Polyommatus sp.

Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Polyommatus sp.

Post autor: Peter Senn »

Mam wątpliwości, co do oznaczenia tych dwóch modraszków. W terenie oznaczyłem 6397 jako P. icarus, ale przy bliższej oględzinach, widzę, że nie ma białego klinu przy zewnętrznym brzegu tylnego skrzydła. To by sugerowało P. amandus (zdjęcie z Gdyni). Ale jednak widać maleńką kropkę w komórce na tylnej stronie przedniego skrzydła - widać tuż nad przedniem brzegiem tylnego skrzydła. A amandus takiej plamki nie ma... Na drugim zdjęciu, zrobionej w pobliżu Leśnicy na Słowacji (niedaleko Szczawnicy), widać znów maleńka plamka w komórce. Czy to aby na pewno icarus, tak, jak zresztą go oznaczyłem? Piotr.
Załączniki
PICT6397 f Polyommatus sp. 11.6.09 Gdy-Orłowo CF33.JPG
PICT6397 f Polyommatus sp. 11.6.09 Gdy-Orłowo CF33.JPG (127.84 KiB) Przejrzano 1878 razy
14T-06 f Polyommatus icarus - 12.8.06 - SK Lesnica.JPG
14T-06 f Polyommatus icarus - 12.8.06 - SK Lesnica.JPG (141.7 KiB) Przejrzano 1865 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

1 to P.icarus- patrząc nawet na datę. Już to wykluczałoby amandusa- w czerwcu są zlatane, a w sierpniu w ogóle być ich nie powinno. :)
Z 2 się nie wypowiadam- przy wylatanych okazach daję spokój ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

2 dla mnie to też ikar, trójkąt z plamek jest zwrócony kątem prostym do dołu.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1155
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

jak poprzednicy popieram bez wątpienia, że na dwóch zdjeciach jest P. icarus
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Na pierwszym prawdopodobnie icarus, chociaż nie wykluczałbym thersitesa. Drugi faktycznie przypomina nieco amandusa, ale ta plamka na przednim skrzydle i odcień fioletu wierzchu skrzydła widoczny po dokładnym obejrzeniu fotografii sugeruje icarusa.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, które potwierdzają moje przypuszczenia, że oba modraszki są ikarusy. Przy pierwszym też brałem pod uwagę thersites, ale ta maleńka kropeczka w komórce... A przy drugim, widocznie mogą pojawiać się ikarusy bez białego klinu. Czy ten brak to po prostu wynik 'zlatania'? Pozdrawiam. Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”