Catops fuscus

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Catops fuscus

Post autor: Miłosz Mazur »

Drodzy Forumowicze

Mam pytanie co do tego właśnie gatunku. Oznaczają (nieco rekreacyjnie, bo ile się można patrzeć na ryje) część moich Cholevinae mam zgryz, gdyż z klucza wychodzi mi non stop C. fuscus, gatunek z tego co wiem pospolity. Niestety nie mam go w zbiorze więc nie mam z czym porównać. Zdjęcie zamieszczone w Ikonografii nijak się ma do mojego okazu http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ca ... fuscus.htm natomiast zdjęcie z Kerbiter'a to wypisz, wymaluj mój okaz http://www.kerbtier.de/cgi-bin/deFSearc ... Cholevidae ...i bądź tu mądry... Pytanie do Was, którzy macie większe doświadczenie w tej grupie, czy na którejś z tych stron jest błąd czy jak, bo już się nieco gubię...a może to nie jest w ogóle te gatunek ale np. C. coracinus...
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

W przypadku Catopsów najpewniejsze jest sprawdzenie fiutka (jeśli to samiec). Poza tym przydałoby się zdjęcie i dodatkowe informacje (siedlisko, data i miejsce odłowu, długość ciała). Mam w swoim zbiorze parę gatunków Catopsów, ale akurat C. fuscus nie. Natomiast mam podobny, ale znacznie większy C. picipes (najczęściej łowiony w próchnie dziupli).

Karol
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Patrząc na zdjęcie w Ikonografii zastanawiam się czy nie jest tam aby jakiś błąd. Z klucza wynika że rodzaj Catops ma przedplecze zawsze zwężające się ku podstawie a ten nijak ma się do tej cechy. Okaz na zdjęciu bardziej pasuje do jakiegoś Sciodrepoidesa czy Anemadusa (mam tutaj na myśli ogólny pokrój ciała i przedplecza, gdyż na tym okazie nie widać ani prążków ani szczegółów głaszczków czy głowy). Ciekawe czy aby jakiś złośliwy chochlik tutaj nie zadziałał ;)
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Wydaje się, że błędu nie ma. Budowa czułków C. fuscus z Ikonografii wykłucza Sciodrepoidesy, które mają czułki krótkie, środkowe człony szerokie, szczególnie 8 człon jest bardzo krótki i szeroki.
Trochę podejrzana jest u C. fuscus z Ikonografii budowa przedplecza, które nie zwęża się przed podstawą i na dodatek podstawa jest szersza od podstawy pokryw. Na rysunku w kluczu Szymczakowskiego przedplecze jest zupełnie. Niestety, jak pisałem, nie mam okazów C. fuscus, żeby to sprawdzić. Najbardziej pod względem ogólnego pokroju ciała podobna jest Dreposcia umbrina, ale jest ciemniejsza i ma trochę bardziej smukłe czułki. Niestety nie widać u C. fuscus głaszczków szczekowych, które u D. umbrina są b. charakterystyczne.
Okaz C. fuscus z Ikonografii to samiec, więc podejrzewam, ze został "wypruty" i edeagus sprawdzony.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
Karol
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Witam kolegów po dłuższej przerwie. Spędziłem miesiąc w lasach deszczowych Ekwadoru i miałem bardzo ograniczone możliwości korzystania z Internetu (chociaż nawet w środku dżungli w niektóre dni udało się korzystać z podglądu na pocztę e-mailową). Catops na zdjęciu to na 100% samiec C. fuscus (oznaczony na podstawie wypreparowanego prącia). W tym rodzaju są lekkie róznice dymorficzne w pokroju ciała, a jasna barwa naszego okazu wynika z tego, że jest on jeszcze nie do końca wybarwiony. Okaz na stronie niemieckiej jest samicą i wygląda też na C. fuscus.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

I Pan profesor rozwiał do końca nasze wątpliwości :)
A przy okazja może jakaś relacja z Ekwadorskich lasów ;)

Bardzo dziękujemy !
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Okazowi z Ikonografii trzeba się jednak jeszcze raz przyjrzeć, bo dziwny on bardzo, szczególnie kształt przedplecza, które powinno wyglądać tak (widok nieco z przodu):
Załączniki
Catops fuscus.jpg
Catops fuscus.jpg (136.34 KiB) Przejrzano 2865 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Drogi Pawle bardzo dziękuję za Twój komentarz, powiem szczerze że liczyłem na niego ;)
Twoje zdjęcia rozwiewa moje wątpliwości co do mojego okazu a ten z Ikonografii to typowym C. fuscus raczej nie jest ;).

Dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

offtopem
Lech Borowiec pisze:Spędziłem miesiąc w lasach deszczowych Ekwadoru
ech, jak to pięknie brzmi... Lechu, pozazdrościć!
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”