W Państwie Środka [Chiny]

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

W Państwie Środka [Chiny]

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zapewne wszyscy się domyślili, że chodzi o Chiny. Miałem okazję zwiedzić (raczej turystycznie) północno-wschodni region tego olbrzymiego kraju, wielkiego prawie jak Europa. Na pierwszej fotce pokazuję trasę, jaką przebyłem. Liczy ponad 2000 km, a to zaledwie mały fragment Chin. Obejmuje trójkąt z wierzchołkami w Pekinie, Xi’an i Szanghaju. Będąc w Chinach, nie sposób nie zobaczyć Wielkiego Muru (foto2). Sporo jednak czasu poświęciłem na obserwację motyli. We wrześniu lata tam jeszcze sporo gatunków (to mniej więcej szerokość geograficzna północnej Afryki. Zacznę od motyli dziennych, bo te najłatwiej było fotografować. Mieniak na trzeciej fotce to zapewne A.ilia, ale może też tam latać A.metis, a okazu nie łapałem. Niektóre okazy nie fotografowałem w naturze, bo się bałem, że mi uciekną...
Załączniki
Vanessa indica.jpg
Vanessa indica.jpg (84.85 KiB) Przejrzano 4933 razy
Pseudozizeeria maha spód.jpg
Pseudozizeeria maha spód.jpg (88.6 KiB) Przejrzano 4930 razy
Polygonia c-aureum para.jpg
Polygonia c-aureum para.jpg (102.28 KiB) Przejrzano 4930 razy
Polygonia c-aureum motyl.jpg
Polygonia c-aureum motyl.jpg (129.74 KiB) Przejrzano 4929 razy
Libythea lepita chinensis.jpg
Libythea lepita chinensis.jpg (109.27 KiB) Przejrzano 4931 razy
Crebeta deidamia samiec.jpg
Crebeta deidamia samiec.jpg (85.29 KiB) Przejrzano 4929 razy
Crebeta deidamia samica.jpg
Crebeta deidamia samica.jpg (113.28 KiB) Przejrzano 4935 razy
Apatura sp.jpg
Apatura sp.jpg (102.36 KiB) Przejrzano 4950 razy
foto2.jpg
foto2.jpg (100.13 KiB) Przejrzano 5011 razy
foto1.jpg
foto1.jpg (110.47 KiB) Przejrzano 4940 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 października 2009, 07:12 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pokażę teraz trochę gatunków nocnych. Część udało mi się oznaczyć, niektóre nie - będę wdzięczny na sugestie. Sówki na ogół zbierałem na ścianach budynków podczas wieczornych spacerów po miastach. Imponująca jest wielkość A.major (dla porównania zrobiłem zdjęcie z naszą A.psi) - w pierwszym momencie pomyślałem, że to jakaś wstęgówka. Zawisaki znalazłem na pniach drzew wokół klasztoru w Shaolin.
Załączniki
mikrus2.jpg
mikrus2.jpg (38.29 KiB) Przejrzano 4932 razy
mikrus1.jpg
mikrus1.jpg (96 KiB) Przejrzano 4931 razy
sówka 2.jpg
sówka 2.jpg (55.54 KiB) Przejrzano 4929 razy
sówka 1.jpg
sówka 1.jpg (57.81 KiB) Przejrzano 4930 razy
Protoschinia scutosa.jpg
Protoschinia scutosa.jpg (53.83 KiB) Przejrzano 4928 razy
Helicoverpa armigera.jpg
Helicoverpa armigera.jpg (50.77 KiB) Przejrzano 4929 razy
Ctenoplusia albostriata.jpg
Ctenoplusia albostriata.jpg (59.74 KiB) Przejrzano 4929 razy
Autographa  eriosoma.jpg
Autographa eriosoma.jpg (50.88 KiB) Przejrzano 4931 razy
Acronicta major & psi.jpg
Acronicta major & psi.jpg (59.51 KiB) Przejrzano 4931 razy
Psilogramma increta para.jpg
Psilogramma increta para.jpg (66.96 KiB) Przejrzano 4317 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Mikrus2 wygląda mi na Maruca vitrata (albo przynajmniej coś z tego rodzaju). Co do sówki nr 2, najbliżej mi z nią do Spodoptera litura, acz płn. Chiny nie są chyba rodzime dla tego gatunku...
A chińska Acronicta naprawdę robi wrażenie :grin:
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 14:10 przez Aneta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Oba gatunki są jak widać szeroko rozprzestrzenionymi szkodnikami. M.vitrata występuje nawet sporadycznie w Europie, a informacje o występowaniu S.litura w Chinach, w dolinie rzeki Jangcy (gdzie była złapana), znalazłem tu: http://www.ingentaconnect.com/content/e ... 4/art00025
To będą te gatunki. Dzięki Aneta.
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 15:15 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Micrus1 wygląda na Spoladea recurvalis, też w Europie spotykany (jako migrant?).
Fajne te rusałki, podobne do naszych. A latało coś z Pieridae. :wink:
jon

Post autor: jon »

Nie widziałeś tam gdzieś jakichś Teinopalpusów w koronach drzew? ;) Jak na taki kraj to mógłbyś opowiedzieć bardziej szczegółowo o całej wycieczce. Jaki jest koszt takiego wypadu? Jak sobie radziłeś z językiem? Czy wolno tam machać siatką bez stresu?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Sówka ze zdj. Sówka 1. to wg. mnie również Ctenoplusia albostriata (Bremer & Grey, 1853) - zdarzają się osobniki z mniej kontrastowym rysunkiem przedniej pary skrzydeł...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Micrus1 wygląda na Spoladea recurvalis
Masz rację, też szkodnik. Był tam dosyć pospolity. Dzięki za namiary.
A latało coś z Pieridae.
Tak, np. Pieris rapae (pokazuję go w załączniku), oraz jakieś wschodnie szlaczkonie, ale nie mam ani zdjęć, ani okazów.
Sówka ze zdj. Sówka 1. to wg. mnie również Ctenoplusia albostriata
Masz Jarku rację. Przejrzałem japońską stronę o tym gatunku, i pokazują tam zdjęcia takich ściemnionych okazów. Dzięki.
Teinopalpusów nie było :grin: . (to raczej górski gatunek :smile: ). Problem z porozumieniem się jest duży. Mandaryńskiego nie znam :smile: , a przeciętny Chińczyk innym językiem nie mówi. W hotelach oczywiście znają angielski, w restauracjach już jest problem. Ale jest nadzieja na przyszłość, młodzież chętnie uczy się angielskiego - sympatyczne było, gdy 8-10 letnie dzieci podchodziły do nas na ulicy z zeszycikami w ręku, i próbowały do nas mówić po angielsku. Ceny takiego wyjazdu są bardzo zróżnicowane (zależą od czasu trwania, terminu, rejonu, który mamy zamiar odwiedzić, standardu pobytu i t.p.) Więcej szczegółów znajdziesz Januszu na stronie Ecco Travel, które to biuro takie wyjazdy organizuje.
Załączniki
Pieris rapae samica.jpg
Pieris rapae samica.jpg (107.29 KiB) Przejrzano 4932 razy
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 23:11 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1151
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Antku ten motyl z rodzaju Apatura sp. to będzie jednak Apatura ilia forma clytie. Zastanawiałęm się nad A. metis, ale ten gatunek w tej części Azji jest poza granicą zasięgu.

znalazłem jeszcze taką stronę:

http://asian-insect.com/wholesale.html
Ostatnio zmieniony sobota, 24 października 2009, 14:31 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

ten gatunek w tej części Azji jest poza granicą zasięgu.
Niestety, Marcinie, nie. Dołączam skan z książki "The Butterflies of Russia". Wyraźnie tam zaznaczono, że A.metis swym zasięgiem osiąga wschodnie wybrzeże Azji. W tekście nt zasięgu, napisano: występuje w płn- wsch i wsch. Chinach.
I dodatkowa informacja - europejskiej formie A.ilia f.clytie we wsch Azji odpowiada forma A.ilia f.praeclara Moltrecht, 1927.
Załączniki
Apatura metis.gif
Apatura metis.gif (139.41 KiB) Przejrzano 4953 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Wszystkie trzy "europejskie" mieniaki występują również w Chinach.

Do tego co powyżej napisał Antek można jedynie dodać, że w północnych Chinach występuje zapewne ten sam podgatunek, który zasiedla Koreę, region Amuru i Ussuri, a więc Apatura metis ssp. heijona Matsumura, 1928 (= gracilis O. Bang-Hass, 1936, = asiatica Le Moult, 1947, = mirei Le Moult, 1947).
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1151
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Antku tej książki nie znam. Wiedziałem, że występuje Apatura metis w Chinach, tylko nie byłem pewny czy swoim zasięgiem obejmuje też tą część Chin.

Antku i Jarku dzięki Wam za informacje, przy okazji się czegoś nowego dowiedziałem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pokażę jeszcze zdjęcia gatunku, formalnie uznawanego za wymarły. Chodzi oczywiście o jedwabnika morwowego. Nie można go znaleźć w naturze, ale w hodowlach trzyma się jeszcze nieźle. Fakt - zatracił zdolność lotu. Zwiedziłem w Chinach ośrodek hodowli tego jedwabnika.
Załączniki
Bombyx mori para.jpg
Bombyx mori para.jpg (82.44 KiB) Przejrzano 4941 razy
Bombyx mori gąsienice.jpg
Bombyx mori gąsienice.jpg (108.49 KiB) Przejrzano 4934 razy
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

W Poznaniu również jest prowadzona hodowla tego gatunku, a dokładnie w instytucie włókien naturalnych:

http://www.inf.poznan.pl/polish.php?item=000000
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wracam do ubiegłorocznego tematu, gdyż zostały mi zdjęcia pewnych gatunków, które wtedy (we wrześniu ub. roku) nie umiałem oznaczyć. Dzisiaj wylągł mi się motyl. więc wiem co to...
Na początek zdjęcie gąsienicy, znalezionej na ścianie hotelu w Szanghaju, gdzie mieszkałem. Może ktoś pokusi się o oznaczenie :wink:
Załączniki
gąsienica.jpg
gąsienica.jpg (69.77 KiB) Przejrzano 4919 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Wygląda mi na Atrophaneura sp., chyba A. aristolochiae...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W systematyce pazi trochę się ostatnio pozmieniało, i aristolochiae należy do innego rodzaju - Pachliopta:
http://www.insects-online.de/frames/papilio.htm#head
Ale co do gatunku masz rację :grin: - to właśnie ten. Dla zainteresowanych pokazuję pozostałe stadia: poczwarkę i motyla.
Załączniki
motyl.jpg
motyl.jpg (101.82 KiB) Przejrzano 4919 razy
poczwarka.jpg
poczwarka.jpg (90.71 KiB) Przejrzano 4913 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Znalazłem w swoim komputerze zdjęcie, które być może pamiętają starsi stażem forumowicze. Nie ma metryczki, ale data jego modyfikacji to 29 września 2005 roku – wtedy zapewne zapisano je w pamięci serwera forum. Część postów z tego okresu forum niestety zniknęła – za sprawą ataku hakerów, i to zdjęcie też. Pokazuje poczwarkę, bardzo podobną do tej z mojego zdjęcia. Zapewne więc to też paź z rodzaju Pachliopta. Zdjęcie pokazał Paweł Jałoszyński w jednym ze swoich postów o Japonii (ten post niestety też zniknął z forum) - może sobie przypomni gdzie i kiedy było zrobione...
Załączniki
poczwara2.jpg
poczwara2.jpg (64.15 KiB) Przejrzano 4938 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

To zdjęcie zrobiłem w grudniu 2003, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy miastem Tsukuba, a górą o tej samej nazwie; czyli prefektura Ibaraki sąsiadująca z Tokyo. Otwarty teren, a dokładniej szeroka droga rowerowa biegnąca kilometrami wśród rozmaitych pól, obsadzona na niektórych odcinkach wiśniami. Te pazie były tam masowe, na jesieni gąsienice dziesiątkami łaziły po ziemi, potem przez całą zimę można było znaleźć nawet setkę poczwarek w ciągu godziny, właśnie na tych przydrożnych wiśniach i wszelkich płotach. Najwyraźniej koncentrowały się na tych drzewach gąsienice z całej okolicy. Zresztą w samym mieście też było ich dużo. Takie wielkie, czarne pazie z czerwonymi plamkami są tam bardzo pospolite, jest ich zresztą parę gatunków.

Paweł
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wyjaśniła się kolejna niewiadoma. Gąsienicę, jaką pokazuję na dołączonym zdjęciu, znalazłem 5 września na północnych peryferiach Pekinu. Łaziła po chodniku, zapewne szukając miejsca na przepoczwarczenie. Zdjęcie zrobiłem pół metra dalej, więc trawą proszę się nie sugerować. Była wielkości naszego nastrosza lipowca. Dzisiejszej nocy wylągł się motyl. Spróbujcie odgadnąć, jaki to gatunek?
PS. Dzięki Pawle za informacje o poczwarce.
Załączniki
gąsienica.jpg
gąsienica.jpg (113.89 KiB) Przejrzano 4910 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ukryję, może inni też zechcą się pobawić ;)
Antek Kwiczala pisze:Spróbujcie odgadnąć, jaki to gatunek?
[hide]Wygląda na Dolbina sp. - exacta albo tancrei.[/hide]
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Mimo, że wielu forumowiczów deklaruje zainteresowanie zawisakami, to jednak oznaczenie gatunku po wyglądzie gąsienicy nie jest takie proste, jeśli gatunek nie pochodzi z Polski :smile: . Tym bardziej muszę pochwalić Anetę, bo motyla rozpoznała :grin: . Oznaczenie gatunku faktycznie może być trudne - trzeba jednak widzieć motyla. [hide]Pokazana przeze mnie gąsienica należy do Dolbina tancrei.[/hide] Motylek w załączniku
Załączniki
motyl.jpg
motyl.jpg (73.91 KiB) Przejrzano 4915 razy
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

motyl.jpg nie mam najmniejszego pojęcia co to za gatunek. Wygląda jak namalowany przez autora o dużej wyobrażni albo jak wyjęty z bajkowej kreskówki. Taki jest nie realistyczny :mrgreen:. Szczena mi opadła, a póżniej zawołałem żonę, która zareagowała podobnie...
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 kwietnia 2010, 21:17 przez eutanatos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

motyl.jpg nie mam najmniejszego pojęcia co to za gatunek
Ja przecież nie pytałem, co to, bo wiedziałem, i nawet to napisałem w swoim poście (ale rozumiem, że dowiedziałeś się jaki to gatunek dopiero, gdy napisałeś swój post, bo wiadomość była ukryta :smile: )
Taki jest nie realistyczny
Musisz mi uwierzyć, eutanatos, że to nie fotomontaż, zdjęcie jest jak najbardziej prawdziwe, motyl też. Fakt, że ładny, i poetycko to ująłeś...
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

look
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: W Państwie Środka [Chiny]

Post autor: Pramczas »

Ja obecnie hoduję jedwabniki morwowe :wink: . Masz może więcej zdjęć z ośrodka hodowli jedwabnika?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Niestety, nie. To nie była wizyta dla entomologów, ale dla typowych turystów. Pokazano nam jeden pojemnik z gąsienicami, stanowisko sortowania oprzędów i pomieszczenie gdzie odzyskiwano nitkę jedwabną z oprzędów. Po prostu wrzucano oprzędy do gorącej wody, by zabić poczwarki, sprawnie odszukiwano początek nitki na oprzędzie i mocowano go w specjalnym uchwycie odwijającym nitkę. Taki masowy proces mnie zbytnio nie interesował, więc go nie fotografowałem. A potem była czysta komercja - sklep prowadzący sprzedaż wyrobów z jedwabiu. Dołączam dwie fotki, jakie jeszcze znalazłem.
Załączniki
kokony jedwabnika.jpg
kokony jedwabnika.jpg (140.64 KiB) Przejrzano 4808 razy
rozciąganie oprzędu.jpg
rozciąganie oprzędu.jpg (86 KiB) Przejrzano 4808 razy
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: W Państwie Środka [Chiny]

Post autor: Pramczas »

Dzięki piękne, chodziło mi m.in: o to jaki rodzaj oprzędników tam stosują, bo co kraj to inne oprzędniki. Ja teraz zastanawiam się jakie sam stosować, ale polecano mi właśnie takie jak Ty pokazałeś, albo zwykłe gałązki :wink: Jak myślicie- co będzie lepsze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”