płeć papilio machaon

messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

płeć papilio machaon

Post autor: messerschmitch2 »

Witam chciałbym się dowiedzieć czy da sie znacząco rozróżnić płeć motyli Papilio machaon,na podstawie aparatu kopulacyjnego, dodam że zależy mi na hodowli tych motyli, niedawno wykluł mi sie jeden i chciałbym mu sprawić odpowiednią parkę w najbliższym czasie.
Witas

Post autor: Witas »

messerschmitch2 pisze:czy da sie znacząco rozróżnić płeć motyli Papilio machaon,na podstawie aparatu kopulacyjnego,
na 100%, przecież dziewczynki od chłopców różnią się znacząco, jak im się zajrzy gdzieś :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Witas pisze:
messerschmitch2 pisze:czy da sie znacząco rozróżnić płeć motyli Papilio machaon,na podstawie aparatu kopulacyjnego,
na 100%, przecież dziewczynki od chłopców różnią się znacząco, jak im się zajrzy gdzieś :mrgreen:
... pod ogonek :):)
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Post autor: messerschmitch2 »

no dobrze, ale który z nich jest samcem a który samicą? chodzi mi o charakterystyczne cechy, a one o ile mi się zdaje nie dają sie odróżnic tak jak u ludzi...
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Samce mają walwy- tj. coś na kształt rowartych "klap". Samica natomiast ma coś w rodzaju "poduszki". Opisowe takie- musisz po prostu przycisnąć koniec odwłoka i zobaczyć, czy rozwierają się klapy- jeśli tak- samiec, jeśli nie-samica.
Pozdrawiam
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Istnieją też pewne cechy bardziej ogólne, jednak tu niedoskonałość języka powoduje, że trudno je oddać słowami np. :wink: :
samiec ma wieksze oczy od samicy, ostro zakończony odwłok (właśnie z powodu owych walw, o których Tawulec pisze) jest gernelanie rzecz biorąc mniejszy nieco ciemniej ubariwony.
Jak porównasz kilka okazów w czyimś zbiorze lub fotografiach, to nabierzesz takiego opatrzenia, że nie będizesz mieć z rozróznianiem płci najmnijeszych problemów.
Zyczę powodzenia i udanych oznaczeń płci.
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Post autor: messerschmitch2 »

dzięki wielkie.
Michał Kasperski
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2010, 13:30
Lokalizacja: Gostyń, Wielkopolska

płeć papilio machaon

Post autor: Michał Kasperski »

Witam ! Hoduję 3 poczwarki papilio machaon a dzisiaj rano wykluł mi się 1 osobnik (trzeba dodać bardzo piękny :roll: ) Czy są jakieś szansę na rozmnożenie no i rozpoznanie płci ? Do rozmnażania mam do dyspozycji dużą klatkę 90cm/ 180cm/ 70cm. Czy więc występuje jakaś cecha dymorfizmu ? tak osobiście jak porównywałem na stronie lepidoptera.eu wydaje mi się, że nasadowa część przedniego skrzydła u samicy jest bardziej zaokrąglona ku górze ?

Dziękuje z góry za udzielone rady :wink:
bartek.g

Re: płeć papilio machaon

Post autor: bartek.g »

Chlopak ma walwy - cos na zasadzie klamry, otacza wazne rzeczy ;).

Na suszkach gorzej widac, no ale zywych nie mam. Najlepiej zrob fote i wstaw.
Załączniki
chlopak bok
chlopak bok
chlopakbok.jpg (107.23 KiB) Przejrzano 6553 razy
chlopak front
chlopak front
chlopakfront.jpg (105.99 KiB) Przejrzano 6553 razy
dziewczyna bok
dziewczyna bok
dziewczynabok.jpg (120.7 KiB) Przejrzano 6553 razy
dziewczyna front
dziewczyna front
dziewczynafront.jpg (100.85 KiB) Przejrzano 6553 razy
Michał Kasperski
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2010, 13:30
Lokalizacja: Gostyń, Wielkopolska

Re: płeć papilio machaon

Post autor: Michał Kasperski »

Dzięki, za wyczerpującą odpowiedź ;) Zdecydowałem, że 1 osobnika spreparuję do zbioru a pozostałe wypuszczę. Na razie poćwiczę rozmnażanie z bardziej pospolitymi gatunkami :) Niedługo wstawię zdjęcia. Trudno było mi go uchwycić :P. Zauważyłem coś ciekawego. Rano obudziłem się i zobaczyłem motyla jak trzepoce się w wylęgarce, nie chciałem, żeby się zniszczył, więc nakryłem ją czarną tkaniną motyl momentalnie stawał w bezruchu. :wink:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Papilionidae”