blueyonder.co. ... binez5.htm

Od kilku dni testuję różne stakery (Combine ZP, Zerene trial) i ten Combine coraz bardziej mi się podoba. Efekty są jednak lepsze niż przy Helicon Focus (tak mi jakoś wychodzi).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7273
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Rafał Celadyn »

...jutro spróbuję wyciagnąć jakąś maskę z egzuwium i sam zrobię próbę moim kompaktem,zastanawiam sie nad sensem składania fotek tej maski...to przecież nie ma nawet 1mm grubości,może zwykły pstryk z uzbrojonym w szkło obiektywem by wystarczył...? Zobaczę jutro ,co się da z tym fantem zrobić :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:
Grzegorz Banasiak pisze: Poprawienia wymaga też sama obróbka surowego stosu z Combine Z5, wielkość tego stosu i równomierność przesunięć ostrości w każdym zdjęciu.
Grzesiek, piszesz, że używasz Z5, ale dlaczego nie ZP?
http://www.hadleyweb.pwp.blueyonder.co. ... binez5.htm
Od kilku dni testuję różne stakery (Combine ZP, Zerene trial) i ten Combine coraz bardziej mi się podoba. Efekty są jednak lepsze niż przy Helicon Focus (tak mi jakoś wychodzi).
A właściwie nie wiem... ale już ściągam ZP :)
...
Z tych samych "ramek" ZP zrobił stos znacznie gorszej jakości niż Z5. Dlatego będę na razie robił Z5 i ewentualnie porównywał z tym co wyjdzie z ZP.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolejne próby makro

Post autor: M. Stachowiak »

Odbicia światła od gładkich powierzchni są dużym problemem w makrofotografii z wykorzystaniem mikroskopu. Przykładowe rozwiązanie znajdziecie tu:
http://www.cdfa.ca.gov/phpps/ppd/entomology/dome.html
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kolejne próby makro

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. Stachowiak pisze:Odbicia światła od gładkich powierzchni są dużym problemem w makrofotografii z wykorzystaniem mikroskopu. Przykładowe rozwiązanie znajdziecie tu:
http://www.cdfa.ca.gov/phpps/ppd/entomology/dome.html
Niezłe. Dziękuję. Ta konstrukcja może zainspirować do własnych projektów... :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”